Odložení splátek hypotéky

Kdo může žádat o odklad splátek hypotéky? A jaká jsou pravidla pro odložení splátek hypotečního úvěru?

V souvislosti s omezeními kvůli šíření nového koronaviru způsobujícího nemoc COVID-19 se řada lidí dostala do potíží kvůli výraznému omezení příjmů. Na tuto situaci byly nuceny reagovat i bankovní instituce a nabídnout řešení, jak celou krizi přečkat tak, aby lidé nepřišli o své nemovitosti a trh s hypotékami se nezhroutil. Výsledkem je mimořádné opatření navržené Českou bankovní asociací, které umožňuje odklad splátek hypotéky na dobu od třech do šesti měsíců.

Kolik zaplatíte po odložení? Podívejte se na kalkulačku odkladu splátek.

Informace o odkladu splátek hypoték

V návaznosti na nouzový stav a nutná opatření vyhlásila vláda odklad splátek hypoték a úvěrů pro klienty, kteří o to požádají. Co z toho plyne důležitého?

  • O odložení splátek hypoték je možné žádat i v případě, že byla hypotéka sjednána před i po datu 26. 3. 2020.
  • Pro každý úvěr je nutné požádat o odložení zvlášť podle podmínek konkrétní banky.
  • Odložení se týká platby za jistinu i úroky. Ovšem úroky se během tohoto období stále načítají u většiny bank.
  • Pro schválení žádosti o odložení splátek hypoték je třeba čestné prohlášení, že vaše příjmy byly sníženy vlivem pandemie.
  • Odklad splátek bude vidět v registrech, což může ztížit získání další hypotéky v budoucnu i přesto, že nepůjde vyloženě o negativní záznam srovnatelný s běžným neplacením.  

Potřebujete pomoc s odkladem splátek hypotéky nebo hledáte výhodnější refinancování? Zanechte nám kontakt

Odklad splátek hypotéky až o 6 měsíců

Při žádosti o odklad splátek hypotéky můžete využít variantu odložení 3 až 6 splátek. Díky tomu získáte prostor v délce třech až šesti měsíců na získání dostatečného příjmu. Většina bank aktuálně nabízí odložení splátek včetně úroků po dobu třech měsíců. Pro dlouhodobější snížení splátek je připravena nabídka ČSOB pro odklad splátek jistiny až na 12 měsíců.

Odložené splátky hypotéky se mohou prodražit kvůli úrokům

Odložit si splátky hypotéky by mělo být krajním řešením v nouzi, kdy opravdu nevyjdete s penězi, a vaše aktuální příjmy neumožňují řádné splácení.

Mezi bankami však existují výjimky, kdy některé odpustí úroky za dobu pro odložení splátek, případně nabízí variantu, kdy tuto částku navíc zaplatíte jen v jedné mimořádné splátce na konci splatnosti celé hypotéky. Díky tomu si svůj závazek příliš neprodloužíte a ulehčíte si v aktuální stresové situaci.

Jak zažádat o odklad splátek?

Chcete podat žádost o odklad splátek hypotéky? Vše probíhá v rámci banky, kde máte hypoteční úvěr sjednaný. Pro představu o tom, co je potřeba doložit, jaké dokumenty máte vyplnit a jak k dané situaci přistupuje konkrétně vaše banka, sledujte přímo jejich stránky. Případně využijte pomoc finančních specialistů, kteří připravují smysluplný plán, jak si ulevit se splácením, ale zároveň na tom příliš neprodělat.

Kolik vás bude odklad splátek hypotéky stát? Podívejte se na kalkulačku odložení splátek.

Podmínky odkladu splátek hypotéky

O odklad hypotéky mohou žádat fyzické osoby, živnostníci i firmy. Maximální délka odkladu je aktuálně stanovena na dobu 6 měsíců. Zároveň ale nemusí jít o jedinou možnost, jak vyřešit problémy se splácením hypotéky. Nabízí se ještě promyšlené refinancování hypotečního úvěru.

Jak se na odklad splátek hypotéky dívají banky?

Vzhledem k nutnosti rychlé reakce na vzniklou situaci, se odklad splátek kvůli koronaviru jeví jako chaotický a nepřehledný už jen kvůli tomu, že neexistuje přesná jednotná metodika. Její vypracování by zbytečně prodloužilo celý proces a to je ve chvíli, kdy se doslova hraje o čas, nežádoucí. Každá banka má proto vlastní postup a lehce rozdílná konkrétní pravidla pro to, co musíte udělat při žádosti o odložení splátky hypotéky a jak to bude fungovat z pohledu úroků a případného prodloužení doby na splácení úvěru.

Odklad splátek hypotéky Komerční banka

Komerční banka řeší odklad splátek individuálně. Při odeslání žádosti v dubnu se odkládá až splátka v květnu a žádosti přijaté již v březnu se mohou při kladném posouzení vztahovat na splátky v dubnu. Je možné požádat o odklad splátky na dobu tří měsíců.

Odložení splátek hypoték Česká spořitelna řeší online

Česká spořitelna, případně Stavební spořitelna České spořitelny nabízí pro své klienty možnost odkladu splátek hypotéky od 1. dubna a nabídka pro podání žádosti zatím platí po dobu jednoho měsíce. Sběr žádostí probíhá online a na stránce pro odložení splátek najdete i další důležité informace týkající se aktuální situace. Nabízenou výhodou je fakt, že za dobu odložení splátek bude banka platit pojištění schopnosti splácet klientům, kteří mají tuto službu sjednanou.

Odklad splátek Hypoteční banka až na 12 měsíců

Hypoteční banka odklad splátek řeší pomocí online formuláře. Nabízí odklad celé splátky hypotéky včetně jistiny a úroků na dobu 3 měsíců. Vlastní odložení splácení jistiny je potom možné odložit až o 12 měsíců, kdy během této doby platíte pouze úroky, což značně sníží výši jednotlivých splátek a jde o vhodnou strategii pro všechny, kdo čekají problém s financemi dlouhodobějšího charakteru. Požádat o odklad je potřeba alespoň 10 dní před datem pravidelné splátky hypotéčního úvěru.

Odklad splátek u ČSOB

Pro odložení splátek hypotéky u ČSOB je možné požádat prostřednictvím internetového bankovnictví nebo přes webový formulář. Odložení celých splátek o 3 měsíce je vhodné pro všechny, kdo mají krátkodobější výpadek příjmu. Je tu i varianta pro odložení splácení jistiny o 12 měsíců pro výraznější snížení výše běžné splátky.

Raiffeisen stavební spořitelna odložení splátek

Opět jsou žádosti řešeny jako individuální případy a příjem probíhá prostřednictvím online formuláře. O výsledku či dalším postupu jsou klienti informováni telefonicky.

Jak ušetřit na hypotéce i v této době?

Pokud vyjdete s penězi a nutně nepotřebujete využívat odklad splátek, je lepší strategií promyšlené refinancování hypotéky. Platí to hlavně v případě, kdy je původně sjednaný hypoteční úvěr zatížen zbytečně vysokým úrokem. Díky nejrůznějším partnerům a společným nabídkám se při využití služeb finančních poradců dostanete na výhodnější podmínky a často výrazně lepší ceny.

Název hypotéky:RB Americká hypotéka
Výše hypotéky:300 000 - 5 000 000 Kč
Splatnost:5 - 20 let
Název hypotéky:Úvěr na bydlení
Výše hypotéky:50 000 - 20 000 000 Kč
Splatnost:5 - 20 let
Název hypotéky:Hypotéka bez hranic
Výše hypotéky:100 000 - 20 000 000 Kč
Splatnost:5 - 25 let
Název hypotéky:Gepard Hypotéky
Výše hypotéky:300 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:ČSOB hypotéka
Výše hypotéky:200 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:3 - 30 let
Název hypotéky:Expobank refinancování
Výše hypotéky:250 000 - 12 000 000 Kč
Splatnost:4 - 30 let
Název hypotéky:Expobank hypotéka
Výše hypotéky:250 000 - 12 000 000 Kč
Splatnost:4 - 30 let
Název hypotéky:Refinancování Raiffeisen Bank
Výše hypotéky:300 000 - 20 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Nebankovní hypotéka
Výše hypotéky:100 000 - 5 000 000 Kč
Splatnost:1 - 30 let
Název hypotéky:Neúčelová hypotéka Equa Bank
Výše hypotéky:200 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 20 let
23. 12. 2021

Hypotéka 2022

Hypotéka 2022

Hypotéky 2021 na historickém maximu. Jaké budou v roce 2022?

Rok 2021 se zapíše do historie hypotečních úvěrů výrazným písmem. Ještě je brzy na konečné účtování, ale už nyní je jasné, že objem poskytnutých hypotečních úvěrů překročí hranici 440 mld. korun. Takovému výsledku by nikdo před dvěma lety nevěřil, že je vůbec možný. Ale stalo se!

Objemy hypoték: jeden rekord za druhým

V období od března do října 2021 byl, v kontextu celé historie trhu, každý měsíc rekordní. Tedy celých osm nejlepších měsíců historie spadá do období března až října 2021. Objem hypoték poskytnutých v roce 2021 bude dosahovat téměř takové výše, jako za roky 2019 a 2020 dohromady. Seběhlo se totiž více důvodů, které vyústily v nebývalý zájem o koupi nemovitostí - ať už za účelem dalšího pronájmu, nebo pro vlastní bydlení. Ceny nemovitostí díky vysokému převisu poptávky doslova letěly vzhůru a společně s nimi i zájem o hypotéky. Výrazně rostla také průměrná výše hypotečních úvěrů, a výsledkem je tedy objem, na který by si rok, dva zpátky nevsadili ani ti největší optimisté.

Úrokové sazby (po)rostou

Dalším výrazným rysem roku 2021 byl značný růst úrokových sazeb. A pokud na začátku roky byly základní vyhlašované roční úrokové sazby bank někde kolem 2,2 procenta, pak v závěru roku sazby zcela reálně překračují hranici 4 procent. Pro průměrně vysoký úvěr 3 300 000 korun na 30 let znamená takové zvýšení úrokové sazby nárůst splátky o téměř 3 500 korun. Nárůst takové splátky z 12 500 korun na 16 000 korun může být pro mnoho zájemců natolik zásadní, že své záměry opustí nebo alespoň zredukují. Každopádně zájemci o novou hypotéku mají drobnou výhodu alespoň v tom, že se můžou rozhodnout, zda „do tohoto vlaku nastoupí“, nebo „počkají na jiný spoj“. Zato klienti, kteří nastoupili dříve, třeba před pěti lety, kdy roční sazby byly pod 2 procenta, musí počítat s více než dvojnásobně vyšší sazbou. Není to tragédie. Za těch pět let cena nemovitosti téměř jistě vzrostla natolik, že nějaký růst sazeb nehraje roli… Pozor však, nehraje roli za předpokladu, že klient je schopen úvěr i za těchto podmínek splácet. A to o všech klientech platit však určitě bohužel nebude.

S čím můžeme počítat do roku 2022?

Rozhodně se budeme moct i nadále spolehnout na to, že „na nic se nedá spolehnout“ a že všechny předpovědi jsou zde tudíž jen proto, abychom za rok mohli analyzovat, proč a jak jsme se opět spletli…

To však neznamená, že není na místě o budoucím vývoji přemýšlet. Přece jen je pravda, že dění na trhu není zcela náhodné a základní trendy můžeme předvídat.

Nevěřím tomu, že trh může pokračovat na vlně tak vysokého zájmu. Jsem přesvědčen, že trh ochladne a vůbec bych se nedivil, kdyby to ochlazení bylo značné. Návrat k ročnímu objemu kolem 200 mld. korun pokládám za reálný.

Proč si to myslím? Především se domnívám, že velká část poptávky byla již uspokojena. Je otázka, zda je z čeho ještě uspokojovat zbývající poptávku. Nemovitostí ke koupi nutně musí ubývat.

Ceny nemovitostí rostly a rostou vysokým tempem. Je stále méně a méně lidí, kteří jsou stále ještě schopni vlastní bydlení financovat.

Rostou úrokové sazby. A zdá se, že tento růst bude ještě pokračovat. Pro zájemce o vlastní bydlení to nemusí být tak zásadní parametr, pokud jsou schopni vyšší splátku hradit. Nicméně pro investory to snižuje výnosnost a tím pádem i jejich zájem.

Česká národní banka od 1. 4. 2022 zahájí regulaci maximální výše úvěru v závislosti na poměrových ukazatelích LTV, DTI a DSTI (LTV je poměr mezi hodnotou hypotéky a zástavní hodnotou nemovitosti, DTI je poměr celkového zadlužení žadatele k ročnímu příjmu a DSTI je poměr celkových měsíčních splátek a čistého měsíčního příjmu žadatele). A i když ukazatele budou nastaveny na rozumnou výši a nebudou nijak zvlášť restriktivní, přesto se nutně části zájemců dotknou.

Pokles = návrat k normálu

Očekávaný pokles trhu bude ale naprosto v pořádku. Rok 2021 byl skutečně výjimečný a tímto způsobem trh nemůže pokračovat donekonečna. Pokud se tedy navrátíme k ročním objemům kolem 200 mld. korun, nebude namístě vnímat to jako pokles trhu, ale měli bychom to, podle mého názoru, brát jako návrat k normálu.

 

Není to hezké, ale bohužel život tomu chce někdy tak, že přijde neočekávaná a nepříjemná dlouhodobá nemoc, která Vás indisponuje na několik měsíců, což Vám zamezit v pravidelném příjmu a Vy se můžete dostat do problémů se splácením hypotéky. ...více

14.7.2017

Vyplatí se slovenská hypotéka? Úvěry na bydlení jsou u nás mnohem dražší než u sousedů ...více

22.11.2021

A je to tady - čeká Vás konečně vytoužená hypotéka, protože jste našli to správné bydlení pro svou rodinu a nebo správnou nemovitost pro svou investici. Pak jednoznačně prvním krokem, který musíte udělat, je srovnání hypoték díky hypoteční kalkulačce online! Ale jak na to? ...více

31.8.2017