Hypotéka bez nemovitosti

11. 11. 2021

Hypotéka bez nemovitosti

Hypotéka bez nemovitosti

Jak získat hypotéku, když zatím nemovitost hledáte?

Vemte si hypotéku a nemovitost vybírejte později

Hypotéku si můžete sjednat dříve, než máte vybranou konkrétní nemovitost. Jakmile najdete vhodný byt, rodinný dům či stavební pozemek, můžete prodávajícímu rychle zaplatit požadovanou kupní cenu. Seznamte se s výhodami hypoték bez nemovitosti. 
Požaduje prodávající rychlou úhradu kupní ceny za nemovitost? Chcete mít dopředu jistotu, že vám banka poskytne hypotéku na vyhlédnutý byt, rodinný dům či stavební pozemek? Nechcete si nechat utéct nízkou úrokovou sazbu hypotéky? To jsou jen některé případy, kdy se vám bude hodit takzvaná hypotéka bez nemovitosti, neboli pohotovostní úvěr. Přečtěte si, jaké jsou výhody této hypotéky a kolik času máte na využití připravených peněz.

Rychlé čerpání hypotéky

V posledních letech je poptávka po bytech, rodinných domech i pozemcích mnohem vyšší než jejich nabídka. Někteří zájemci o vlastní bydlení se již dostali do situace, kdy dal prodávající přednost zájemci s připravenou hotovostí. Alternativou k hotovosti může být hypotéka bez nemovitosti. U banky si v tomto případě sjednáte hypotéku, aniž byste měli dopředu vybranou konkrétní nemovitost. Jakmile najdete vhodný byt, rodinný dům či stavební pozemek, můžete začít hypotéku prakticky ihned čerpat. Postačí vyhotovení odhadu nemovitosti, kupní smlouvy a splnění podmínek pro čerpání. Na využití schváleného pohotovostního úvěru máte až 36 měsíců.

Jistota schválení hypotéky

Většina lidí začíná s vyřizováním hypotéky až po podpisu rezervační smlouvy na koupi nemovitosti a složení rezervační zálohy realitní kanceláři. Tento postup ovšem hypoteční specialisté hyponamiru.cz nedoporučují. Podepsat rezervační smlouvu a složit zálohu by měl člověk až po scoringu vybranou bankou. Někdy se totiž může stát, že vám banka z různých důvodů odmítne hypoteční úvěr poskytnout nebo vám půjčí méně, než jste původně plánovali. Důvodem může být například nedostatečné doložení bonity, nízký příjem či nižší hodnota zastavované nemovitosti.

V případě neschválení hypotéky riskujete, že přijdete o zaplacenou zálohu. Pokud si například realitní kancelář účtuje poplatek ve výši 4 % z kupní ceny nemovitosti, připravíte se u nemovitosti za 3 miliony o částku ve výši 120 tisíc korun. S hypotékou sjednanou v předstihu máte jistotu, že v potřebný okamžik budete mít k dispozici peníze na koupi nemovitosti.

Zajištění nízké úrokové sazby hypotéky

Možnost sjednat pohotovostní úvěr v předstihu ocení také lidé, kteří v brzké době koupí nemovitost a obávají se růstu úrokových sazeb nebo přísnějšího posuzování ze strany bank. Po podpisu úvěrové smlouvy máte rok na zajištění hypotéky kupovanou nemovitostí. Po tuto dobu máte smluvně garantovanou nejen výši úrokové sazby, ale také výši měsíční splátky. Navíc není třeba znovu dokládat příjem – ten se doloží před schválením a platí 12 měsíců. V případě výraznějšího růstu úrokových sazeb hypoték ušetříte nemalou částku.

Pozor na sankce při nevyužití předhypotéky

Hypotéku bez nemovitosti si sjednejte pouze tehdy, pokud máte jistotu, že si nejpozději do jednoho roku nějakou nemovitost opravdu pořídíte. Pokud se vám totiž nepodaří najít vhodnou nemovitost ke koupi, hrozí vám v případě nevyužití hypotéky sankce 5 až 10 % z nevyčerpané částky (pozn. výše sankce se u jednotlivých bank liší).

TIP: Kupujete obecní či družstevní byt, ale banka tuto nemovitost nemůže využít jako zástavu? Jedním z možných řešení je předhypotéka. Hypotéka bez nemovitosti. Jaké má výhody a nevýhody?

Jaké jsou největší benefity hypotéky bez nemovitosti?

„Nedocenitelná výhoda je v tom, že klient si sjednáním hypotéky bez nemovitosti zagarantuje současnou velmi nízkou úrokovou sazbu. Je to nyní o to důležitější, protože aktuálně sazby rostou. Klient tak získá ty nejlepší úrokové podmínky a poté má až 3 roky na to, aby v klidu naše nemovitost. Další obrovskou výhodou je, že po schválení hypotéky už klient nedokládá znovu příjmy, tj. pokud se mezitím u něj příjmová situace změní (např. přejde ze zaměstnání do podnikání), nemusí už bance příjmy znovu dokladovat,“ říká finanční specialistka Veronika Hegrová.

Pozor na omezenou dobu při hledání nemovitosti

Jedním z úskalí hypotéky bez nemovitosti je omezená doba, do jaké si klient musí najít nemovitost. Tato hranice je ohraničena maximálně tři roky, nicméně tato doba je poměrně štědrá. Dalším úskalím je to, aby si klient schválil „správnou“ výši hypotéky, tj. aby si opravdu následně vybral nemovitost v cenové relaci, jakou předpokládal při schválení úvěru, který si nastavil na konkrétní výši.

Ideální pro ty, kteří nenašli vhodnou nemovitost

Hypotéka bez nemovitosti je vhodná zejména pro klienty, kteří nemají aktuálně vhodnou nemovitost, chtějí si zagarantovat současné výhodné úrokové podmínky a nechtějí čekat, až nemovitost najdou.

„Určitě je to výborný produkt pro klienty, kterým už nemovitost někdy utekla, tj. předběhl je kupec s hotovostí. Tímto schválením hypotéky se klient nemusí poté bát složit rezervační poplatek a podepsat rezervační smlouvu, protože má schválenou hypotéku a dostává se tak do role kupce s hotovostí. Dodá bance už jen kupní smlouvu na konkrétní byt nebo dům, na který se vyhotoví odhad. A poté se může prakticky hypotéka vyčerpat,“ vysvětluje Veronika Hegrová.

Schvalování této hypotéky je podle Hegrové velmi rychlé a jednoduché. Klient pouze podá žádost o hypoteční úvěr, dodá podklady ke svému příjmu a hypotéka je poslána do schvalování. Další podklady dodá, až má vybranou konkrétní nemovitost.

HYPOTÉKA NARUBY

Buďte ve výhodě oproti ostatním zájemcům o nemovitost. S hypotékou naruby s vámi sjednáme úvěr, i když ještě nemáte vyhlédnutý váš vysněný domov. Stačí si pak vybrat ideální dům nebo byt a hypotéku bez průtahů načerpat. Vyřídíme vám hypotéku dopředu a již vás nikdo nepředběhne při koupi nemovitosti, vybírat své budoucí bydlení můžete až 3 roky.

Základní parametry produktu hypotéka bez nemovitosti

 • Fixace 3-10 let, 15 let
 • Do 90 % kupní/odhadní ceny
 • Doba čerpání až 36 měsíců od data podpisu smlouvy o úvěru.
  Doposud na trhu existovala možnost, kdy jste museli vyhledat nemovitost do 12 měsíců, resp. do 12 měsíců vyčerpat. Tímto způsobem šlo realizovat pouze koupi (ne výstavbu, rekonstrukci a jiné účely).
 • Nemusíte specifikovat zajištění v případě, že byste namísto vlastních zdrojů použili nemovitost vlastní, nebo třeba vašich rodičů. V praxi byste pak financovali 100 % kupní ceny.
 • Nejpozději 1 měsíc před koncem doby čerpání musíte uzavřít Dodatek ke Smlouvě o úvěru, kde specifikujete:
  – účel a způsob čerpání
  – objekt úvěru
  – zajištění
  – případné další podmínky úvěru
  Proto musíte nejpozději 3 měsíce před koncem doby čerpání doložit podklady pro uzavření Dodatku.

Výstavba

U předpokládané výstavby nebo rekonstrukce, je nutné řešit termíny s větší opatrností, a případně uzavřít Dodatek dříve, protože sjednaná doba čerpání 36 měsíců od data podpisu smlouvy platí zároveň jako termín dokončení stavby.

Hypotéka bez nemovitosti- kdo tuto hypotéku umí

MPSS

 • doba na čerpání: 12 měsíců
 • prodloužení lhůty: lze až o 6 měsíců (banka zkoumá příjem)
 • poplatky při nečerpání: nečerpání zpoplatněno sjednanými úroky úvěru za dobu rezervace zdrojů max. 30.000,–Kč
 • LTV: až 90%
 • Poplatek vypočítaný k příkladu: přibližně 7.214,-

SSČS

 • doba na čerpání: 24 měsíců
 • prodloužení lhůty: nepovoluje
 • poplatky při nečerpání: max. 25 000 tis. Kč, bude účtováno při vyčerpání méně než 60 % z dohodnuté výše úvěru
 • LTV: max. 80%
 • Poplatek vypočítaný k příkladu: 0,-

ČMSS

 • doba na čerpání: 12 měsíců
 • prodloužení lhůty: nepovoluje
 • poplatky při nečerpání: za nečerpání 10tis; 1 % z nedočerpané částky, nejvýše však 10.000 Kč
 • LTV: obvykle 80%
 • Poplatek vypočítaný k příkladu: 8.000,-

RB

 • doba na čerpání: 12 měsíců
 • prodloužení lhůty: individuálně
 • poplatky při nečerpání: za nečerpání 9.900,-; 5% z nevyčerpané části úvěru pokud je vyšší jak 50% sjednaného úvěrového limitu
 • LTV: až 90%
 • Poplatek vypočítaný k příkladu: 0,-

KB

 • doba na čerpání: 36 měsíců
 • prodloužení lhůty: individuálně
 • poplatky při nečerpání: 5% z nečerpané částky, při rozčerpání limitu je nedočerpání bez poplatku
 • LTV: až 90%
 • Poplatek vypočítaný k příkladu: 0,-

Název hypotéky:Převod hypotéky
Výše hypotéky:300 000 - 30 000 000 Kč
Splatnost:1 - 35 let
Název hypotéky:Hypotéka Hypoteční banky
Výše hypotéky:200 000 - 20 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Neúčelová hypotéka Equa Bank
Výše hypotéky:200 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 20 let
Název hypotéky:Americká hypotéka
Výše hypotéky:200 000 - 5 000 000 Kč
Splatnost:3 - 20 let
Název hypotéky:ČSOB refinancování
Výše hypotéky:200 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:3 - 30 let
Název hypotéky:Úvěr na cokoli
Výše hypotéky:50 000 - 5 000 000 Kč
Splatnost:1 - 20 let
Název hypotéky:Wüstenrot refinancování
Výše hypotéky:300 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Wüstenrot hypotéka
Výše hypotéky:300 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:RB Americká hypotéka
Výše hypotéky:300 000 - 5 000 000 Kč
Splatnost:5 - 20 let
Název hypotéky:Hypotéka na cokoliv
Výše hypotéky:150 000 Kč
Splatnost:5 - 20 let

Myslíte, že šetřit a tvořit rezervy při hypotéce nepotřebujete? Máte pocit, že šetření a odkládání rezerv je to stejné? Možná Vás náš článek vyvede z omylu! ...více

19.7.2017

Výkup podílů nemovitostí za hotové – koupíme podíl na nemovitosti, bytě či domu za hotové. Bezproblémový prodej spoluvlastnického podílu.. Vyřešíme za vás veškerou právní administrativu. Profesionální a rychlý výkup podílů nemovitostí za hotové. Vyřešíme i právní vady či hrozící dražbu. Výkup nemovitostí – odkoupíme za férovou cenu. Právní dokumentace zdarma ...více

20.8.2022

Když hledáte svou vysněnou nemovitost, ve které byste chtěli bydlet nebo kterou byste chtěli koupit jako investici, pravděpodobně k tomu využijete realitní kancelář. ...více

13.7.2017