8 zásad pro žádost o hypotéku

10. 8. 2017

8 zásad pro žádost o hypotéku

Vzít si hypotéku není nic banálního a jednoduchého, ale jde to - zvlášť, když znáte následující zásady pro žádost o hypotéku. Přečtěte si, o jaké jde!
 

1. Mějte vlastní úspory

Buďte si jistí, že máte dostatečnou finanční rezervu ještě před tím, než podáte žádost o hypotéku a než hypoteční úvěr podepíšete. Rezerva by Vám měla stačit na všechny běžné výdaje domácnosti nejméně na 3-4 měsíce, a to včetně splátky hypotéky.
 

2. Srovnání hypoték především

Neberte si hned hypotéku u své stávající banky, ale porovnejte si hypotéky na trhu. Hypotéka na míru pro Vás může být výhodná u banky, u které byste to nečekali, např. jako Hypotéka České spořitelny nebo Hypotéka Hypoteční banky.
 
Dejte si tedy na výběr hypotéky dostatek času. Je ideální se spojit s hypotečním poradcem, který se v situaci na trhu orientuje, Vaši situaci s Vámi probere a ukáže Vám srovnání všech bankovních nabídek, vše navíc proběhne rychleji a poradce za Vás v bance vyjedná i to, co by Vám banka sama nenabídla.
 

3. Stavíte nebo kupujete? 

Jestliže nemovitost stavíte a nikoliv kupujete, neměla by pro Vás být hlavní volba hypotéky podle nejnižší úrokové sazby, ale hlavně podle způsobu prokazování použitých finančních prostředků na stavění. To Vám totiž čerpání hypotéky může zkomplikovat či omezovat, takže o tom pouvažujte ještě před srovnáním hypoték.
 

4. Nízká úroková sazba není to hlavní

Pozornost byste měli věnovat nejen na výši úrokové sazby hypotéky, ale hlavně na celkovou měsíční splátku. Ta totiž závisí nejen na zmíněném úroku, ale také na poplatcích za vedení účtu, zařízení hypotéky a dalších. Banky si často naúčtují mnoho poplatků hypotéky tak, aby nízkou úrokovou sazbu u hypotéky alespoň trochu dohnaly a získaly tak další zisk.
 

5. Pojištění hypotéky je důležité, opravdu!

Pojištění hypotéky je velmi důležité, jeho placení Vás rozhodně nebude stát mnoho, což se již nedá říct o situaci neschopnost hypotéku splácet - ať už z důvodu úrazu či jiné životní komplikace. Hypoteční úvěr je nemalý finanční obnos, k jemuž splácení jste se zavázali. V případě nemožnosti jej splácet byste na absenci pojištění hypotéky Vy či Vaši blízcí doplatili a mohli byste o svou nemovitost přijít.
 

6. Co všechno do banky

Jestliže jste už na cestě do banky s podáním žádosti o hypotéku, připravte si nutné dokumenty s sebou předem, ušetříte tak čas. Dokumenty jako doložení příjmů a výdajů, doklady ke kupované nemovitosti či odhad nemovitosti jsou potřebné, jiné za Vás zařídí banka. Které přesně budete nutně muset mít, se dozvíte u hypotečního poradce, se kterým spolupráci velmi doporučujeme.
 

7. Úpravy smlouvy o hypotéce - kdy a za kolik

Důkladně si pročtěte smlouvu o hypotéce a zkonzultujte ji s odborníkem, ať už právníkem či odborným hypotečním poradcem. Před jejím podpisem totiž můžete udělat bezplatně jakékoli změny. Po podpisu smlouvy o hypotéce si ale banky často účtují poplatky, a to za každou změnu či dodatek zvlášť, takže s úpravami opatrně!
 

8. Vždy včas!

Nutně vždy a s předstihem kontrolujte, že vše probíhá dle datumů předepsaných hypoteční smlouvou. Při nedodržení byste doplatili a museli byste zaplatit velké sankce. Jestliže se Vám zdá, že termíny nestihnete (ať už svým zaviněním či lhůtou úřadů, realitní kanceláře, majitele nemovitosti ap.) vše řešte v předstihu a ke smlouvě v bance vytvořte dodatek o změně termínu. Jeho vytvoření je sice zpoplatněno, ale je to pořád výhodněšjí, než o hypotéku přijít zcela, nebo platit zpětně poplatky a pokuty z prodlení.

Název hypotéky:mBank refinancování
Výše hypotéky:200 000 - 20 000 000 Kč
Splatnost:5 - 40 let
Název hypotéky:Sberbank refinancování
Výše hypotéky:10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Equa Hypotéka
Výše hypotéky:300 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Neúčelová hypotéka Equa Bank
Výše hypotéky:200 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 20 let
Název hypotéky:Hypoúvěr Modré pyramidy
Výše hypotéky:200 000 - 50 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Hypotéka Komerční Banky
Výše hypotéky:200 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Refinancování s Českou spořitelnou
Výše hypotéky:300 000 - 25 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Hypotéka na cokoliv
Výše hypotéky:150 000 Kč
Splatnost:5 - 20 let
Název hypotéky:Fio hypotéka
Výše hypotéky:300 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:mHypotéka
Výše hypotéky:200 000 - 20 000 000 Kč
Splatnost:1 - 40 let

Rádi byste si koupili své vysněné bydlení, založili v něm rodinu a už se konečně usadili ve svém? Ale má to jeden zádrhel, a tím je zkušební doba ve Vašem zaměstnání? Poradíme, co dělat při hypotéce ve zkušební době. ...více

29.8.2017

Výpočet hypotéky - rychlý výpočet hypotéky v Excelu ...více

10.6.2021

Uvažujete o hypotéce v roce 2018, ale nevíte jaká úskalí na Vás čekají? Máte dostatek vlastních naspořených finančních prostředků nebo jinou nemovitost do zástavy? ...více

1.1.2018