Odložení splátek hypotéky

Kdo může žádat o odklad splátek hypotéky? A jaká jsou pravidla pro odložení splátek hypotečního úvěru?

V souvislosti s omezeními kvůli šíření nového koronaviru způsobujícího nemoc COVID-19 se řada lidí dostala do potíží kvůli výraznému omezení příjmů. Na tuto situaci byly nuceny reagovat i bankovní instituce a nabídnout řešení, jak celou krizi přečkat tak, aby lidé nepřišli o své nemovitosti a trh s hypotékami se nezhroutil. Výsledkem je mimořádné opatření navržené Českou bankovní asociací, které umožňuje odklad splátek hypotéky na dobu od třech do šesti měsíců.

Kolik zaplatíte po odložení? Podívejte se na kalkulačku odkladu splátek.

Informace o odkladu splátek hypoték

V návaznosti na nouzový stav a nutná opatření vyhlásila vláda odklad splátek hypoték a úvěrů pro klienty, kteří o to požádají. Co z toho plyne důležitého?

  • O odložení splátek hypoték je možné žádat i v případě, že byla hypotéka sjednána před i po datu 26. 3. 2020.
  • Pro každý úvěr je nutné požádat o odložení zvlášť podle podmínek konkrétní banky.
  • Odložení se týká platby za jistinu i úroky. Ovšem úroky se během tohoto období stále načítají u většiny bank.
  • Pro schválení žádosti o odložení splátek hypoték je třeba čestné prohlášení, že vaše příjmy byly sníženy vlivem pandemie.
  • Odklad splátek bude vidět v registrech, což může ztížit získání další hypotéky v budoucnu i přesto, že nepůjde vyloženě o negativní záznam srovnatelný s běžným neplacením.  

Potřebujete pomoc s odkladem splátek hypotéky nebo hledáte výhodnější refinancování? Zanechte nám kontakt

Odklad splátek hypotéky až o 6 měsíců

Při žádosti o odklad splátek hypotéky můžete využít variantu odložení 3 až 6 splátek. Díky tomu získáte prostor v délce třech až šesti měsíců na získání dostatečného příjmu. Většina bank aktuálně nabízí odložení splátek včetně úroků po dobu třech měsíců. Pro dlouhodobější snížení splátek je připravena nabídka ČSOB pro odklad splátek jistiny až na 12 měsíců.

Odložené splátky hypotéky se mohou prodražit kvůli úrokům

Odložit si splátky hypotéky by mělo být krajním řešením v nouzi, kdy opravdu nevyjdete s penězi, a vaše aktuální příjmy neumožňují řádné splácení.

Mezi bankami však existují výjimky, kdy některé odpustí úroky za dobu pro odložení splátek, případně nabízí variantu, kdy tuto částku navíc zaplatíte jen v jedné mimořádné splátce na konci splatnosti celé hypotéky. Díky tomu si svůj závazek příliš neprodloužíte a ulehčíte si v aktuální stresové situaci.

Jak zažádat o odklad splátek?

Chcete podat žádost o odklad splátek hypotéky? Vše probíhá v rámci banky, kde máte hypoteční úvěr sjednaný. Pro představu o tom, co je potřeba doložit, jaké dokumenty máte vyplnit a jak k dané situaci přistupuje konkrétně vaše banka, sledujte přímo jejich stránky. Případně využijte pomoc finančních specialistů, kteří připravují smysluplný plán, jak si ulevit se splácením, ale zároveň na tom příliš neprodělat.

Kolik vás bude odklad splátek hypotéky stát? Podívejte se na kalkulačku odložení splátek.

Podmínky odkladu splátek hypotéky

O odklad hypotéky mohou žádat fyzické osoby, živnostníci i firmy. Maximální délka odkladu je aktuálně stanovena na dobu 6 měsíců. Zároveň ale nemusí jít o jedinou možnost, jak vyřešit problémy se splácením hypotéky. Nabízí se ještě promyšlené refinancování hypotečního úvěru.

Jak se na odklad splátek hypotéky dívají banky?

Vzhledem k nutnosti rychlé reakce na vzniklou situaci, se odklad splátek kvůli koronaviru jeví jako chaotický a nepřehledný už jen kvůli tomu, že neexistuje přesná jednotná metodika. Její vypracování by zbytečně prodloužilo celý proces a to je ve chvíli, kdy se doslova hraje o čas, nežádoucí. Každá banka má proto vlastní postup a lehce rozdílná konkrétní pravidla pro to, co musíte udělat při žádosti o odložení splátky hypotéky a jak to bude fungovat z pohledu úroků a případného prodloužení doby na splácení úvěru.

Odklad splátek hypotéky Komerční banka

Komerční banka řeší odklad splátek individuálně. Při odeslání žádosti v dubnu se odkládá až splátka v květnu a žádosti přijaté již v březnu se mohou při kladném posouzení vztahovat na splátky v dubnu. Je možné požádat o odklad splátky na dobu tří měsíců.

Odložení splátek hypoték Česká spořitelna řeší online

Česká spořitelna, případně Stavební spořitelna České spořitelny nabízí pro své klienty možnost odkladu splátek hypotéky od 1. dubna a nabídka pro podání žádosti zatím platí po dobu jednoho měsíce. Sběr žádostí probíhá online a na stránce pro odložení splátek najdete i další důležité informace týkající se aktuální situace. Nabízenou výhodou je fakt, že za dobu odložení splátek bude banka platit pojištění schopnosti splácet klientům, kteří mají tuto službu sjednanou.

Odklad splátek Hypoteční banka až na 12 měsíců

Hypoteční banka odklad splátek řeší pomocí online formuláře. Nabízí odklad celé splátky hypotéky včetně jistiny a úroků na dobu 3 měsíců. Vlastní odložení splácení jistiny je potom možné odložit až o 12 měsíců, kdy během této doby platíte pouze úroky, což značně sníží výši jednotlivých splátek a jde o vhodnou strategii pro všechny, kdo čekají problém s financemi dlouhodobějšího charakteru. Požádat o odklad je potřeba alespoň 10 dní před datem pravidelné splátky hypotéčního úvěru.

Odklad splátek u ČSOB

Pro odložení splátek hypotéky u ČSOB je možné požádat prostřednictvím internetového bankovnictví nebo přes webový formulář. Odložení celých splátek o 3 měsíce je vhodné pro všechny, kdo mají krátkodobější výpadek příjmu. Je tu i varianta pro odložení splácení jistiny o 12 měsíců pro výraznější snížení výše běžné splátky.

Raiffeisen stavební spořitelna odložení splátek

Opět jsou žádosti řešeny jako individuální případy a příjem probíhá prostřednictvím online formuláře. O výsledku či dalším postupu jsou klienti informováni telefonicky.

Jak ušetřit na hypotéce i v této době?

Pokud vyjdete s penězi a nutně nepotřebujete využívat odklad splátek, je lepší strategií promyšlené refinancování hypotéky. Platí to hlavně v případě, kdy je původně sjednaný hypoteční úvěr zatížen zbytečně vysokým úrokem. Díky nejrůznějším partnerům a společným nabídkám se při využití služeb finančních poradců dostanete na výhodnější podmínky a často výrazně lepší ceny.

Název hypotéky:Wüstenrot refinancování
Výše hypotéky:300 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Úvěr na cokoli
Výše hypotéky:50 000 - 5 000 000 Kč
Splatnost:1 - 20 let
Název hypotéky:Americká hypotéka
Výše hypotéky:200 000 - 5 000 000 Kč
Splatnost:3 - 20 let
Název hypotéky:Americká hypotéka
Výše hypotéky:200 000 - 5 000 000 Kč
Splatnost:3 - 20 let
Název hypotéky:Hypotéka bez hranic
Výše hypotéky:100 000 - 20 000 000 Kč
Splatnost:5 - 25 let
Název hypotéky:Fio banka refinancování
Výše hypotéky:300 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Expobank refinancování
Výše hypotéky:250 000 - 12 000 000 Kč
Splatnost:4 - 30 let
Název hypotéky:Hypotéka na cokoliv
Výše hypotéky:150 000 Kč
Splatnost:5 - 20 let
Název hypotéky:Úvěr na bydlení
Výše hypotéky:50 000 - 20 000 000 Kč
Splatnost:5 - 20 let
Název hypotéky:Refinancování s Hypoteční bankou
Výše hypotéky:200 000 - 20 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
25. 11. 2021

Úrokové sazby hypotéky

Úrokové sazby hypotéky

Úrokové sazby hypotéky budou v příštím roce atakovat 5 %. U nejběžnější pětileté fixace může splátka vzrůst o třetinu

Letošní říjen se nesl ve znamení výrazného zvyšování úrokových sazeb hypoték. Na začátku listopadu překvapila ČNB nečekaným navýšením základní úrokové sazby o 1,25 procentního bodu na 2,75 procenta. Hypotéky tak budou nevyhnutelně dále zdražovat a pro některé klienty to může znamenat potíže. Za předpokladu, že se úrokové sazby v příštím roce vyšplhají na 4,5 %, vzroste u hypotéky na 2,5 milionu korun sjednané v polovině roku 2017 s pětiletou fixací splátka o třetinu.

Během letošního října došlo prakticky každé dva až tři dny u nějaké banky k navýšení úrokových sazeb u hypoték. Výjimkou přitom nebyl ani opakovaný růst sazeb v průběhu jednoho měsíce u stejné banky. Jedním z důvodů pro stabilní růst úrokových sazeb hypoték jsou ceny takzvaných úrokových swapů. Od nich lze do jisté míry odvozovat cenu zdrojů pro banky a jejich ceny už více než rok průběžně rostou.

Na začátku listopadu ovšem bankovní rada ČNB přistoupila již ke čtvrtému letošnímu zvýšení dvoutýdenní repo sazby, a to o 125 bazických bodů na 2,75 %, což předčilo veškeré predikce. „ČNB doslova šokovala. Změna základní úrokové sazby o 1,25 procentního bodu je třetí největší změnou v historii. Díky tomuto kroku jsme se dostali na repo sazbu, kterou jsme naposledy měli před 13 lety,“ komentuje rozhodnutí bankovní rady ČNB David Eim, místopředseda představenstva Gepard Finance.

Z pohledu hypotečních úvěrů se jedná o špatnou zprávu. Hypotéky budou nevyhnutelně zdražovat. „Je složité odhadovat reakci bank, ale po předchozím zvýšení repo sazby reagovaly bouřlivě. Během posledního měsíce došlo ke zvýšení nejtypičtějších fixací a LTV o 0,5 až 0,7 procentního bodu. Banky možná nyní budou trochu opatrnější a nevyužijí plný rozsah zvýšení, ale to, že sazby již v listopadu 2021 budou znatelně přes 4 procenta, pokládám za vysoce pravděpodobné,“ popisuje David Eim a dodává, že je na čase začít se smiřovat s myšlenkou, že v roce 2022 budou sazby na 5 % a klidně i výše.

Hlavně u té části klientů bank, kterým budou v první polovině roku 2022 končit nejběžnější pětileté fixace úrokové sazby, mohou nastat potíže. Tito klienti si hypotéky sjednávali v roce 2017 se sazbami přibližně kolem 2 %, mnohdy i pod touto úrovní. „Pokud si klient vzal hypotéku na dva a půl milionu korun v polovině roku 2017 s roční sazbou 2,05 procenta a s fixací na pět let, splácí aktuálně asi 9 300 korun měsíčně. V polovině příštího roku ho čeká konec fixace a dá se předpokládat, že sazby dosáhnou úrovně kolem 4,5 procenta p. a. To by znamenalo zvýšení měsíční splátky úvěru asi o třetinu na 12 130 korun,“ vypočítává David Eim s tím, že v dalších pěti letech takový klient zaplatí za hypotéku o asi 255 tisíc Kč více, než kdyby se sazby nezměnily. ZDROJ https://www.kurzy.cz/zpravy/618455-urokove-sazby-hypotek-budou-v-pristim-roce-atakovat-5--u-nejbeznejsi-petilete-fixace-muze-splatka/

 

 

Jak se liší to, když si hypotéku zařizujete po svém, už od srovnání hypoték, přes žádost o hypotéku až po sjednání hypotéky, versus když si hypotéku sjednáváte díky spolupráci s hypotečním poradcem. ...více

21.8.2017

Pokud uvažujete o hypotéce, nebo jste dokonce již v procesu srovnání hypoték a výběru té konkrétní pro Vás, pak Vás jistě zajímá aktuální výpočet hypotéky. Jak na něj a kde jej najít napoví náš článek. ...více

28.8.2017

Banky začínají rychle hlásit, že docházejí hypotéky s vysokým LTV. Co to znamená a co dělat, když se na hypotéku teprve chystáte? ...více

8.6.2017