Hypotéky zdraží

23. 12. 2021

Hypotéky zdraží

Hypotéky zdraží

Hypotéky a půjčky opět zdraží: ČNB zvýšila základní úrokovou sazbu, je nejvyšší za 13 let

Bankovní rada České národní banky dnes překvapivě zvýšila základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 3,75 procenta. Základní úroková sazba je tak nejvyšší od roku 2008. Zároveň dnes šlo o třetí nadstandardní zvýšení základní sazby o více než 0,25 procentního bodu v řadě za sebou. Důvodem růstu sazeb je rostoucí inflace a s tím spojená snaha centrální banky tlumit inflační očekávání. Guvernér ČNB Jiří Rusnok následně uvedl, že ve zvyšování sazeb bude rada pokračovat i v příštím roce, kdy základní úrokovou sazbu zřejmě zvýší výrazně nad čtyři procenta. Koruna dnes po zvýšení úrokových sazeb zakončila k euru nejsilnější od loňského února.

„Bankovní rada ČNB je připravena v příštím roce pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb tak, aby zajistila cenovou stabilitu v ČR... Je zřejmé, že za dané situace se budeme muset posunout ještě výrazně nad tu čtyřprocentní hranici. Jak výrazně to bude, nechci nyní spekulovat,“ uvedl dnes guvernér.

Ekonomové očekávali dnes zvýšení úrokových sazeb o 0,75 procentního bodu a příští rok pak další mírnější růst. Na základě dnešního Rusnokova vyjádření ale předpokládají, že základní úroková sazba se může přiblížit až k pěti procentům. Další nárůst úrokových sazeb přijde v únoru, kdy by základní sazba měla začínat čtyřkou, míní analytici. „Cyklus utahování měnové politiky tak podle mě může nakonec kulminovat až ve druhém čtvrtletí příštího roku s hlavní sazbou až těsně pod pěti procenty,“ uvedl například analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) uvedl, že dnešní krok ČNB respektuje. Centrální banka je podle něj nezávislá instituce, která má za cíl bojovat právě s inflací. Zároveň uvedl, že část úkolu boje proti inflaci bude i na vládě v podobě snižování schodků veřejných financí.

Podle finančních analytiků se dnešní krok ČNB rychle projeví ve zdražení úvěrů, zejména hypoték. Úroky brzy přesáhnou pět procent. Ve zvyšování úročení vkladů budou banky podle nich pomalejší. Trinity Bank, stejně jako po minulém zasedání ČNB, ale dnes oznámila, že ihned reaguje na krok ČNB a zvýšila sazbu na spořicím účtu na 3,08 procenta.

„Růst repo sazby se vcelku svižně projeví u úvěrových produktů. Od nového roku proto můžeme očekávat další zvýšení sazeb hypotečních úvěrů pro nové klienty a pro klienty, kteří potřebují refixaci sazby. Sazby se pravděpodobně dostanou nad pět procent. Podobně se zvýší sazby spotřebitelských úvěrů,“ řekl analytik Partners Martin Mašát.

Na zvýšení sazeb reagovala už koruna, zakončila k euru nejsilnější od loňského února, když proti úterý zpevnila o 12 haléřů na 25,11 Kč/EUR. Vůči dolaru posílila o 23 haléřů na 22,17 Kč/USD, kde končila denní obchodování naposledy před víc než měsícem. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Rusnok dnes dále řekl, že dosavadní vývoj inflace svědčí o výrazných inflačních tlacích z domácí i zahraniční ekonomiky. Inflace tak podle něj bude v nejbližších čtvrtletích vysoko nad tolerančním pásmem kolem dvouprocentního inflačního cíle ČNB. V listopadu byla inflace šest procent, zhruba jeden procentní bod nad odhady ČNB. V této souvislosti upozornil, že ČNB v nové únorové makroekonomické prognóze znatelně zvýší odhad vývoje inflace, především v kratším horizontu. V aktuální listopadové prognóze počítá pro příští rok s průměrnou inflací 5,6 procenta.

ČNB dnes také zvýšila lombardní sazbu o jeden procentní bod na 4,75 procenta. Lombardní sazba je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Diskontní sazbu, na kterou jsou například navázána penále za nesplácené úvěry, zvýšila rovněž o jeden procentní bod na 2,75 procenta.

Pro dnešní rozhodnutí o zvýšení úrokových sazeb o jeden procentní bod dnes podle Rusnoka hlasovalo pět členů rady ČNB. Dva byli pro sazby beze změny. Výsledek hlasování tak byl stejný jako na předchozích zasedáních.

Na měnovém zasedání na počátku listopadu rada ČNB zvýšila překvapivě základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu na 2,75 procenta. Šlo o nejvýraznější zvýšení sazeb od roku 1997. Předtím v září odhlasovala rada zvýšení základní sazby o 0,75 procentního bodu na 1,5 procenta.

ČNB opět překvapila, základní sazbu zvyšuje na 3,75%. Vyšší byl základní úrok naposledy před dvaceti lety, hypotéky vyletí k 5%

Stěžejním důvodem k nadstandardnímu zvýšení sazeb je stále výrazněji se zvyšující tempo jádrové inflace, která nezahrnuje kolísavé položky typu cen potravin a energií. Tato inflace v listopadu zrychlila na úroveň 7,8 procenta v meziročním vyjádření, a to z říjnové úrovně 6,6 procenta. Takový nárůst je v celém období od 90. let bezprecedentní, stejně jako vlastní výše listopadové jádrové inflace. Pokud takto roste jádrová inflace, je obtížnější hledět na celkovou inflaci jako na přechodnou nebo jen „dovezenou“. Rapidní inflace totiž v ČR evidentně není jen důsledkem přechodného popandemického zvýšení cen energií či potravin, kterým například Evropská centrální banka zdůvodňuje své přesvědčení, že výrazná inflace v eurozóně není trvalého rázu.

 
Inflační situace v ČR je zkrátka historicky mimořádná a žádá si mimořádná opatření, pročež ČNB tedy právě bude pokračovat se zvyšováním základní sazby i v příštím roce, v jehož prvním čtvrtletí by ale její úroveň měla kulminovat na úrovni 4,5 procenta. Tam se stabilizuje a v horizontu zhruba jednoho roku započne svůj sestupný cyklus.

 

Název hypotéky:mHypotéka
Výše hypotéky:200 000 - 20 000 000 Kč
Splatnost:1 - 40 let
Název hypotéky:Americká hypotéka
Výše hypotéky:200 000 - 5 000 000 Kč
Splatnost:3 - 20 let
Název hypotéky:Převod hypotéky
Výše hypotéky:300 000 - 30 000 000 Kč
Splatnost:1 - 35 let
Název hypotéky:Hypoúvěr Modré pyramidy
Výše hypotéky:200 000 - 50 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Fio banka refinancování
Výše hypotéky:300 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Úvěr na cokoli
Výše hypotéky:50 000 - 5 000 000 Kč
Splatnost:1 - 20 let
Název hypotéky:Americká hypotéka
Výše hypotéky:300 000 - 22 000 000 Kč
Splatnost:5 - 20 let
Název hypotéky:Hypotéka Komerční Banky
Výše hypotéky:200 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Americká hypotéka
Výše hypotéky:100 000 - 5 000 000 Kč
Splatnost:1 - 4 let
Název hypotéky:Hypotéka bez hranic
Výše hypotéky:100 000 - 20 000 000 Kč
Splatnost:5 - 25 let

Odhad nemovitostí – Naši odborníci pro Vás připraví cenné informace o nemovitosti, kterou potřebujete prodat. Působím jako soudní odhadce nemovitostí. Chcete znát tržní cenu své nemovitosti? Získejte kvalifikovaný odhad zdarma – odhady nemovitostí, odhady nemovitostí pro dědická řízení, ocenění nemovitostí. Odhad nemovitosti je důležitý pro všechny vlastníky nemovitostí i ty, kteří se jimi teprve chtějí stát. Prodáváte nemovitost, potřebujete znát její reálnou hodnotu a nechcete spoléhat jen na realitního makléře? Nebo jen chcete mít vlastní představu pro případné vyjednávání o ceně nemovitosti? Zdarma pro vás zjistíme cenu nemovitosti za účelem koupě a prodeje ️ Získejte nezávislý a přesný odhad ️ Okamžitě. Špatný odhad ceny nemovitosti vás může připravit až o několik miliónů korun při prodeji či nákupu nemovitosti. Objevte 5 tipů, jak na něj. ...více

20.8.2022

Není to hezké, ale bohužel život tomu chce někdy tak, že přijde neočekávaná a nepříjemná dlouhodobá nemoc, která Vás indisponuje na několik měsíců, což Vám zamezit v pravidelném příjmu a Vy se můžete dostat do problémů se splácením hypotéky. ...více

14.7.2017

Vyplatí se slovenská hypotéka? Úvěry na bydlení jsou u nás mnohem dražší než u sousedů ...více

22.11.2021