Refinancování hypotéky

Refinancování hypotéky je, stejně jako zřízení hypotéky, velmi důležitý krok. Může Vás stát mnoho starostí, času a hlavně peněz! O co přesně při refinancování hypotečního úvěru jde, na co si dát pozor a co udělat pro nejvýhodnější úrokovou sazbu své nové refinancované hypotéky?
 
 

Co je refinancování hypotečního úvěru?

Refinancování hypotečního úvěru je ve zaplacení aktuálního závazku (tj. hypotečního úvěru), a to jinou bankou (nebo nebankovní společností), než u které je v současnosti hypoteční úvěr zřízen. V této „nové“ společnosti (nejčastěji bance), která Váš hypoteční úvěr splatí, se ve stejné chvíli zřídí nová hypotéka, kterou dále budete platit v měsíčních splátkách (případně jiném intervalu, který si dohodnete).
 
Tato nová hypotéka má často mnohem výhodnější podmínky, než měl starý hypoteční úvěr – ať už jde o výši měsíční splátky hypotéky, nižší úrokovou sazbu hypotéky, možnost zkrácení celkové doby splácení úvěru, mimořádných splátek zdarma a dalších výhod a bonusů.
 
 

Proč refinancovat hypotéku?

Refinancování hypotéky je velmi důležitý krok v celkové době jejího čerpání. Většina hypoték má na začátku jejich čerpání stanovenou dobu fixace úrokové sazby, nejčastěji jde o 3, 5, nebo 7 let. Po skončení této fixační doby banka u hypotéky stanoví úrokovou sazbu na aktuální hodnotu, už nenabízí žádné další výhody a měsíční splátka hypotéky se tak v drtivé většině případů zvýší.
 
Refinancování hypotéky ale umožňuje snížit si měsíční splátku hypotéky, a také si snížit její úrokovou sazbu, takže v celkové době splácení uhradíte nižší částku. Zároveň lze také zajistit bezplatné mimořádné splátky či další výhody.
 
 

Kdy refinancovat hypoteční úvěr?

Nejvhodnějším momentem, kdy o refinancování své hypotéky začít uvažovat a prakticky jej řešit, je s opravdu dostatečným předstihem před skončením doby fixace aktuální hypotéky. Nejvhodnější „předstih“ je pak 3 a více měsíců – platí, že čím dříve, tím lépe! V některých situacích totiž lze v nové bance zafixovat úrokovou sazbu pro refinancovanou hypotéku až na půl roku dopředu.
 
V situaci, že refinancování hypotéky odložíte až na dobu ukončení fixace je zde riziko, že nebudete schopní nebo nestihnete vyjednat lepší podmínky u jiné společnosti a Vaše hypotéka tak získá nevýhodné podmínky do dalších let a Vy přijdete o spoustu peněz.
 
 

Je vhodné se při refinancování poradit?

Podobně jako zařizování hypotečního úvěru, i refinancování hypotéky je klíčové rozhodnutí, které Vás a potažmo celou rodinu ovlivní na zbytek života. Tento krok Vás může vyjít na hodně financí, a nebo je naopak ušetřit. Je více než na místě se poradit s odborníky, tedy hypotečními poradci, kteří jsou nezávislí.
 
Tito poradci řeší s klienty hypotéky a refinancování hypoték každý den, a mají tak přehled o veškerém dění na trhu s refinancováním hypoték. Podívají se na Vaši situaci konkrétně, navrhnou to nejlepší řešení a případně ještě pomůžou s administrativou a vyjednáváním podmínek v bance.
 
Za zeptání či jednu schůzku nic nedáte, protože je bezplatná a zabere jen málo času, ale může ušetřit velkou sumu peněz! V případě, že byste tak rádi učinili, napište nám a my Vám z našeho rejstříku poradců doporučíme toho nejbližšího poradce Vašemu bydlišti.
 
 

Poradce při refinancování - ano, nebo ne?

Při sjednávání hypotéky je stejně jako při jejím refinancování jednoduché přestat se orientovat v nabídce a podmínkách jednotlivých společností poskytujících hypotéky na českém trhu. Abyste si byli jistí, že jste pro sebe zvolili tu nejvýhodnější možnost refinancování hypotéky, doporučujeme se obrátit na nezávislého hypotečního poradce. Rádi Vám doporučíme toho nejbližšího Vašemu bydlišti - stačí nám napsat skrze kontaktní formulář.
 
Je to proto, že hypoteční poradce se dobře orientuje na trhu s hypotékami a také jejich refinancováním. Můžete tak získat i velmi výhodné podmínky, které by Vám jinak banka sama nenabídla a o kterých možná ani nevíte, že lze zařídit.
 
Spoluprací s hypotečním poradcem tak můžete získat například nulové poplatky bance za poskytnutí hypotéky, žádné poplatky či pokuty za předčasné splacení v době konce fixace hypotéky, vyjednání nejvýhodnějších podmínek refinancování hypotéky v bance za Vás, zajištění aktuálního odhadu vaší nemovitosti zdarma. Pomůže Vám také zpracovat veškerou administrativu, všechno Vám tak zabere méně času, starostí a papírování.
 
 

Pokud si chcete být jistí, že jste před sjednáním refinancování hypotéky udělali maximum pro nové výhodné podmínky, rádi Vám pomůžeme se všemi dotazy a poradíme naše fígle. Stejně tak Vám rádi doporučíme poradce, který je nejblíže Vašemu bydlišti.

 
Název hypotéky:Sberbank refinancování
Výše hypotéky:10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:ČSOB hypotéka
Výše hypotéky:200 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:3 - 30 let
Název hypotéky:Hypotéka od Lišky
Výše hypotéky:1 000 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Expobank hypotéka
Výše hypotéky:250 000 - 12 000 000 Kč
Splatnost:4 - 30 let
Název hypotéky:Hypotéka bez hranic
Výše hypotéky:100 000 - 20 000 000 Kč
Splatnost:5 - 25 let
Název hypotéky:ČSOB refinancování
Výše hypotéky:200 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:3 - 30 let
Název hypotéky:Expobank refinancování
Výše hypotéky:250 000 - 12 000 000 Kč
Splatnost:4 - 30 let
Název hypotéky:Fio americká hypotéka
Výše hypotéky:300 000 - 7 000 000 Kč
Splatnost:5 - 20 let
Název hypotéky:RB Americká hypotéka
Výše hypotéky:300 000 - 5 000 000 Kč
Splatnost:5 - 20 let
Název hypotéky:Refinancování s Českou spořitelnou
Výše hypotéky:300 000 - 25 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
1. 9. 2022

Odhadce Nemovitostí

Odhadce nemovitostí – nejlepší odhadci nemovitostí jsou z řad realitních makléřů. Pět let praxe je první podmínkou, pak musí předložit tři vzorová ocenění a analýzu lokálního trhu, na kterém působí. Analýzu a ocenění dostane někdy z řad odborných posuzovatelů, vypracuje posudek, žadatel je pozván ke zkoušce.

Co je potřeba k odhadu nemovitosti?

Důležité doklady pro odhad ceny nemovitosti

  • výpis z Katastru nemovitostí – list vlastnictví (ne starší než 3 měsíce)
  • kopie snímku katastrální mapy daného území (ne starší než 1rok)
  • doklady omezující vlastnická práva
  • doklady o nabytí vlastnictví
  • prováděcí předpisy pro nakládání s nemovitostí
  • stavby oceňované výnosovým způsobem
Dá se říci, že nejlepší odhadci jsou z řad realitních makléřů. Pět let praxe je první podmínkou, pak musí předložit tři vzorová ocenění a analýzu lokálního trhu, na kterém působí. Analýzu a ocenění dostane někdy z řad odborných posuzovatelů, vypracuje posudek, žadatel je pozván ke zkoušce.
 
Pořídí fotky, zeptají se vás na stáří domu, zda zde probíhaly rekonstrukce, stáří odpadů, vytápění a změří si místnosti. Zajímat je nebude váš nábytek. Zbytek práce už odhadce vykoná u sebe doma nebo v kanceláři. Porovná si okolí, společenskou vybavenost, prohlédne si inzeráty, a nakonec určí odhadní cenu.
Za odhad ceny bytu většinou zaplatíte okolo 3 000 Kč, za rodinný dům či chalupu pak přibližně 5 000 Kč. Nejdražší je odhad hodnoty bytového domu nebo firemní budovy, který vyjde cca na 10 000 Kč.
Jak dlouho platí odhad nemovitosti? Obvykle se odhad nemovitosti považuje za aktuální do 3 až 6 měsíců od vyhotovení. Velice záleží na metodě výpočtu, účelu zpracování a typu nemovitostiOdhady pro hypoteční úvěry zpravidla nesmí být starší než 3 měsíce.
Pro hladký průběh prohlídky si dopředu připravte veškerou dokumentaci k nemovitosti. Odhadce si celý objekt změří, prohlédne a nafotí interiér i exteriér stavby. Zajímat se bude o všechny místnosti, tedy i sklepy, půdu či balkony. Samozřejmě nevynechá ani pozemky, které patří k nemovitosti.
Ceny odhadu bytu a domu se liší. A jak už zaznělo výše, některé realitní kanceláře či banky poskytují odhad nemovitosti dokonce zcela zdarma, a to bez ohledu na typ objektu. Obecně bývají odhady bytů levnější, služby odhadce vás mohou vyjít zhruba na 3000 až 4000 Kč. U domů může být cena i o několik tisíc korun vyšší.
Znalecký odhad nemovitosti se ale výrazně liší od tržní ceny. Posuzuje totiž jiné záležitosti než tržní odhad a výsledná cena může být výrazně nižší než cena tržní. Cena za znalecký posudek se liší dle obtížnosti, u bytů se pohybuje od 2 800 do 4 000 Kč, u domů od 5 500 do 7 000 Kč.
Dobrým zdrojem jsou data z Katastru nemovitostí, který obsahuje prodejní ceny z kupních smluv – tedy za kolik se nemovitosti reálně prodaly. Podívejte se na ceny ve vašem blízkém okolí, soustřeďte se hlavně na byty podobné dispozicemi tomu vašemu, a zkuste zprůměrovat ceny,
Naštěstí jsou možnosti, jak tento nepříznivý stav odvrátit:
  1. Znát hodnotu nemovitosti předem. Pokud na nemovitost již existuje bankovní odhad, který není starší 7-mi let, lze jej u některých bank použít.
  2. Máte jinou nemovitost do zástavy.
  3. Půjčka od rodičů/přátel/kolegů.
  4. Spotřebitelský úvěr.
  5. Úvěr ze stavebního spoření.
Odhadce, obecně také odhadce majetku je osoba, která vyhotovuje tržní ocenění určitého druhu vlastnictví. Mezi oceňovaný majetek nejčastěji patří nemovitosti, majetek movitý, nehmotný (např. software) nebo finanční. Odhadce provozuje svou činnost na základě živnostenského oprávnění.
Odhad nemovitosti trvá standardně jeden týden. Pokud přesvědčíte odhadce, aby dorazil na místo a udělal odhad rychleji, tak pak to může být i reálně i tři dny. Je-li odhad dostatečný, jde se dál. Vyjde-li méně, je to komplikace, nemáte-li dostatečnou hotovost.
 
Zájemce o certifikát musí nejprve prokázat nejméně tříletou praxi na pozici odhadce nemovitostí či v příbuzném oboru (realitní činnost). V minulosti byla vyžadována dokonce pětiletá praxe. Velmi často se dobří odhadci “rekrutují” z řad zkušených realitních makléřů. Tříletá praxe je pouze jednou z podmínek.
Odhad je vypočítané nebo jen ze zkušenosti předpovězené více či méně přibližné určení výsledku nebo informace, která je využitelné, i když jsou vstupní data nekompletní, nejistá, nebo zašumělá.
V praxi to trvá přibližně pět dní (odhadce objekt navštíví, zkontroluje a vypracuje odhad). Některé banky dnes nabízí bezplatné zhotovení odhadu i jeho předložení katastru. Některé nabízí navíc zjednodušený online odhad. U toho stačí vyplnit elektronický formulář a dodat aktuální fotografie nemovitosti.
Aby mohl ve sporu o špatně provedené stavbě rodinného domu rozhodnout mezi stavební firmou a majitelem, který si na popraskané podlahy stěžuje, požádá soudního znalce o takzvaný znalecký posudek. V tomto posudku znalec vyjádří své odborné stanovisko a soud na jeho základě rozhodne o tom, kdo má ve sporu pravdu.
Jak dlouho platí znalecký posudekZnalecký posudek a jeho platnost. Obecně je uváděn časový interval šesti měsíců jako doba platnosti vyjádření o ceně nemovitosti v posudku. Vypočtená administrativní cena platí do doby vydání nového oceňovacího předpisu, maximálně však jeden rok.
„Na odhad čekáme v průměru deset dní. Někdy jsou samozřejmě případy, že to může být 12 dní. Vloni jsme měli obvykle odhady do čtyř, pěti dnů hotové.
Víte, jaký je rozdíl mezi znaleckým posudkem nemovitosti a tržní cenou? Je důležité si uvědomit, že každý slouží k jinému účelu a odlišně se taky vypočítávají. Zatímco znalecký posudek vypovídá o tom, kolik se prostavělo a za jakou dobu, odhad tržní ceny vypovídá o reálné hodnotě nemovitosti na trhu.
Tržní ocenění nemovitosti Vychází z porovnání s dalšími podobnými nemovitostmi v dané lokalitě, za jakou částku je možné je na současném realitním trhu prodat. Důležitými faktory jsou stav, rozloha, umístění a dopravní dostupnost nemovitosti.
Obvyklou cenou se pro účely tohoto zákona rozumí cena, která by byla dosažena při prodejích stejného, popřípadě obdobného majetku nebo při poskytování stejné nebo obdobné služby v obvyklém obchodním styku v tuzemsku ke dni ocenění.
 
Tržní cena – tržní neboli prodejní cena je ta, na které se prodávající dohodne s kupujícím. Kupující zaplatí vyšší cenu, než je na trhu běžné, jen pokud je ochoten zaplatit cenu zvláštní obliby. Musí mít osobní důvod, kvůli kterému chce koupit právě vaši nemovitost.
 
 
Při oceňování nemovitosti může odhadce použít různé metody. Nejčastější je takzvaná porovnávací metoda, kdy odhadce vypočítanou cenu nemovitosti porovnává s cenami podobných objektů, které se nacházejí ve stejné lokalitě. Další možností je pak výnosová metoda, která se používá hlavně u budoucích pronájmů.

Už máte spočítáno, jak by asi vypadal Váš měsíční rozpočet při splácení hypotéky? ...více

13.6.2017

Hypotéka je závazek a jestli si ji chcete vzít, musíte se na ni připravit! ...více

16.6.2017

A je to tady - čeká Vás konečně vytoužená hypotéka, protože jste našli to správné bydlení pro svou rodinu a nebo správnou nemovitost pro svou investici. Pak jednoznačně prvním krokem, který musíte udělat, je srovnání hypoték díky hypoteční kalkulačce online! Ale jak na to? ...více

31.8.2017