Financování rekonstrukce

25. 10. 2021

Financování rekonstrukce

Financování rekonstrukce. Kdy využít spotřebitelský úvěr či americkou hypotéku

Lidé se na podzim vracejí z chat a chalup a často se pouštějí do rekonstrukcí svých domovů. Jenže stavební materiál je drahý a často je potřeba si půjčit i na menší rekonstrukci. Přinášíme vám přehled toho, jak nejlépe rekonstrukci zaplatit. Kdo si chce na zrekonstruování bytu či domu půjčit, neměl by otálet. Úrokové sazby úvěrů i ceny materiálu stále rostou. Na druhou stranu rekonstrukcí nemovitosti vždy zvýšíte její hodnotu. 

„Ceny stavebních materiálů dramaticky rostou již od loňského roku. Faktorů je celá řada a bohužel se nedá říci, že by v krátkém časovém horizontu mělo dojít ke stabilizaci, či dokonce poklesu cen. Potřebnou rekonstrukci bych tak určitě neodkládal. Navíc aktuálně rostou i úrokové sazby, a prodražuje se tak financování,“ vysvětluje Martin Širanec z RX Finance. 

Kromě toho rozpočty na rekonstrukci často nakonec neodpovídají realitě. Stavební práce se mohou prodražit a za úpravu nemovitosti pak dáte i o třetinu víc, než jste si na počátku vypočítali. 

Drobné úpravy doma člověk dělá skoro pořád. Ale co se rekonstruuje nejčastěji? „Bývají to společně užívané prostory, ty jsou z principu svého účelu nejvíce namáhány a poničeny. Na prvním místě jde o koupelny, o trochu méně se rekonstruují kuchyně. S odchodem potomků ze společné domácnosti přicházejí nejčastěji na řadu dětské pokoje,“ uvádí Jiří Šedivý z Asociace českých stavebních spořitelen. 

Americká hypotéka - Půjčka na cokoliv

 

„Americká hypotéka je vhodná na případnou rekonstrukci či pořízení další investiční nemovitosti. Má sice vyšší úrokovou sazbu než běžný hypoteční úvěr, ale je to rychlá a levnější varianta než spotřebitelský úvěr. Americká hypotéka je samozřejmě možná pouze v případě, má-li dlužník k dispozici nemovitost, kterou může dát bance do zástavy,“ vysvětluje Jakub Veverka z portálu Videobydleni.cz. 

Na druhou stranu nemusíte bance dokládat žádné faktury a účty, za co jste půjčené peníze utratili. U americké hypotéky se tedy bez zástavy nemovitosti neobejdete. Většina bank udává, že při půjčce 500 tisíc korun je nutné mít minimální zástavu nemovitosti v hodnotě 715 tisíc korun. 

Spotřebitelský úvěr: bez dokládání i zástavy

Výhodou spotřebitelského úvěru je, že nemusíte dokládat, za co jste půjčené peníze utratili. Bance je jedno, jestli jste si půjčili na nové auto, na vybavení domácnosti nebo na rekonstrukci chaty. Ani nemusíte za úvěr ručit nemovitostí, jako je tomu u americké hypotéky. Ale na druhou stranu jsou u spotřebitelského úvěru vyšší úrokové sazby. 

Úvěr od stavební spořitelny hlavně na rekonstrukce

Češi mají stavební spoření dlouhodobě v oblibě. Buď mohou jen spořit, nebo v případě nutnosti je možné půjčit si od stavební spořitelny třeba právě na rekonstrukci nebo na cokoliv, co souvisí s uspokojením bytových potřeb. Pokud se rozhodnete pro tento druh úvěru, připravte se na to, že budete muset dokládat, za co jste půjčené peníze utratili. 

„Úvěr ze stavebního spoření je skvělý jak na pořízení, tak na rekonstrukci nemovitosti. Jeho výhodou je, že splátka je po celou dobu téměř neměnná,“ doplňuje Veverka z realitního portálu Videobydleni.cz. 

Financování

„Obecně se dá říci, že ideálním řešením je úvěr ze stavebního spoření. Dá se vyřídit velmi rychle, žadatel ho dnes vyřeší v relativně srovnatelném čase jako spotřebitelský úvěr a bez nutnosti zástavy nemovitostí, jako je tomu u hypotéky. Výhodou jsou také nízké splátky a splatnost srovnatelná s hypotékou. Bonusem je pak možnost využití veškerých daňových výhod – na rozdíl od spotřebitelských úvěrů a americké hypotéky. Pro úvěr ze stavebního spoření tedy mluví rychlost zpracování, minimální administrativa, prakticky nulové poplatky, žádná zástava nemovitostí. Pro menší rekonstrukce jsou tyto úvěry velmi atraktivní,“ srovnává všechny varianty Martin Širanec z RX Finance. Zdroj: https://www.idnes.cz/finance/hypoteky-a-pujcky/hypoteka-bydleni-rekonstrukce-financovani-uver.A211015_112323_stavba_lisv

 

 

Hypotéka na rekonstrukci aneb Jak na financování pěkného bydlení?

Koronavirus zamíchal kartami nás všech. Zásadní změny přicházejí i jako důsledek opatření, která se snaží znovu rozproudit ekonomiku. V rámci povzbuzení trhu došlo ke snížení úrokových sazeb nebo uvolnění podmínek pro získání hypotéky. Dlouhodobé úvěry na bydlení jsou nyní dostupnější a levnější, bez ohledu na to, zda jde o hypotéku na nákup nové nemovitosti, nebo nemovitosti určené k rekonstrukci, případně hypotéku na rekonstrukci samotnou.

Současná doba hypotékám přeje

Lidé by měli nově ušetřit na dani z nabytí nemovitosti. V rámci podpůrných ekonomických opatření se připravuje legislativa pro její zrušení, přitom se počítá i se zachováním výhod v podobě odpočtu úroků hypoték jako nezdanitelné části základu daně z příjmů. Současná doba plná nejistoty tak hypotékám přeje, i proto, že nemovitosti jsou v každé éře jednou z mála bezpečných investic.

Kvůli nejasné budoucnosti však Češi přehodnocují stěhování do nového a upřednostňují rekonstrukci stávajícího bytu či domu. Takové zjištění přinesl výzkum agentury NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu.

Počátkem tohoto roku plánovala dle zmiňovaného výzkumu rekonstrukci bytu nebo domu téměř polovina Čechů. Vypuknutí pandemie koronaviru a změna ekonomické situace většinu dotázaných od svého záměru neodradila. Naopak. Skoro každý desátý dotazovaný uvedl, že rekonstrukci sice původně neplánoval, ale vzhledem k situaci ji bude zvažovat.

 

Podmínky pro získání hypotéky na rekonstrukci

Rekonstrukce nemovitosti může spočívat například jen ve výměně starých oken, může mít také podobu kompletní úpravy bytového jádra nebo modernizace celého domu od sklepa až po střechu. Lidé se nejčastěji pouští do obnovy staré koupelny a toalety, velebí kuchyň nebo si vylepšují obývák. Financování z vlastních zdrojů si pochopitelně nemůžou dovolit všichni, proto lidé využívají úvěr ze stavebního spoření, nebo přímo hypotéku.

Hypotéka na rekonstrukci je stále hypotéka, proces schvalování a podmínky pro získání jsou identické. Banka při schvalování úvěru ověřuje bonitu klienta, aby minimalizovala riziko nesplácení. Vedle potvrzení o příjmech nebo daňové přiznání podnikatelů může vyžadovat i výpisy z běžného účtu až za šest měsíců zpětně. Bude se zabývat i výdaji žadatele, jinými úvěry, ale i nutnými náklady na domácnost.

Žadatelé se neobejdou ani bez zástavy úvěru nemovitostí, ať již nemovitosti určené k rekonstrukci, nebo nemovitosti jiné. Zástava nemovitostí je ostatně jedním z charakteristických rysů každé hypotéky, stejně jako ocenění hodnoty nemovitosti v zástavě nezávislým odhadcem.

Bez podrobného plánu rekonstruovat nejde

Hypotéka na rekonstrukci vyžaduje detailní poklady, především položkový rozpočet chystaných úprav, harmonogram nebo přímo projektovou dokumentaci. Podmínkou pro čerpání hypotéky může být také povolení nebo ohláška stavebních prací.

Čerpání hypotéky na rekonstrukci probíhá postupně, zpravidla na základě dodavatelských faktur. Stavební úpravy provází i průběžné obhlídky nemovitosti odhadcem. Ten ověřuje, zda rekonstrukce odpovídá plánu. Pokud ano, dochází také k plánovanému financování.

Rekonstrukce a hypotéka jako její financování představují řadu formálních i pracovních procesů. Nejde o jednoduchou záležitost, přesto výhody zdaleka převažují. Výsledek v podobě vysněného bydlení za to jistě stojí. Zdroj: https://www.rsts.cz/rekonstrukce-nemovitosti-cesi-aktualne-neodkladaji-obejdou-se-bez-noveho-vybaveni/

 

Název hypotéky:Expobank hypotéka
Výše hypotéky:250 000 - 12 000 000 Kč
Splatnost:4 - 30 let
Název hypotéky:Fio americká hypotéka
Výše hypotéky:300 000 - 7 000 000 Kč
Splatnost:5 - 20 let
Název hypotéky:RB Americká hypotéka
Výše hypotéky:300 000 - 5 000 000 Kč
Splatnost:5 - 20 let
Název hypotéky:Hypoúvěr Modré pyramidy
Výše hypotéky:200 000 - 50 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Hypotéka České spořitelny
Výše hypotéky:300 000 - 25 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Neúčelová hypotéka Equa Bank
Výše hypotéky:200 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 20 let
Název hypotéky:Equa refinancování
Výše hypotéky:300 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:ČSOB refinancování
Výše hypotéky:200 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:3 - 30 let
Název hypotéky:Nebankovní hypotéka
Výše hypotéky:100 000 - 5 000 000 Kč
Splatnost:1 - 30 let
Název hypotéky:Hypotéka bez hranic
Výše hypotéky:100 000 - 20 000 000 Kč
Splatnost:5 - 25 let

Refinancování hypotéky - podle nových pravidel problém jen při navýšení hypotéky ...více

26.6.2021

A je to tady - čeká Vás konečně vytoužená hypotéka, protože jste našli to správné bydlení pro svou rodinu a nebo správnou nemovitost pro svou investici. Pak jednoznačně prvním krokem, který musíte udělat, je srovnání hypoték díky hypoteční kalkulačce online! Ale jak na to? ...více

31.8.2017

Uvažujete o hypotéce České spořitelny? Máme pro Vás dobrou zprávu! Pro americké hypotéky České spořitelny i klasické hypotéky České spořitelny jsou nabízeny odhady nemovitosti zdarma! ...více

18.7.2017