Co dělat, když nejste schopni splácet svou hypotéku

30. 6. 2017

Co dělat, když nejste schopni splácet svou hypotéku

Hypotéka je velký závazek a někdy nemusí být snadné ji splácet, zvlášť když život přinese situace jako ztrátu zaměstnání nebo nemoc, která splácení hypotéky zkomplikuje.
 

Komplikace při splácení hypotéky

Pokud jste si vzali hypotéku a předem se Vám zdálo, že ji budete schopni bez problémů splácet, nebo jste tak dokonce i nějakou dobu dělali, ale teď se objevily nečekané a nepříjemné komplikace, jako jsou např. ztráta zaměstnání nebo dlouhodobá nemoc, které Vám v pravidelném a bezproblémovém splácení hypotéky bez stresu brání, může nastat velký problém.
 
Poskytovatele bankovních hypoték, stejně jako nebankovních hypoték, mají opravdu problém, když se se splátkou hypotéky opozdíte. Zaprvé Vám budou většinou naúčtovány poplatky z prodelní, ale hlavně, Vaši nemovitost Vám mohou také zabavit a Vy o něj nadobro přijdete, bez možnosti zvrácení situace.
 
V situaci, kdy částečně nebo dokonce zcela ručíte za svou hypotéku jinou nemovitostí (např. při americké hypotéce nebo hypotéce bez registru), zabaví Vám tuto nemovitost, aby z ní poskytovatel hypotéky uhradil Váš dluh, tedy nesplacenou část Vaší hypotéky a pokryl si tak svou pohledávku.
 
 

Co dělat, když hypotéku nemůžete splácet

Nejste schopni svou hypotéku pravidelně a bez prodlení splácet? Existuje několik řešení. Pokud máte možnost, svou hypotéku refinancujte, novou úrokovou sazbu a podmínky refinancování si v jiné bance můžete domluvit až půl roku předem. Pokud možnost refinancování hypotéky momentálně u Vaší hypotéky není možná, zkuste si domluvit ve své bance možnost odložení splátek hypotéky.
 
Protože některé banky tuto možnost nabízejí, často dokonce bezplatně, a díky tomu si tak splácení hypotéky můžete odložit o několik měsíců a mezitím se z problémů spojených např. s nemocí nebo ztrátou zaměstnání vyrovnat.
 
Jestli odložení splátek hypotéky v bance nebude možné a nemáte Vy ani např. Vaši rodiče hotovost v rezervě, do které byste mohli sáhnout, případně nemáte majetek, který byste mohli prodat (např. jinou nemovitost, kterou nevyužíváte, např. chatu či nezastavěný pozemek), nezbývá, než svou nemovitost odprodat a hypotéku tak splatit.
 
Pokud to neuděláte, stejně by k tomu banka přistoupila, ovšem nemovitost by vydražila, takže byste za nemovitost dostali jen nižší než tržní cenu. Co nejdříve tedy svou nemovitost dejte k prodeji, ideálně na realitních serverech, ale také se ji zkoušejte prodat sami, abyste nemuseli platit provizi realitní kanceláři, a to např. skrze sociální sítě nebo přes prodejní realitní servery, kde můžete inzerovat sami.
 
Jestliže Vám ani jedno řešení nepřipadá jako ideální, zkuste se poradit s odborníkem, vždy se dá situace vyřešit tak, abyste byli spokojení, a právě hypoteční poradce Vám na základě svých zkušeností s nejrůznějšími situacemi klientů dokáže poradit, jak to udělat, aby pro Vás hypotéka nebyla utrpením a mohli jste si vlastního bydlení užívat nadále. Kontaktuje nás a domluvte si bezplatnou a nezávaznou schůzku s hypotečním poradcem ve své lokalitě.

Název hypotéky:mHypotéka
Výše hypotéky:200 000 - 20 000 000 Kč
Splatnost:1 - 40 let
Název hypotéky:Hypotéka Komerční Banky
Výše hypotéky:200 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Refinancování s Hypoteční bankou
Výše hypotéky:200 000 - 20 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Americká hypotéka
Výše hypotéky:200 000 - 5 000 000 Kč
Splatnost:3 - 20 let
Název hypotéky:ČSOB refinancování
Výše hypotéky:200 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:3 - 30 let
Název hypotéky:Era hypotéka
Výše hypotéky:200 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 let - 40
Název hypotéky:mBank refinancování
Výše hypotéky:200 000 - 20 000 000 Kč
Splatnost:5 - 40 let
Název hypotéky:ČSOB hypotéka
Výše hypotéky:200 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:3 - 30 let
Název hypotéky:Hypotéka na cokoliv
Výše hypotéky:150 000 Kč
Splatnost:5 - 20 let
Název hypotéky:Sberbank refinancování
Výše hypotéky:10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let

Hypoteční banka patřila donedávna mezi lídry na trhu s hypotékami. Ovšem hypotéka od dubna 2017 je již nejžádanější u České spořitelny, nikoli u Hypoteční banky, která skončila hned na druhém místě. ...více

15.8.2017

Při cestě za vysněným bydlením se mohou objevit problémy. Jaké? ...více

29.4.2017

Odhad nemovitostí – Naši odborníci pro Vás připraví cenné informace o nemovitosti, kterou potřebujete prodat. Působím jako soudní odhadce nemovitostí. Chcete znát tržní cenu své nemovitosti? Získejte kvalifikovaný odhad zdarma – odhady nemovitostí, odhady nemovitostí pro dědická řízení, ocenění nemovitostí. Odhad nemovitosti je důležitý pro všechny vlastníky nemovitostí i ty, kteří se jimi teprve chtějí stát. Prodáváte nemovitost, ...více

20.8.2022