Rezervační poplatek při hypotéce
Rezervační poplatek při hypotéce
Když hledáte svou vysněnou nemovitost, ve které byste chtěli bydlet nebo kterou byste chtěli koupit jako investici, pravděpodobně k tomu využijete realitní kancelář.
Rezervační poplatek před hypotékou
Jakmile na danou nemovitost kývnete a řeknete, že o ni máte vážný zájem, realitní makléř Vás pravděpodobně bude tlačit do toho, abyste zaplatili rezervační poplatek. Je to zcela logické. Jeho argumentem bude, že v opačném případě bude danou nemovitost nabízet i dalším zájemcům a v takovém případě se tedy může stát, že Vám ji někdo vyfoukne před nosem.
Rezervační poplatek realitní kanceláři Vám zaručí, že realitní makléř nemovitost označí jako rezervovanou a nebude ji nabízet dalším zájemcům. Tento poplatek za rezervaci nemovitosti zpravidla činí 3-6 % z ceny nemovitosti a jeho zaplacení nezávisí na tom, zda již máte schválenou hypotéku či ne, na tom realitnímu makléři nezáleží.
A v tom je právě ten háček!
Nikdy ne před schválením hypotéky!
Rezervační poplatek za nemovitost, na kterou si chcete brát hypotéku, nikdy neplaťte před tím, než Vám banka (případně jiný poskytovatel v případě nebankovní hypotéky) hypotéku schválí. V opačném případě byste o peníze na rezervační poplatek mohli přijít.
Rezervační poplatek je totiž zpravidla nevratný a jeho vrácení je vázáno na to, že podepíšete kupní smlouvu na danou nemovitost, a to do nějakého konkrétního data.
Ovšem pokud Vám banka hypotéku neschválí, popřípadě ji nestihne schválit do určitého data, pak o rezervační poplatek přijdete - a jde o nemalé peníze, zpravidla v řádech desítek tisíc korun, takže Vám jistě budou chybět!
Schválení hypotéky a zaplacení rezervačního poplatku za nemovitost
Jakmile si zkontrolujete, že na dané nemovitosti není vázána žádná exekuce, věcné břemeno ani jiný zádrhel bránící bance v přijetí nemovitosti do zástavy za hypotéku, požádejte o schválení hypotéky v bance. Jakmile Vám hypotéku banka nebo nebankovní společnost schválí, v ten moment již bezpečně můžete zaplatit rezervační poplatek realitní kanceláři, aniž byste o něj přišli.
I v ten moment si ale dobře přečtěte podmínky hypotéky ve smlouvě o hypotečním úvěru, abyste znali podmínky čerpání hypotéky a jednotlivá data k němu vázána, aby se nic po cestě k úspěšnému čerpání hypotéky nemohlo nic zadrhnout.
Pokud si nejste jistí, zda Vám banka hypotéku schválí a co pro to udělat, poraďte se s naším odborným hypotečním poradcem zcela zdarma! Kontaktujte nás zde.
Banky začínají rychle hlásit, že docházejí hypotéky s vysokým LTV. Co to znamená a co dělat, když se na hypotéku teprve chystáte? ...více
Zaplacené úroky z úvěru na bydlení (nejčastěji hypoteční úvěr), kterým je řešena vlastní bytová potřeba, patří mezi nezdanitelné položky a snižují výslednou daň z příjmu fyzických osob. ...více
Češi nejsou zrovna přeborníky ve finančním plánování a uvažování, i když samozřejmě nechceme nikomu křivdit - spíše jen chceme naznačit, že v Česku koluje o financích mnoho nepravidých mýtů. ...více