Hypotéky

Co je hypotéka neboli hypoteční úvěr?

Hypotéka je zkrácený název tzv. hypotečního úvěru. To je dlouhodobý úvěr, jehož primárním účelem je financování výstavby, rekonstrukce nebo koupě nemovitosti, pozemku a dalších. Existuje ale více druhů hypoték, některé z nich se dají využít i neúčelově, což znamená, že před ani při jejich čerpání nemusíte bance (či nebankovní instituci) dokládat, na co přesně peníze používáte. Hypotéky se od roku 2017 mohou poskytovat jen do maximální výše 90 % tržní hodnoty dané nemovitosti. Výhodou hypotéky je nízká úroková sazba a dlouhá doba splatnosti.
 
Hypoteční úvěr si mohou sjednat fyzické i právnické osoby, družstva i obce, a to u jednotlivých bank i nebankovních společností. Podmínkou je plnoletost a české občanství, nebo průkaz o povolení pobytu člena státu EU. Banky také dávají velký důraz při posuzování žádosti o hypotéku na celkovou výši příjmů domácnosti a jejich výdaje, a tedy schopnosti dostát svým závazkům (tzv. bonita). 
 

Chcete hypotéku? Pak musíte:

  • být plnoletí
  • mít české občanství nebo povolení k pobytu člena států EU
  • prokázat dostatečné příjmy
  • nabídnout vhodné zajištění nemovitostí v dostatečné hodnotě
  • předložit příslušné podklady související se zřízením hypotéky
  • u většiny bank založit běžný účet
  • sjednat si k hypotéce pojištění (u většiny hypoték je to povinnost)
 

Jednotlivé typy hypoték

Mezi základní druhy hypoték patří účelová a neúčelová. Účelová hypotéka je ta, která se váže k jedné konkrétní nemovitosti. V případě, že zvolíte tuto hypotéku, financovaná nemovitost bude zároveň jejím jištěním ve výši dle své aktuální tržní hodnoty, a to stanovené na základě odhadu bankovním odhadcem nemovitostí. Vy pak musíte dodat či v průběhu čerpání postupně dodávat veškeré doklady vztahující se k financování či rekonstrukci dané nemovitosti. Částka při čerpání účelové hypotéky nepřijde na účet Vám, nýbrž je uvolňovaná postupně na účty např. stavebních firem na základě faktur za probíhající práce na nemovitosti, a nebo je zaslána na účet lidem, od kterých nemovitost kupujete na základě kupní smlouvy.
 
Neúčelovou hypotéku, někdy také nazývanou americká hypotéka, můžete naopak použít na cokoli, její účel totiž bance nedokládáte. Zní to úžasně, že? Nicméně má to i své nevýhody. Právě kvůli chybějícímu účelu mají totiž neúčelové hypotéky vyšší úrokové sazby. Jištěním pak bývá většinou nemovitost a to celá, tedy pokud si berete neúčelovou hypotéku v nižší hodnotě, než jakou má nemovitost, kterou hypotéku jistíte, při neschopnosti ji splácet, přijdete o celou nemovitost. Výhodou neúčelové hypotéky je, že částku banka zašle na účet Vám a Vy ji tak můžete použít na cokoli. 
 
Nejste si jistí, jakou hypotéku zvolit? Máte dotazy spojené s jištěním hypotéky či co se bude dít, pokud nebudete schopni hypotéku splácet? Obraťte se na nás, náš hypoteční poradce Vám bezplatně pomůže a společně najdete nejvhodnější řešení.
 

Účelová a neúčelová hypotéka

Mezi nejčastěji volené varianty patří účelová hypotéka, kterou lze financovat koupi nové nemovitosti, rekonstrukci či modernizaci a dokonce i refinancování hypotéky. Velikou výhodou účelové hypotéky je široká nabídka na hypotečním trhu a výhodná úroková sazba. Aby měl klient na tento typ úvěru vůbec nárok, bude muset bance nejprve předložit doklady o svých příjmech a výdajích a také účel čerpání hypotéky. Více se o účelové hypotéce dočtete v našem jiném článku, který se tomuto tématu věnuje více do hloubky.
 
Mezi další velice oblíbenou variantu patří tzv. americká hypotéka, což je neúčelová hypotéka a klient ho může čerpat v podstatě na cokoli. Nevýhodou americké hypotéky jsou vyšší úrokové sazby, které však rozložit mezi delší splátkové období (až 30 let).
 
Na našem trhu jsou i další typy hypoték: australská hypotéka, kombinovaná hypotéka (účelový hypoteční úvěr s prvky neúčelového), hypotéky na družstevní bydlení anebo třeba hypotéky zpětně, kdy jsou žadateli proplaceny již vynaložené prostředky. Nejvyšší podíl na hypotečním trhu mají však účelové hypotéky, v jejichž závěsu jsou neúčelové a kombinované hypoteční úvěry.
 
Účelovou hypotéku lze využít na:
  • zakoupení nemovitosti (dům, chata, družstevní byt apod.)
  • zakoupení pozemku a stavební parcely
  • stavba nové nemovitosti
  • rekonstrukce a modernizace nemovitosti
  • získání vlastnického podílu na nemovitosti (vypořádání SJM či dědictví)
  • financování družstevního podílu 
  • splácení jiného úvěru či půjčky (refinancování, konsolidace)

 

Doba splatnosti hypotéky a splátky 

Doba splatnosti hypoték se pohybuje nejčastěji od 3 do 30 let. Ve výjimečných případech lze získat hypotéku se splatností i 40 let, nicméně běžné to není. I když lze hypotéku splatit jednorázově najednou, či v několika velkých splátkých, většina lidí ji splácí v měsíčních pravidelných splátkách po celou dobu trvání úvěru. Nejčastějším typem splátek jsou tzv. anuitní splátky – tj. v průběhu celého období zůstává jejich výše stejná, i když se samozřejmě mění v závislosti na úrokové sazbě, nebo při refinancování hypotéky.
 
Dalším typem splácení je progresivní varianta, výše měsíčních splátek roste, anebo degresivní, která je opakem té progresivní – výše splátek tedy s ubíhajícím časem klesá.
 
Celková délka splatnosti přímo ovlivňuje částku měsíční splátky hypotéky. Můžete si zvolit menší částku a splácet tak hypotéku déle. Jestli máte jistotu dobrého příjmu a můžete tedy platit měsíčně vyšší sumu, budete pravděpodobně chtít hypotéku splácet kratší dobu. 
 

Fixace a úroková sazba hypotéky

Při sjednávání hypotéky si volíte období, během kterého bude výše splátky hypotečního úvěru neměnná – takovému období se říká fixační období a lze si jej nastavit zvolit na 1, 3, 5, 7, 10, 15 nebo dokonce i 30 let. Čím kratší dobu si vyberete, tím výhodnější měsíční splátka hypotečního úvěru bude (většina klientu si proto vybírá 3 nebo 5 let doby fixace).
 
Po skončení období fixace můžete hypotéku celou splatit. Což v případě, že jste v mezičase nezdědili miliony, pravděpodobně budete splácet hypotéku dál - banka Vám předloží novou nabídku, často s vyšší úrokovou sazbou, než jakou jste měli doteď. V takovém případě máte právo na možnost refinancování hypotéky. Výše úrokové sazby závisí na daném typu hypotéky, době splácení a na zvolené době fixace.
 
Dříve byly úrokové sazby mnohem vyšší než teď, v roce 2008 se např. pohybovaly okolo 5-6 %, nyní však okolo 1-3 %. Kvůli nejrůznějším ekonomickým činitelům je více než pravděpodobné, že úrokové sazby se budou postupně zvedat. V případě, že tedy máte možnost vzít si hypotéku se stávající nízkou úrokovou sazbou a uvažujete, na jak dlouho si ji zafixovat, doporučujeme tuto možnost důkladně probrat s hypotečním poradcem.
 

Refinancování

Refinancování hypotéky představuje výhodnou možnost pro každého, kdo není spokojený se stávajícími podmínkami hypotečního úvěru a zároveň už mu končí doba fixace. Takovýto člověk tak může jednoduše přejít ke konkurenci a bezplatně si zřídit lepší a výhodnější hypoteční úvěr. 
 
Refinancování hypotéky totiž znamená splacení stávající hypotéky konkurenční bankou. Refinancováná hypotéka má obvykle jiné a výhodnější podmínky, ovšem zorientovat se v množství nabídek na trhu s hypotékami není vůbec snadné a zároveň je velmi časově náročné - oběhnout všechny banky, domlouvat si v nich schůzky či znovu a znovu vysvětlovat svou situaci.
 
Nicméně existují různé způsoby, jak si tento proces refinancování hypotéky zjednodušit, zpříjemnit, jak získat výhodnější podmínky a ušetřit tak i velkou sumu peněz. Nejvhodnějším řešením při zvažování a vybírání refinancování své hypotéky je poradit se s hypotečním poradcem, který Vám doporučí refinancování na míru. 
 

Další poplatky hypotéky

S hypotékou souvisí i další náklady, než jen jejich pravidelné hrazení měsíčních splátek. Mezi další výdaje patří třeba jednorázová částka za uzavření smlouvy, která se může vyšplhat až do několika tisíců korun. Některé banky tento poplatek mají, některé sjednání hypotéky nabízejí zdarma.
 
To samé platí pro odhad, který ke zřízení hypotéky neodmyslitelně patří. Banky mají většinou své vlastní odhadce, kteří si za své služby účtují několikatisícové částky. Nemáte bohužel možnost domluvit si vlastního odhadce, banka Vám vždy doporučí svého, nezávislého, kterého nebudete moci ovlivnit a ani jej dopředu nebudete znát.
 
Navíc kromě toho je nutno počítat i s dalšími náklady souvisejícími se zřízením hypotéky (notářsky ověřené dokumenty, výpisy z katastru nemovitostí apod.). Další nevýhodou může být povinnost sjednat si bankovní účet u dané banky, s čímž samozřejmě souvisí měsíční poplatky spojené s vedením účtu. Některé banky opět nabízejí možnost účet si nezřizovat, často je pak ale měsíční splátka hypotéky kvůli tomu vyšší, případně je vyšší pořizovací poplatek hypotéky.
 

Výběr poskytovatele je důležitý

Nabídka hypotečních úvěrů je široká, od těch bankovních až po nebankovní, a proto je velice důležité vědět, který poskytovatel bude stanovenými podmínkami hypotéky nejvíce vyhovovat Vašim požadavkům a situaci. Kromě výše úroků by se měl každý zájemce zaměřit i na dobu fixace, měsíční poplatky, dobu splatnosti a ostatní výdaje.
 
Každá banka má jiné podmínky a požadavky, avšak hypoteční trh je tak veliký, že žadatel nemá šanci ověřit si všechny nabídky sám. K tomuto účelu můžete třeba využít našeho srovnávače hypoték Hypoking.cz, do kterého zadáte požadované základní údaje a ihned zjistíte, která hypotéka Vám bude vyhovovat nejvíce včetně toho, jaké jsou s ní spojené poplatky a další náklady.
 

Doba splatnosti hypotéky

Jedná se o velice důležitý aspekt, který často lidé zcela přehlíží. Je to právě doba splatnosti, kterou je určována výše měsíčních splátek, a proto je důležité ji volit s rozmyslem. Pokud si zvolíte delší dobu splatnosti hypotéky, budete sice splácet po menších částkách a delší dobu, ale na druhou stranu zaplatíte bance mnohem více na úrocích, než kdybyste zvolil kratší dobu, takže Vás celková hypotéka bude vlastně stát víc.
 
Maximální doba splatnosti se liší dle typu úvěru, avšak průměrně se pohybuje na hranici 30 let. V případě, že je ale Váš měsíční rozpočet napnutý, možná se právě s tímto řešením spokojíte - sice ve výsledku zaplatíte více, ale nebudete se každý měsíc stresovat, kde na splátku hypotéky vzít.
 

Úroková sazba a další poplatky

Žadatelé o hypoteční úvěr se obvykle zaměřují především na výši úrokové sazby, přitom úrok není vždy rozhodujícím faktorem. Důležitou roli může hrát například i nutnost způsob prokazování vložených finančních prostředků do stavby apod. Stejně tak jsou důležité měsíční poplatky. Než podepíšete smlouvu, ujistěte se, že v ní nejsou zahrnuty skryté poplatky či jiné poplatky (zkontrolujte věty psané drobným písmem a věty pod čarou).
 
Požádejte hypotečního poradce, aby spočítal všechny náklady, které jsou s hypotečním úvěrem spojené. Informujte se o poplatku za vyřízení hypotéky,poplatku za vedení účtu a dalších, které celkovou cenu hypotéky zásadně ovlivňují.
 

Doba fixace alias fixační doba úrokové sazby

Mimo výši úrokové sazby a celkové doby splatnosti hraje velkou a důležitou roli i fixančí doba hypotéky alias fixační období. To žadateli o hypotéku garantuje neměnnou úrokovou sazbu po dané období. Délku fixace si může klient zvolit sám, avšak má na výběr jen z několika možností – nejčastěji 1, 3, 5, 7, 10, 15 a 30 let.
 
Často platí, že čím delší dobu si klient zvolí, tím vyšší bude úroková sazba. Neplatí to však vždy, často je třeba u 1 leté fixační doby úroková sazba hypotéky vyšší než např. u 5 leté. Vše zálež ína individuálních podmínkách banky. 

Kratší doba fixace je vhodná zejména tehdy, očekává-li klient v blízké době vyšší finanční zisk a chce-li splatit úvěr předčasně. Mezi nejčastěji volenou variantu doby fixace patří období 3-5 let.

Po uplynutí fixačního období zpravidla nabídne banka zákazníkovi novou úrokovou sazbu, která je obvykle vyšší, ovšem ne vždy. Abyste si byli jistí, že i při refinancování máte nejvýhodnější možné podmínky, doporučujeme se spojit s hypotečním poradcem, který s Vámi bezplatně a rychle vše projde a případně i refinancování sjedná a zařídí.
 

Pojištění hypotéky

Ve většině bank je pojištění hypotečního úvěru povinností při zřízení hypotéky. I když jde tedy o nutnou povinnost, nechtějte v tomto směru ušetřit. Během čerpání hypotéky se může cokoliv přihodit (ztráta práce a tedy pravidelného příjmu, nemoc, smrt rodinného příslušníka aj.) a bez pojištění můžete dostat sebe i svou rodinu do finančních problémů, které se pak mohou táhnout dlouhé roky.
 
Doporučujeme si nechat od hypotečního poradce nabídnout vhodný typ pojištění. V každém případě si sjednejte pojištění rizik spojených s trvalou invaliditou, ztrátou zaměstnání, pracovní neschopností, popřípadě i smrtí dlužníka.

Kratší doba fixace je vhodná zejména tehdy, očekává-li klient v blízké době vyšší finanční zisk a chce-li splatit úvěr předčasně. Mezi nejčastěji volenou variantu doby fixace patří období 3-5 let.

 

Hypotéky 2017 a hypotéky 2018 v Česku

My Češi popravdě nejsme zrovna přeborníci ve finanční gramotnosti, ba spíše naopak. I proto přišla v roce 2017 Česká národní banka s doporučením pro všechny banky, které omezilo výši hypoték a také LTV, které banky Čechům v roce 2017, 2018 a samozřejmě dalších letech mohou nabídnout. 
 
Češi mají totiž zpravidla špatné nebo dokonce nijaké představy o tom, jak může vypadat jejich situace s hypotékou za několik roků - ať už kvůli změnám cen nemovitostí, jež ovlivní i tu jejich, stejně jako kvůli růstu úrokových sazeb hypoték, což ovlivní jejich měsíční splátku hypotéky po skončení doby fixace hypotéky - a splátka hypotéky se může nemile navýšit!
 

Na co myslet už před hypotékou

Důležité by pro všechny, kteří si plánují vzít hypoteční úvěr, mělo být vše si dobře a dostatečně dopředu naplánovat. Tím je myšleno už mnoho měsíců předem sledovat svůj rodinný rozpočet a veškeré příjmy i výdaje a jejich kolísání v čase (např. v době dovolených nebo Vánoc atd.). Díky tomu zjistíte, kolik doopravdy po celý rok můžete měsíčně odkládat na splátku hypotéky a popřípadě jaké budete moci tvořit při hypotéce rezervy.
 
Ano, rezervy. Ty jsou hned druhým bodem, na který by každý budoucí žadatel o hypotéku měl myslet. Dostatečnou rezervou se v oblasti finanční gramotnosti myslí ideálně 20 % z veškerých příjmů Vaší domácnosti.
 
Tato rezerva v záloze ovšem neslouží k placení dovolených, dárků nebo dalších ne nutných výdajů, nejde o šetření na nějakou konkrétní věc, ale slouží pouze k pokrytí Vašich výdajů v době neočekávaných situací - např. když přijdete o práci nebo se objeví dlouhodobá nemoc. Rezerva by měla správně sloužit k pokrytí Vašich výdajů nejméně po 3, ideálně však po 6 měsíců, a to včetně splátky hypotečního úvěru.
 
Vedle výše uvedených bodů byste měli také dobře rozmýšlet vývoj svých příjmů a výdajů v čase kvůli jiným okolnostem - a to ne ve smyslu, že si naplánujete povýšení a budete doufat, že Vás v práci opravdu povýší, ale spíše plánovat ve složce výdajů - např. protože chcete založit rodinu, koupit psa apod.
 
To vše ovlivní Váš rozpočet z hlediska výdajů každý měsíc, a to nejméně ve stovkách, ale mnohdy až v tisících korun, což změní částku, jež budete schopni měsíčně na hypotéku dávat.
 
 

Vezměte si jen takovou hypotéku, kterou zvládnete

Mít své vlastní bydlení je jistě skvělá záležitost a dostat nízkou hypotéku 2017 je dnes vcelku snadné, a to i vzhledem k vývoji na hypotečním trhu a prognózám hypotéky 2018.
 
Ovšem pozor - za pár let, po skončení doby Vaší fixace, mohou být úrokové sazby hypoték už v úplně jiných hodnotách (a to ne o několik desetin %, ale dokonce o několik celých procent!), což měsíční splátku Vaší hypotéky velmi radikálně změní - mnohdy až o několik tisíc!
 
Takováto částka opravdu není málo, proto na tuto situaci myslete už při zařizování a sjednání hypotéky - nikdy by nemělo dojít k tomu, že splátku hypotéky budete platit ze svých příjmů jen tak tak.
 
V takovém případě byste totiž po skončení doby fixace hypotéky a navýšení úrokové sazby hypotéky mohli o svou nemovitost také přijít, protože ji nebudete schopní splácet měsíčně pravidelně bez problémů.
 
Popřípadě se můžete dostat do problémů s exekucí a zabavením a dražbou nemovitosti, což stejně povede k tomu, že o nemovitost přijdete.
 
Vhodným řešením je v případě úvah o hypotéce poradit se s odborným finančním a hypotečním poradcem. Ten ví, jak přesně Vám ve Vaší situaci vhodně poradit tak, abyste si nastavili hypotéku a dlouhodobě byli schopní ji splácet. Nepodceňte tuto fázi! Konzultace s hypotečním poradcem je bezplatná, nezávazná, takže za ni nic nedáte, ale můžete mnoho získat!
 
 

3 rady k výhodné hypotéce 2017 a hypotéce 2018!

Chcete docílit té nejvýhodnější hypotéky v Česku? Máme pro Vás tři rady, jak na to!
 

1. Co nejnižší hypotéka

Ovšem, že ne každý si může dovolit zaplatit 20 % a více procent z hypotéky, jak je dnes v podstatě nutností, nicméně platí, že čím nižší hypotéku si vezmete, tím výhodnější podmínky Vám banka nabídne. A to jak do úrokové sazby, tak do měsíční splátky hypotečního úvěru.
 
Ačkoliv i když si nemůžete dovolit např. hypotéku se 70% LTV, zkuste dosáhnout alespoň na tu s 80%. A jestliže dosáhnete pouze na tu 90%, zkuste opravdu těch zbylých 10% uhradit z vlastních rezerv a našetřených peněz, místo abyste si na ně půjčovali další spotřebitelský úvěr nebo si půjčovali u rodičů.
 

2. Výše měsíční splátky

Mnoho lidí se při výběru hypotéky kouká hlavně po úrokové sazbě. Úroková sazba je sice velmi podstatná, ale výše měsíční splátky je ještě důležitější. Tu nejvíce ovlivní celková doba splatnosti, kterou si volte opravdu s rozvahou.
 
Jestli tedy toužíte po co nejnižší splátce hypotéky, nastavte si co nejdelší celkovou dobu splácení hypotéky, ale zase počítejte s tím, že zaplatíte v celkové době více na úrocích.
 
Na druhou stranu jestli chcete zaplatit na úrocích co nejméně, nastavte si co nejkratší dobu splácení, ale počítejte s tím, že budete každý měsíc z rodinného rozpočtu odložit velkou sumu peněz na splátku hypotéky.
 

3. Srovnání hypoték

Srovnání hypoték je v každém případě alfa a omega výhodné hypotéky, vždy a pro všechny. Kdo si chce vybrat výhodnou hypotéku, musí se orientovat v tom, jaké jsou nabídky na trhu aktuálně a jaké jsou možnosti v různých bankách nebo u poskytovatelů nebankovních hypoték.
 
Stejně tak si můžete nechat poradit i nezávislým hypotečním poradcem, přičemž schůzky s ním jsou nezávazné, zcela zdarma a mohou Vám ušetřit velkou sumu peněz, času i energie. Nicméně ať již se s poradcem sejdete nebo ne, srovnání hypoték online byste si měli provést tak jako tak! 
 
Udělat tak můžete díky naší hypoteční kalkulačce online zde, která Vám rychle, přehledně a zdarma zobrazí aktuální nabídky hypoték 2017 a hypoték 2018. Díky tomu budete vědět, že jste si vybrali opravdu nejvýhodnější hypotéku!
 
Pokud si nebudete jistí, jak srovnání správně provést, či zda jste si vybrali pro svou situaci tu správnou hypotéku, kontaktujte nás a domluvte si bezplatnou a nezávaznou schůzku s hypotečním poradcem v místě svého bydliště!

 

Hypoteční kalkulačka



Název hypotéky:Hypotéka Hypoteční banky
Výše hypotéky:200 000 - 20 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Americká hypotéka
Výše hypotéky:200 000 - 5 000 000 Kč
Splatnost:3 - 20 let
Název hypotéky:RB Americká hypotéka
Výše hypotéky:300 000 - 5 000 000 Kč
Splatnost:5 - 20 let
Název hypotéky:Fio americká hypotéka
Výše hypotéky:300 000 - 7 000 000 Kč
Splatnost:5 - 20 let
Název hypotéky:Převod hypotéky
Výše hypotéky:300 000 - 30 000 000 Kč
Splatnost:1 - 35 let
Název hypotéky:Hypotéka na cokoliv
Výše hypotéky:150 000 Kč
Splatnost:5 - 20 let
Název hypotéky:ČSOB refinancování
Výše hypotéky:200 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:3 - 30 let
Název hypotéky:Hypoúvěr Modré pyramidy
Výše hypotéky:200 000 - 50 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Wüstenrot hypotéka
Výše hypotéky:300 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Fio hypotéka
Výše hypotéky:300 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
1. 9. 2022

Odhadce Nemovitostí

Odhadce nemovitostí – nejlepší odhadci nemovitostí jsou z řad realitních makléřů. Pět let praxe je první podmínkou, pak musí předložit tři vzorová ocenění a analýzu lokálního trhu, na kterém působí. Analýzu a ocenění dostane někdy z řad odborných posuzovatelů, vypracuje posudek, žadatel je pozván ke zkoušce.

Co je potřeba k odhadu nemovitosti?

Důležité doklady pro odhad ceny nemovitosti

  • výpis z Katastru nemovitostí – list vlastnictví (ne starší než 3 měsíce)
  • kopie snímku katastrální mapy daného území (ne starší než 1rok)
  • doklady omezující vlastnická práva
  • doklady o nabytí vlastnictví
  • prováděcí předpisy pro nakládání s nemovitostí
  • stavby oceňované výnosovým způsobem
Dá se říci, že nejlepší odhadci jsou z řad realitních makléřů. Pět let praxe je první podmínkou, pak musí předložit tři vzorová ocenění a analýzu lokálního trhu, na kterém působí. Analýzu a ocenění dostane někdy z řad odborných posuzovatelů, vypracuje posudek, žadatel je pozván ke zkoušce.
 
Pořídí fotky, zeptají se vás na stáří domu, zda zde probíhaly rekonstrukce, stáří odpadů, vytápění a změří si místnosti. Zajímat je nebude váš nábytek. Zbytek práce už odhadce vykoná u sebe doma nebo v kanceláři. Porovná si okolí, společenskou vybavenost, prohlédne si inzeráty, a nakonec určí odhadní cenu.
Za odhad ceny bytu většinou zaplatíte okolo 3 000 Kč, za rodinný dům či chalupu pak přibližně 5 000 Kč. Nejdražší je odhad hodnoty bytového domu nebo firemní budovy, který vyjde cca na 10 000 Kč.
Jak dlouho platí odhad nemovitosti? Obvykle se odhad nemovitosti považuje za aktuální do 3 až 6 měsíců od vyhotovení. Velice záleží na metodě výpočtu, účelu zpracování a typu nemovitostiOdhady pro hypoteční úvěry zpravidla nesmí být starší než 3 měsíce.
Pro hladký průběh prohlídky si dopředu připravte veškerou dokumentaci k nemovitosti. Odhadce si celý objekt změří, prohlédne a nafotí interiér i exteriér stavby. Zajímat se bude o všechny místnosti, tedy i sklepy, půdu či balkony. Samozřejmě nevynechá ani pozemky, které patří k nemovitosti.
Ceny odhadu bytu a domu se liší. A jak už zaznělo výše, některé realitní kanceláře či banky poskytují odhad nemovitosti dokonce zcela zdarma, a to bez ohledu na typ objektu. Obecně bývají odhady bytů levnější, služby odhadce vás mohou vyjít zhruba na 3000 až 4000 Kč. U domů může být cena i o několik tisíc korun vyšší.
Znalecký odhad nemovitosti se ale výrazně liší od tržní ceny. Posuzuje totiž jiné záležitosti než tržní odhad a výsledná cena může být výrazně nižší než cena tržní. Cena za znalecký posudek se liší dle obtížnosti, u bytů se pohybuje od 2 800 do 4 000 Kč, u domů od 5 500 do 7 000 Kč.
Dobrým zdrojem jsou data z Katastru nemovitostí, který obsahuje prodejní ceny z kupních smluv – tedy za kolik se nemovitosti reálně prodaly. Podívejte se na ceny ve vašem blízkém okolí, soustřeďte se hlavně na byty podobné dispozicemi tomu vašemu, a zkuste zprůměrovat ceny,
Naštěstí jsou možnosti, jak tento nepříznivý stav odvrátit:
  1. Znát hodnotu nemovitosti předem. Pokud na nemovitost již existuje bankovní odhad, který není starší 7-mi let, lze jej u některých bank použít.
  2. Máte jinou nemovitost do zástavy.
  3. Půjčka od rodičů/přátel/kolegů.
  4. Spotřebitelský úvěr.
  5. Úvěr ze stavebního spoření.
Odhadce, obecně také odhadce majetku je osoba, která vyhotovuje tržní ocenění určitého druhu vlastnictví. Mezi oceňovaný majetek nejčastěji patří nemovitosti, majetek movitý, nehmotný (např. software) nebo finanční. Odhadce provozuje svou činnost na základě živnostenského oprávnění.
Odhad nemovitosti trvá standardně jeden týden. Pokud přesvědčíte odhadce, aby dorazil na místo a udělal odhad rychleji, tak pak to může být i reálně i tři dny. Je-li odhad dostatečný, jde se dál. Vyjde-li méně, je to komplikace, nemáte-li dostatečnou hotovost.
 
Zájemce o certifikát musí nejprve prokázat nejméně tříletou praxi na pozici odhadce nemovitostí či v příbuzném oboru (realitní činnost). V minulosti byla vyžadována dokonce pětiletá praxe. Velmi často se dobří odhadci “rekrutují” z řad zkušených realitních makléřů. Tříletá praxe je pouze jednou z podmínek.
Odhad je vypočítané nebo jen ze zkušenosti předpovězené více či méně přibližné určení výsledku nebo informace, která je využitelné, i když jsou vstupní data nekompletní, nejistá, nebo zašumělá.
V praxi to trvá přibližně pět dní (odhadce objekt navštíví, zkontroluje a vypracuje odhad). Některé banky dnes nabízí bezplatné zhotovení odhadu i jeho předložení katastru. Některé nabízí navíc zjednodušený online odhad. U toho stačí vyplnit elektronický formulář a dodat aktuální fotografie nemovitosti.
Aby mohl ve sporu o špatně provedené stavbě rodinného domu rozhodnout mezi stavební firmou a majitelem, který si na popraskané podlahy stěžuje, požádá soudního znalce o takzvaný znalecký posudek. V tomto posudku znalec vyjádří své odborné stanovisko a soud na jeho základě rozhodne o tom, kdo má ve sporu pravdu.
Jak dlouho platí znalecký posudekZnalecký posudek a jeho platnost. Obecně je uváděn časový interval šesti měsíců jako doba platnosti vyjádření o ceně nemovitosti v posudku. Vypočtená administrativní cena platí do doby vydání nového oceňovacího předpisu, maximálně však jeden rok.
„Na odhad čekáme v průměru deset dní. Někdy jsou samozřejmě případy, že to může být 12 dní. Vloni jsme měli obvykle odhady do čtyř, pěti dnů hotové.
Víte, jaký je rozdíl mezi znaleckým posudkem nemovitosti a tržní cenou? Je důležité si uvědomit, že každý slouží k jinému účelu a odlišně se taky vypočítávají. Zatímco znalecký posudek vypovídá o tom, kolik se prostavělo a za jakou dobu, odhad tržní ceny vypovídá o reálné hodnotě nemovitosti na trhu.
Tržní ocenění nemovitosti Vychází z porovnání s dalšími podobnými nemovitostmi v dané lokalitě, za jakou částku je možné je na současném realitním trhu prodat. Důležitými faktory jsou stav, rozloha, umístění a dopravní dostupnost nemovitosti.
Obvyklou cenou se pro účely tohoto zákona rozumí cena, která by byla dosažena při prodejích stejného, popřípadě obdobného majetku nebo při poskytování stejné nebo obdobné služby v obvyklém obchodním styku v tuzemsku ke dni ocenění.
 
Tržní cena – tržní neboli prodejní cena je ta, na které se prodávající dohodne s kupujícím. Kupující zaplatí vyšší cenu, než je na trhu běžné, jen pokud je ochoten zaplatit cenu zvláštní obliby. Musí mít osobní důvod, kvůli kterému chce koupit právě vaši nemovitost.
 
 
Při oceňování nemovitosti může odhadce použít různé metody. Nejčastější je takzvaná porovnávací metoda, kdy odhadce vypočítanou cenu nemovitosti porovnává s cenami podobných objektů, které se nacházejí ve stejné lokalitě. Další možností je pak výnosová metoda, která se používá hlavně u budoucích pronájmů.

Žádost o hypotéku - co musíte vědět, než požádáte o hypotéku. ...více

24.6.2021

Hypotéka je dobrý sluha, ale zlý pán. Jak to provést, aby se Vaše hypotéka nikdy nestala utrpením? ...více

3.7.2017

Hypotéka je veliký závazek a proto banka při posuzování Vaší žádosti o hypotéku bude posuzovat míru Vašeho zadlužení. ...více

14.6.2017