Nebankovní hypotéky

Co je nebankovní hypotéka? A proč je někdy vhodnější, než ta bankovní? Pro koho se nebankovní hypotéka hodí a na co se při jejím výběru zaměřit?

 

Co je nebankovní hypotéka?

Nebankovní hypotéka je hypoteční úvěr získaný u nebankovní společnosti, který má pro některé situace a lidi značné výhody. Tak především, nebankovní společnosti mají mnohem nižší nároky na své klienty než banky. Poskytují hypotéky i tzv. problémovým klientům, kteří mají záznam v registru dlužníků, jsou nezaměstnaní či jsou v jiné těžké životní situaci, ve které jsou ale pořád schopni splácet měsíční splátku nebankovní hypotéky.

 

Jak nebankovní hypotéka funguje?

Nebankovní hypotéka je skvělým řešením pro všechny, kterým z nějakého důvodu banka nepůjčí. To se může stát v mnoha případech, ať již pro to, že máte záznam v registru dlužníků - pro tyto případy je zde hypotéka bez registru, ale i v případě, kdy nemáte dostatečné příjmy a nebo je máte, ale z nějakého důvodu je nechcete nebo nemůžete bance prokázat, stejně jako v situaci, kdy nemáte zaměstnání.

Nebankovní hypotéka je vhodná také v situaci, kdy si chcete půjčit na bydlení, ale nechcete přitom prokazovat účel - kromě bankovních neúčelových hypoték existují totiž i ty nebankovní neúčelové hypoteční úvěry, tzv. americké hypotéky.

 

Kde si nebankovní hypotéku zřídit?

Při nebankovní hypotéce si musíte dát dostatek času a prostoru pro to, vybrat si toho nejlepšího nebankovního poskytovatele hypoték pro sebe. Ne všechny nebankovní hypotéky jsou výhodné, stejně jako ne všichni nebankovní poskytovatelé hypotečních úvěrů jsou důvěryhodní. Nebankovní společnosti totiž nepodléhají tak přísné kontrole zákonem jako banky. 

Případy, kdy např. zaplatíte poplatek za hypotéku předem a peníze ze své hypotéky pak již nikdy neuvidíte, jsou velmi ojedinělé a na českém trhu se již nestávají. Nicméně i tak je vhodné být obezřetný a při výběru se neunáhlit. 

Právě protože je mezi nebankovními institucemi, které hypotéky poskytují, mnoho společností, vzniká mezi nimi konkurence, takže se snaží každá svým klientům a žadatelům o hypotéku nabídnout co nejvýhodnější podmínky. V případě, že se tedy o nebankovní hypotéku zajímáte, máte několik možností, jak si najít tu správnou.

 

Srovnání nebankovních hypoték

Řešením při výběru té správné nebankovní hypotéky je srovnání hypoték. To lze provést 3 způsoby:

  1. osobně - můžete si vybrat několik nebankovních společností, které navštívíte na jejich pobočkách a se zdejším poradcem proberete jejich nabídku.
  2. online - a to tak, že využijete některého z online srovnávače hypoték. Pokud využijete náš srovnávač hypoték Hypoking, pak si můžete být jistí, že jste si zvolili srovnávač, který je skutečně nezávislý a kde najdete pouze aktualizované informace o všech hypotečních nabídkách.
  3. s poradcem - můžete se také sejít s poradcem, který Vám poradí s výběrem nebankovní hypotéky, ale poradí také s Vašimi otázkami. Spousta lidí se spolupráci s poradcem brání, nicméně schůzka s ním Vás nic nestojí, je zdarma a nezávazná a může Vám ušetřit nejen spoustu času a papírování, ale ve výsledku také spoustu peněz.

 

Úroková sazba nebankovních hypoték

Úrokové sazby nebankovních hypoték jsou sice nižší, než u klasických spotřebitelských úvěrů, nicméně jsou zpravidla vyšší, než u bankovních hypoték. I tak mezi nimi ale existují více a méně výhodné a tak je dobré výběr nepodcenit a vybrat si tu nejvýhodnější nebankovní hypotéku pro svou situaci. Dávejte si při tom pozor nejen na výši úrokové sazby, ale také na poplatky a výši RPSN.

 

V případě, že máte zájem o nebankovní hypotéku, ale nevíte si rady s výběrem, či máte jakékoli jiné dotazy, napište nám. Rádi Vám rychle a bezplatně pomůžeme!

Název hypotéky:Equa refinancování
Výše hypotéky:300 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Expobank hypotéka
Výše hypotéky:250 000 - 12 000 000 Kč
Splatnost:4 - 30 let
Název hypotéky:Sberbank refinancování
Výše hypotéky:10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Gepard Hypotéky
Výše hypotéky:300 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Hypotéka na cokoliv
Výše hypotéky:150 000 Kč
Splatnost:5 - 20 let
Název hypotéky:Hypotéka České spořitelny
Výše hypotéky:300 000 - 25 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Fio americká hypotéka
Výše hypotéky:300 000 - 7 000 000 Kč
Splatnost:5 - 20 let
Název hypotéky:Hypotéka od Lišky
Výše hypotéky:1 000 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Neúčelová hypotéka Equa Bank
Výše hypotéky:200 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 20 let
Název hypotéky:Americká hypotéka
Výše hypotéky:200 000 - 5 000 000 Kč
Splatnost:3 - 20 let
1. 9. 2022

Odhadce Nemovitostí

Odhadce nemovitostí – nejlepší odhadci nemovitostí jsou z řad realitních makléřů. Pět let praxe je první podmínkou, pak musí předložit tři vzorová ocenění a analýzu lokálního trhu, na kterém působí. Analýzu a ocenění dostane někdy z řad odborných posuzovatelů, vypracuje posudek, žadatel je pozván ke zkoušce.

Co je potřeba k odhadu nemovitosti?

Důležité doklady pro odhad ceny nemovitosti

  • výpis z Katastru nemovitostí – list vlastnictví (ne starší než 3 měsíce)
  • kopie snímku katastrální mapy daného území (ne starší než 1rok)
  • doklady omezující vlastnická práva
  • doklady o nabytí vlastnictví
  • prováděcí předpisy pro nakládání s nemovitostí
  • stavby oceňované výnosovým způsobem
Dá se říci, že nejlepší odhadci jsou z řad realitních makléřů. Pět let praxe je první podmínkou, pak musí předložit tři vzorová ocenění a analýzu lokálního trhu, na kterém působí. Analýzu a ocenění dostane někdy z řad odborných posuzovatelů, vypracuje posudek, žadatel je pozván ke zkoušce.
 
Pořídí fotky, zeptají se vás na stáří domu, zda zde probíhaly rekonstrukce, stáří odpadů, vytápění a změří si místnosti. Zajímat je nebude váš nábytek. Zbytek práce už odhadce vykoná u sebe doma nebo v kanceláři. Porovná si okolí, společenskou vybavenost, prohlédne si inzeráty, a nakonec určí odhadní cenu.
Za odhad ceny bytu většinou zaplatíte okolo 3 000 Kč, za rodinný dům či chalupu pak přibližně 5 000 Kč. Nejdražší je odhad hodnoty bytového domu nebo firemní budovy, který vyjde cca na 10 000 Kč.
Jak dlouho platí odhad nemovitosti? Obvykle se odhad nemovitosti považuje za aktuální do 3 až 6 měsíců od vyhotovení. Velice záleží na metodě výpočtu, účelu zpracování a typu nemovitostiOdhady pro hypoteční úvěry zpravidla nesmí být starší než 3 měsíce.
Pro hladký průběh prohlídky si dopředu připravte veškerou dokumentaci k nemovitosti. Odhadce si celý objekt změří, prohlédne a nafotí interiér i exteriér stavby. Zajímat se bude o všechny místnosti, tedy i sklepy, půdu či balkony. Samozřejmě nevynechá ani pozemky, které patří k nemovitosti.
Ceny odhadu bytu a domu se liší. A jak už zaznělo výše, některé realitní kanceláře či banky poskytují odhad nemovitosti dokonce zcela zdarma, a to bez ohledu na typ objektu. Obecně bývají odhady bytů levnější, služby odhadce vás mohou vyjít zhruba na 3000 až 4000 Kč. U domů může být cena i o několik tisíc korun vyšší.
Znalecký odhad nemovitosti se ale výrazně liší od tržní ceny. Posuzuje totiž jiné záležitosti než tržní odhad a výsledná cena může být výrazně nižší než cena tržní. Cena za znalecký posudek se liší dle obtížnosti, u bytů se pohybuje od 2 800 do 4 000 Kč, u domů od 5 500 do 7 000 Kč.
Dobrým zdrojem jsou data z Katastru nemovitostí, který obsahuje prodejní ceny z kupních smluv – tedy za kolik se nemovitosti reálně prodaly. Podívejte se na ceny ve vašem blízkém okolí, soustřeďte se hlavně na byty podobné dispozicemi tomu vašemu, a zkuste zprůměrovat ceny,
Naštěstí jsou možnosti, jak tento nepříznivý stav odvrátit:
  1. Znát hodnotu nemovitosti předem. Pokud na nemovitost již existuje bankovní odhad, který není starší 7-mi let, lze jej u některých bank použít.
  2. Máte jinou nemovitost do zástavy.
  3. Půjčka od rodičů/přátel/kolegů.
  4. Spotřebitelský úvěr.
  5. Úvěr ze stavebního spoření.
Odhadce, obecně také odhadce majetku je osoba, která vyhotovuje tržní ocenění určitého druhu vlastnictví. Mezi oceňovaný majetek nejčastěji patří nemovitosti, majetek movitý, nehmotný (např. software) nebo finanční. Odhadce provozuje svou činnost na základě živnostenského oprávnění.
Odhad nemovitosti trvá standardně jeden týden. Pokud přesvědčíte odhadce, aby dorazil na místo a udělal odhad rychleji, tak pak to může být i reálně i tři dny. Je-li odhad dostatečný, jde se dál. Vyjde-li méně, je to komplikace, nemáte-li dostatečnou hotovost.
 
Zájemce o certifikát musí nejprve prokázat nejméně tříletou praxi na pozici odhadce nemovitostí či v příbuzném oboru (realitní činnost). V minulosti byla vyžadována dokonce pětiletá praxe. Velmi často se dobří odhadci “rekrutují” z řad zkušených realitních makléřů. Tříletá praxe je pouze jednou z podmínek.
Odhad je vypočítané nebo jen ze zkušenosti předpovězené více či méně přibližné určení výsledku nebo informace, která je využitelné, i když jsou vstupní data nekompletní, nejistá, nebo zašumělá.
V praxi to trvá přibližně pět dní (odhadce objekt navštíví, zkontroluje a vypracuje odhad). Některé banky dnes nabízí bezplatné zhotovení odhadu i jeho předložení katastru. Některé nabízí navíc zjednodušený online odhad. U toho stačí vyplnit elektronický formulář a dodat aktuální fotografie nemovitosti.
Aby mohl ve sporu o špatně provedené stavbě rodinného domu rozhodnout mezi stavební firmou a majitelem, který si na popraskané podlahy stěžuje, požádá soudního znalce o takzvaný znalecký posudek. V tomto posudku znalec vyjádří své odborné stanovisko a soud na jeho základě rozhodne o tom, kdo má ve sporu pravdu.
Jak dlouho platí znalecký posudekZnalecký posudek a jeho platnost. Obecně je uváděn časový interval šesti měsíců jako doba platnosti vyjádření o ceně nemovitosti v posudku. Vypočtená administrativní cena platí do doby vydání nového oceňovacího předpisu, maximálně však jeden rok.
„Na odhad čekáme v průměru deset dní. Někdy jsou samozřejmě případy, že to může být 12 dní. Vloni jsme měli obvykle odhady do čtyř, pěti dnů hotové.
Víte, jaký je rozdíl mezi znaleckým posudkem nemovitosti a tržní cenou? Je důležité si uvědomit, že každý slouží k jinému účelu a odlišně se taky vypočítávají. Zatímco znalecký posudek vypovídá o tom, kolik se prostavělo a za jakou dobu, odhad tržní ceny vypovídá o reálné hodnotě nemovitosti na trhu.
Tržní ocenění nemovitosti Vychází z porovnání s dalšími podobnými nemovitostmi v dané lokalitě, za jakou částku je možné je na současném realitním trhu prodat. Důležitými faktory jsou stav, rozloha, umístění a dopravní dostupnost nemovitosti.
Obvyklou cenou se pro účely tohoto zákona rozumí cena, která by byla dosažena při prodejích stejného, popřípadě obdobného majetku nebo při poskytování stejné nebo obdobné služby v obvyklém obchodním styku v tuzemsku ke dni ocenění.
 
Tržní cena – tržní neboli prodejní cena je ta, na které se prodávající dohodne s kupujícím. Kupující zaplatí vyšší cenu, než je na trhu běžné, jen pokud je ochoten zaplatit cenu zvláštní obliby. Musí mít osobní důvod, kvůli kterému chce koupit právě vaši nemovitost.
 
 
Při oceňování nemovitosti může odhadce použít různé metody. Nejčastější je takzvaná porovnávací metoda, kdy odhadce vypočítanou cenu nemovitosti porovnává s cenami podobných objektů, které se nacházejí ve stejné lokalitě. Další možností je pak výnosová metoda, která se používá hlavně u budoucích pronájmů.

Žádost o hypotéku - co musíte vědět, než požádáte o hypotéku. ...více

24.6.2021

Hypotéky aktuálně - Hypoteční úvěry ještě zlevnily ...více

9.6.2021

Refinancování hypoték mimo fixace - Refinancování hypoték mimo výročí fixace dříve či později zdraží ...více

30.6.2021