Kdo může žádat o odklad splátek hypotéky? A jaká jsou pravidla pro odložení splátek hypotečního úvěru?
V souvislosti s omezeními kvůli šíření nového koronaviru způsobujícího nemoc COVID-19 se řada lidí dostala do potíží kvůli výraznému omezení příjmů. Na tuto situaci byly nuceny reagovat i bankovní instituce a nabídnout řešení, jak celou krizi přečkat tak, aby lidé nepřišli o své nemovitosti a trh s hypotékami se nezhroutil. Výsledkem je mimořádné opatření navržené Českou bankovní asociací, které umožňuje odklad splátek hypotéky na dobu od třech do šesti měsíců.
V návaznosti na nouzový stav a nutná opatření vyhlásila vláda odklad splátek hypoték a úvěrů pro klienty, kteří o to požádají. Co z toho plyne důležitého?
O odložení splátek hypoték je možné žádat i v případě, že byla hypotéka sjednána před i po datu 26. 3. 2020.
Pro každý úvěr je nutné požádat o odložení zvlášť podle podmínek konkrétní banky.
Odložení se týká platby za jistinu i úroky. Ovšem úroky se během tohoto období stále načítají u většiny bank.
Pro schválení žádosti o odložení splátek hypoték je třeba čestné prohlášení, že vaše příjmy byly sníženy vlivem pandemie.
Odklad splátek bude vidět v registrech, což může ztížit získání další hypotéky v budoucnu i přesto, že nepůjde vyloženě o negativní záznam srovnatelný s běžným neplacením.
Potřebujete pomoc s odkladem splátek hypotéky nebo hledáte výhodnější refinancování? Zanechte nám kontakt
Odklad splátek hypotéky až o 6 měsíců
Při žádosti o odklad splátek hypotéky můžete využít variantu odložení 3 až 6 splátek. Díky tomu získáte prostor v délce třech až šesti měsíců na získání dostatečného příjmu. Většina bank aktuálně nabízí odložení splátek včetně úroků po dobu třech měsíců. Pro dlouhodobější snížení splátek je připravena nabídka ČSOB pro odklad splátek jistiny až na 12 měsíců.
Odložené splátky hypotéky se mohou prodražit kvůli úrokům
Odložit si splátky hypotéky by mělo být krajním řešením v nouzi, kdy opravdu nevyjdete s penězi, a vaše aktuální příjmy neumožňují řádné splácení.
Mezi bankami však existují výjimky, kdy některé odpustí úroky za dobu pro odložení splátek, případně nabízí variantu, kdy tuto částku navíc zaplatíte jen v jedné mimořádné splátce na konci splatnosti celé hypotéky. Díky tomu si svůj závazek příliš neprodloužíte a ulehčíte si v aktuální stresové situaci.
Jak zažádat o odklad splátek?
Chcete podat žádost o odklad splátek hypotéky? Vše probíhá v rámci banky, kde máte hypoteční úvěr sjednaný. Pro představu o tom, co je potřeba doložit, jaké dokumenty máte vyplnit a jak k dané situaci přistupuje konkrétně vaše banka, sledujte přímo jejich stránky. Případně využijte pomoc finančních specialistů, kteří připravují smysluplný plán, jak si ulevit se splácením, ale zároveň na tom příliš neprodělat.
O odklad hypotéky mohou žádat fyzické osoby, živnostníci i firmy. Maximální délka odkladu je aktuálně stanovena na dobu 6 měsíců. Zároveň ale nemusí jít o jedinou možnost, jak vyřešit problémy se splácením hypotéky. Nabízí se ještě promyšlené refinancování hypotečního úvěru.
Jak se na odklad splátek hypotéky dívají banky?
Vzhledem k nutnosti rychlé reakce na vzniklou situaci, se odklad splátek kvůli koronaviru jeví jako chaotický a nepřehledný už jen kvůli tomu, že neexistuje přesná jednotná metodika. Její vypracování by zbytečně prodloužilo celý proces a to je ve chvíli, kdy se doslova hraje o čas, nežádoucí. Každá banka má proto vlastní postup a lehce rozdílná konkrétní pravidla pro to, co musíte udělat při žádosti o odložení splátky hypotéky a jak to bude fungovat z pohledu úroků a případného prodloužení doby na splácení úvěru.
Odklad splátek hypotéky Komerční banka
Komerční banka řeší odklad splátek individuálně. Při odeslání žádosti v dubnu se odkládá až splátka v květnu a žádosti přijaté již v březnu se mohou při kladném posouzení vztahovat na splátky v dubnu. Je možné požádat o odklad splátky na dobu tří měsíců.
Odložení splátek hypoték Česká spořitelna řeší online
Česká spořitelna, případně Stavební spořitelna České spořitelny nabízí pro své klienty možnost odkladu splátek hypotéky od 1. dubna a nabídka pro podání žádosti zatím platí po dobu jednoho měsíce. Sběr žádostí probíhá online a na stránce pro odložení splátek najdete i další důležité informace týkající se aktuální situace. Nabízenou výhodou je fakt, že za dobu odložení splátek bude banka platit pojištění schopnosti splácet klientům, kteří mají tuto službu sjednanou.
Odklad splátek Hypoteční banka až na 12 měsíců
Hypoteční banka odklad splátek řeší pomocí online formuláře. Nabízí odklad celé splátky hypotéky včetně jistiny a úroků na dobu 3 měsíců. Vlastní odložení splácení jistiny je potom možné odložit až o 12 měsíců, kdy během této doby platíte pouze úroky, což značně sníží výši jednotlivých splátek a jde o vhodnou strategii pro všechny, kdo čekají problém s financemi dlouhodobějšího charakteru. Požádat o odklad je potřeba alespoň 10 dní před datem pravidelné splátky hypotéčního úvěru.
Odklad splátek u ČSOB
Pro odložení splátek hypotéky uČSOB je možné požádat prostřednictvím internetového bankovnictví nebo přes webový formulář. Odložení celých splátek o 3 měsíce je vhodné pro všechny, kdo mají krátkodobější výpadek příjmu. Je tu i varianta pro odložení splácení jistiny o 12 měsíců pro výraznější snížení výše běžné splátky.
Raiffeisen stavební spořitelna odložení splátek
Opět jsou žádosti řešeny jako individuální případy a příjem probíhá prostřednictvím online formuláře. O výsledku či dalším postupu jsou klienti informováni telefonicky.
Jak ušetřit na hypotéce i v této době?
Pokud vyjdete s penězi a nutně nepotřebujete využívat odklad splátek, je lepší strategií promyšlené refinancování hypotéky. Platí to hlavně v případě, kdy je původně sjednaný hypoteční úvěr zatížen zbytečně vysokým úrokem. Díky nejrůznějším partnerům a společným nabídkám se při využití služeb finančních poradců dostanete na výhodnější podmínky a často výrazně lepší ceny.
Odhadce nemovitostí – nejlepší odhadcinemovitostí jsou z řad realitních makléřů. Pět let praxe je první podmínkou, pak musí předložit tři vzorová ocenění a analýzu lokálního trhu, na kterém působí. Analýzu a ocenění dostane někdy z řad odborných posuzovatelů, vypracuje posudek, žadatel je pozván ke zkoušce.
Co je potřeba k odhadu nemovitosti?
Důležité doklady pro odhad ceny nemovitosti
výpis z Katastru nemovitostí – list vlastnictví (ne starší než 3 měsíce)
kopie snímku katastrální mapy daného území (ne starší než 1rok)
doklady omezující vlastnická práva
doklady o nabytí vlastnictví
prováděcí předpisy pro nakládání s nemovitostí
stavby oceňované výnosovým způsobem
Kdo může dělat odhad nemovitosti?
Dá se říci, že nejlepší odhadci jsou z řad realitních makléřů. Pět let praxe je první podmínkou, pak musí předložit tři vzorová ocenění a analýzu lokálního trhu, na kterém působí. Analýzu a ocenění dostane někdy z řad odborných posuzovatelů, vypracuje posudek, žadatel je pozván ke zkoušce.
Jak funguje odhad nemovitosti?
Pořídí fotky, zeptají se vás na stáří domu, zda zde probíhaly rekonstrukce, stáří odpadů, vytápění a změří si místnosti. Zajímat je nebude váš nábytek. Zbytek práce už odhadce vykoná u sebe doma nebo v kanceláři. Porovná si okolí, společenskou vybavenost, prohlédne si inzeráty, a nakonec určí odhadní cenu.
Kolik stojí odhad na dům?
Za odhad ceny bytu většinou zaplatíte okolo 3 000 Kč, za rodinný dům či chalupu pak přibližně 5 000 Kč. Nejdražší je odhad hodnoty bytového domu nebo firemní budovy, který vyjde cca na 10 000 Kč.
Kdy se platí odhad nemovitosti?
Jak dlouho platí odhad nemovitosti? Obvykle se odhad nemovitosti považuje za aktuální do 3 až 6 měsíců od vyhotovení. Velice záleží na metodě výpočtu, účelu zpracování a typu nemovitosti. Odhady pro hypoteční úvěry zpravidla nesmí být starší než 3 měsíce.
Co potřebuje odhadce nemovitosti?
Pro hladký průběh prohlídky si dopředu připravte veškerou dokumentaci k nemovitosti. Odhadce si celý objekt změří, prohlédne a nafotí interiér i exteriér stavby. Zajímat se bude o všechny místnosti, tedy i sklepy, půdu či balkony. Samozřejmě nevynechá ani pozemky, které patří k nemovitosti.
Kolik stojí soudní odhad nemovitosti?
Ceny odhadu bytu a domu se liší. A jak už zaznělo výše, některé realitní kanceláře či banky poskytují odhad nemovitosti dokonce zcela zdarma, a to bez ohledu na typ objektu. Obecně bývají odhady bytů levnější, služby odhadce vás mohou vyjít zhruba na 3000 až 4000 Kč. U domů může být cena i o několik tisíc korun vyšší.
Jak se odhaduje cena nemovitosti?
Znalecký odhad nemovitosti se ale výrazně liší od tržní ceny. Posuzuje totiž jiné záležitosti než tržní odhad a výsledná cena může být výrazně nižší než cena tržní. Cena za znalecký posudek se liší dle obtížnosti, u bytů se pohybuje od 2 800 do 4 000 Kč, u domů od 5 500 do 7 000 Kč.
Jak odhadnout nemovitost?
Dobrým zdrojem jsou data z Katastru nemovitostí, který obsahuje prodejní ceny z kupních smluv – tedy za kolik se nemovitosti reálně prodaly. Podívejte se na ceny ve vašem blízkém okolí, soustřeďte se hlavně na byty podobné dispozicemi tomu vašemu, a zkuste zprůměrovat ceny,
Co dělat když nevyjde odhad nemovitosti?
Naštěstí jsou možnosti, jak tento nepříznivý stav odvrátit:
Znát hodnotu nemovitosti předem. Pokud na nemovitost již existuje bankovní odhad, který není starší 7-mi let, lze jej u některých bank použít.
Máte jinou nemovitost do zástavy.
Půjčka od rodičů/přátel/kolegů.
Spotřebitelský úvěr.
Úvěr ze stavebního spoření.
Kdo je to odhadce?
Odhadce, obecně také odhadce majetku je osoba, která vyhotovuje tržní ocenění určitého druhu vlastnictví. Mezi oceňovaný majetek nejčastěji patří nemovitosti, majetek movitý, nehmotný (např. software) nebo finanční. Odhadce provozuje svou činnost na základě živnostenského oprávnění.
Jak dlouho trvá odhad nemovitosti pro banku?
Odhad nemovitosti trvá standardně jeden týden. Pokud přesvědčíte odhadce, aby dorazil na místo a udělal odhad rychleji, tak pak to může být i reálně i tři dny. Je-li odhad dostatečný, jde se dál. Vyjde-li méně, je to komplikace, nemáte-li dostatečnou hotovost.
Jak se stát odhadce nemovitostí?
Zájemce o certifikát musí nejprve prokázat nejméně tříletou praxi na pozici odhadce nemovitostí či v příbuzném oboru (realitní činnost). V minulosti byla vyžadována dokonce pětiletá praxe. Velmi často se dobří odhadci “rekrutují” z řad zkušených realitních makléřů. Tříletá praxe je pouze jednou z podmínek.
Co je to odhad?
Odhad je vypočítané nebo jen ze zkušenosti předpovězené více či méně přibližné určení výsledku nebo informace, která je využitelné, i když jsou vstupní data nekompletní, nejistá, nebo zašumělá.
Jak dlouho trvá online odhad nemovitosti?
V praxi to trvá přibližně pět dní (odhadce objekt navštíví, zkontroluje a vypracuje odhad). Některé banky dnes nabízí bezplatné zhotovení odhadu i jeho předložení katastru. Některé nabízí navíc zjednodušený online odhad. U toho stačí vyplnit elektronický formulář a dodat aktuální fotografie nemovitosti.
Co je soudní odhad nemovitosti?
Aby mohl ve sporu o špatně provedené stavbě rodinného domu rozhodnout mezi stavební firmou a majitelem, který si na popraskané podlahy stěžuje, požádá soudního znalce o takzvaný znalecký posudek. V tomto posudku znalec vyjádří své odborné stanovisko a soud na jeho základě rozhodne o tom, kdo má ve sporu pravdu.
Jak dlouho je platný znalecký posudek?
Jak dlouho platí znalecký posudek? Znalecký posudek a jeho platnost. Obecně je uváděn časový interval šesti měsíců jako doba platnosti vyjádření o ceně nemovitosti v posudku. Vypočtená administrativní cena platí do doby vydání nového oceňovacího předpisu, maximálně však jeden rok.
Jak dlouho se čeká na odhadce nemovitosti?
„Na odhad čekáme v průměru deset dní. Někdy jsou samozřejmě případy, že to může být 12 dní. Vloni jsme měli obvykle odhady do čtyř, pěti dnů hotové.
Jaký je rozdíl mezi odhadní a tržní cenou?
Víte, jaký je rozdíl mezi znaleckým posudkem nemovitosti a tržní cenou? Je důležité si uvědomit, že každý slouží k jinému účelu a odlišně se taky vypočítávají. Zatímco znalecký posudek vypovídá o tom, kolik se prostavělo a za jakou dobu, odhad tržní ceny vypovídá o reálné hodnotě nemovitosti na trhu.
Co je tržní odhad nemovitosti?
Tržní ocenění nemovitosti Vychází z porovnání s dalšími podobnými nemovitostmi v dané lokalitě, za jakou částku je možné je na současném realitním trhu prodat. Důležitými faktory jsou stav, rozloha, umístění a dopravní dostupnost nemovitosti.
Co je cena obvyklá nemovitosti?
Obvyklou cenou se pro účely tohoto zákona rozumí cena, která by byla dosažena při prodejích stejného, popřípadě obdobného majetku nebo při poskytování stejné nebo obdobné služby v obvyklém obchodním styku v tuzemsku ke dni ocenění.
Co to je tržní cena nemovitosti?
Tržní cena – tržní neboli prodejní cena je ta, na které se prodávající dohodne s kupujícím. Kupující zaplatí vyšší cenu, než je na trhu běžné, jen pokud je ochoten zaplatit cenu zvláštní obliby. Musí mít osobní důvod, kvůli kterému chce koupit právě vaši nemovitost.
Jak se provádí odhad nemovitosti?
Při oceňování nemovitosti může odhadce použít různé metody. Nejčastější je takzvaná porovnávací metoda, kdy odhadce vypočítanou cenu nemovitosti porovnává s cenami podobných objektů, které se nacházejí ve stejné lokalitě. Další možností je pak výnosová metoda, která se používá hlavně u budoucích pronájmů.
Kdo platí hypotéku v rodině? A kdo platí hypotéku v manželství? Podívejte se na náš článek s informacemi o tom, kdo platí hypotéku v nejrůznějších případech. ...více