Hypotéka - dobrý sluha, zlý pán

3. 7. 2017

Hypotéka - dobrý sluha, zlý pán

Hypotéka je dobrý sluha, ale zlý pán. Jak to provést, aby se Vaše hypotéka nikdy nestala utrpením?
 

Pravidlo první - vše si promyslete dopředu!

Jistě znáte známé české přísloví "dvakrát měř a jednou řež". A to platí i při hypotéce! Protože je hypotéka velký závazek, měli byste důkladně promyslet předem, než si hypoteční úvěr vezmete, jak si nastavit pravidelnou splátku hypotéky - myšleno její výši, také jak dlouhou zvolit celkovou dobu splácení hypotéky a co především, rozmyslet si pořádně, jestli si opravdu můžete dovolit nemovitost o dané ceně (jestli např. místo novostavby nezvolit starší nemovitost) apod.
 
 

Nezvládáte pravidelné splátky hypotéky?

Pokud jste si vzali hypotéku a předtím se Vám zdálo, že jej budete schopni bez problémů každý měsíc splácet, nebo jste tak i nějakou dobu dělali, ale nově se teď objevily nějaké komplikace, jako třeba ztráta práce nebo dlouhá nemoc, které Vám v pravidelném a bezproblémovém splácení hypotéky brání, může nastat velký problém a vše se může zvrtnout ve Váš neprospěch.
 
Všechny banky (popřípadě poskytovatele nebankovních hypoték) mají zpravidla vždy problém, když se se splátkou hypotéky opozdíte. Nejen, že Vám budou naúčtovány poplatky z prodlení splácení, ale Vaši nemovitost Vám banka také může zabavit a Vy o něj zcela přijdete. Jestliže částečně nebo zcela ručíte za svou hypotéku jinou nemovitostí (např. při americké hypotéce nebo hypotéce bez registru), zabaví Vám i tuto nemovitost, což není dobré, zvlášť v případě, kdy jste ručili cizí nemovitostí, např. domem rodičů apod.
 
Jestli nezvládáte svou hypotéku pravidelně a bez prodlení splácet v plné výši, existuje několik řešení. Pakliže máte možnost, svou hypotéku refinancujte, novou úrokovou sazbu a podmínky refinancování si v jiné bance můžete domluvit až 6 měsíců předem.
 
Nicméně pokudmožnost refinancování hypotéky aktuálně nemáte, protože do konce fixační doby zbývá ještě dlouho, pokuste si domluvit v bance možnost odložení splátek hypotéky na nějakou dobu. Některé banky totiž tuto možnost nabízejí, díky tomu si tak splácení hypotéky můžete odložit, a to až o několik měsíců, v některých bankách dokonce až o 1 rok.
 
Jestliže se Vám odložit si splácení hypotéky nepovede a nemáte ani hotovost v rezervě, do které byste mohli kvůli splátkám hypotéky sáhnout, popřípadě nemáte majetek, který byste mohli prodat (např. jinou nemovitost, kterou nevyužíváte, tj. třeba chalupu či nezastavěný pozemek), nezbývá, než svou nemovitost odprodat a hypotéku tím zcela splatit. Jestli to neuděláte sami od sebe, banka k tomu stejně přistoupí, nicméně nemovitost by vydražila ve veřejné dražbě nemovitostí, takže byste za nemovitost dostali jen nižší než tržní cenu a stejně by Vám mohl dluh vůči bance zůstat.
 
 

Za hypoteční úvěr ručíte cizí nemovitostí, jejiž majitel zemřel

Toto ručení nemovitostí za hypotéku se zpravidla týká hlavně americké hypotéky a hypotéky bez registru, popřípadě těch hypoték, kdy jste neměli dostatečnou rezervu pro zbylou část kupní ceny, kterou nepokrylo LTV hypotéky. Pakliže tedy za svou hypotéku ručíte cizí nemovitostí, která ale není ve Vašem vlastnictví, mělo by vše být v pořádku, ovšem jen do doby, než její majitel zemře. Pak samozřejmě dojde k dědickému řízení a bude na dědici nemovitosti, zda s pokračováním ručení za Vaši hypotéku bude souhlasit.
 
Jestliže ovšem dědic dané nemovitosti s ručením za Váš hypoteční úvěr souhlasit nebude, nezbude Vám nic jiného, než buď najít jinou cizí nemovitost k ručení, kterou bude banka nebo poskytovatel nebankovní hypotéky jako záruku za Váš úvěr akceptovat, a pakliže se Vám to nepodaří, budete muset hypotéku splatit z jiných zdrojů, případně ji refinancovat.
 
 

Nejste si jistí, jak si hypotéku nastavit, jaké u ní zvolit parametry a u jakého poskytovatele hypotéky si ji vybrat? Vždy je vhodné poradit se s odborníkem - napište našemu odbornému hypotečnímu poradci, který Vám okamžitě a bezplatně poradí.

 

Název hypotéky:Hypotéka bez hranic
Výše hypotéky:100 000 - 20 000 000 Kč
Splatnost:5 - 25 let
Název hypotéky:Hypotéka Hypoteční banky
Výše hypotéky:200 000 - 20 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Hypotéka České spořitelny
Výše hypotéky:300 000 - 25 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:ČSOB refinancování
Výše hypotéky:200 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:3 - 30 let
Název hypotéky:Unicredit hypotéka
Výše hypotéky:200 000 - 20 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Equa Hypotéka
Výše hypotéky:300 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Era refinancování
Výše hypotéky:200 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 40 let
Název hypotéky:Fio banka refinancování
Výše hypotéky:300 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Gepard Hypotéky
Výše hypotéky:300 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Hypotéka Komerční Banky
Výše hypotéky:200 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let

Rádi byste si koupili své vysněné bydlení, založili v něm rodinu a už se konečně usadili ve svém? Ale má to jeden zádrhel, a tím je zkušební doba ve Vašem zaměstnání? Poradíme, co dělat při hypotéce ve zkušební době. ...více

29.8.2017

Hypotéka bez registru patří mezi jedny nejžádanějších hypoték, hned po těch klasických bankovních hypotékách, protože hypotéku bez registru poskytují pouze nebankovní společnosti. ...více

17.8.2017

Mezigenerační hypotéka vám uvolní ruce. Je ale etické zatížit děti? ...více

25.10.2021