Týkají se Vás tyto situace? Pak si hypotéku neberte!

5. 6. 2017

Týkají se Vás tyto situace? Pak si hypotéku neberte!

Chápeme, že sen o vlastním bydlení, který je dnes díky snadnému získání hypotečního úvěru lehce dosažitelný, nicméně pokud se nacházíte v některé z následujících situací, pak byste na hypotéku raději měli zapomenout a odložit ji do chvíle, než tyto situace vyřešíte. Až poté bude vhodné o hypotéce uvažovat a řešit ji srovnáváním hypotečních úvěrů nebo schůzkou s hypotečním poradcem.

Napjatý měsíční rozpočet

Jestliže je Váš stávající měsíční příjem Vaší domácnosti (tj. součet všech příjmů, které Vaše rodina má) ťip ťop a napjatý a Vy vycházíte se svými penězmi jen tak tak, není rozhodně na místě uvažovat o koupi bydlení a jeho financování hypotékou, která by měla stejně vysokou splátku (nezapomeňte připočítat i poplatky za elektřinu, vodu a další služby, které v hypotéce zahrnuty nejsou, zatímco ve Vašem nájmu za byt už zahrnuty jsou), protože pak byste se mohli dostat do problémů - a v případě nesplácení o svou nemovitost přijít a dostat se i do dluhů.
 
Ovšem v dané situaci by pro Vás mohlo být řešením poohlédnout se po něčem skromnějším a levnějším - např. byt v jiné čtvrti, dům s menší zahradou apod., díky čemuž se sníží kupní cena nemovitosti a měsíční splátku hypotéky už budete schopni zvládnout.
 
Díky tomu nejen budete v pohodě a bez stresu zvládat splácet pravidelné měsíční splátky hypotéky, ale budete také schopni odkládat si každoměsíční rezervu bokem, protože tvorba rezerv by měla být samozřejmostí pro každého.
 

Při zvýšení úrokové sazby by nastal problém

Jak zmiňujeme i v odstavci výše, při zvažování hypotéky by Váš měsíční rozpočet neměl být napjatý a měli byste si být jisti, že to s rozpočetem zvládenete i v případě, že se Vám zvedne úroková sazba u hypotéky - což se dost možná stane, např. při skončení fixační doby Vaší hypotéky, protože současné úrokové sazby hypoték jsou na historiském minimu a budou v dalších letech stoupat. 
 
V případě, že se Vám např. o několik desetin procenta zvedne úroková sazba, může to Vaši měsíční splátku hypotéky zvýšit o několik stovek až tisíc, což už je velká suma na to, abyste zvážili, zda to ze svého rozpočtu zvládenete.
 

Ještě jste spolu nebydleli

 
Pokud žijete v partnerském vztahu, milujete se a vlastní bydlení se Vám zdá jako vysněný ideál, nicméně zatím zkušenost společného bydlení nemáte, mohlo by se Vám to při společné hypotéce pěkně vymstít.
 
Při společném bydlení dvou partnerů mohou totiž vyplavat na povrch vlastnosti a problémy, které momentálně neřešíte nebo o nich u druhého člověka nevíte, protože se jim díky oddělenému bydlení vyhýbáte. Třeba že Váš partner nechává ponožky po bytě, že si lezete po delším čase stráveném v jedné místnosti na nervy nebo že vzájemně bojujete, kdo příště umyje nádobí. A to malinko zlehčujeme.
 
Můžete např. zjistit, že každý pro sebe potřebujete svůj koutek nebo dokonce celou místnost, kam se budete moci zavřít a budete moci strávit čas osamotě. To byste měli vědět už před koupí bydlení, protože to ovlivní dispozici a plochu bytu nebo domu, který budete hledat. 
 
Velmi tedy doporučujeme si předem společné bydlení vyzkoušet, byť jen na několik měsíců - ať již v pronájmu bytu nebo alespoň při spolubydlení v bytě s dalšími spolubydlícími.
 
Zároveň byste si také měli vyjasnit vzájemné finanční fungování - kdo bude platit co, zda budete mít společnou či oddělenou kasu či zda si zřídíte dispozice ke společnému bankovnímu účtu.
 

Hypotéka je závazek!

Mít hypoteční úvěr je velký závazek a oběma partnerům, případně jednomu z Vás (který by si hypotéku vzal na své jméno), by se mohlo vymstít, že předem nezvážil všechna pro a proti. Proto doporučujeme zvážit, zda je koupě bydlení s hypotékou ve Vaší situaci na místě. Ideálním řešením je zde schůzka s hypotečním poradcem, který má zkušenosti s mnoha klienty v různých životních situacích a poradí Vám.
 

Název hypotéky:Equa refinancování
Výše hypotéky:300 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Americká hypotéka
Výše hypotéky:300 000 - 22 000 000 Kč
Splatnost:5 - 20 let
Název hypotéky:Wüstenrot refinancování
Výše hypotéky:300 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Sberbank refinancování
Výše hypotéky:10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:ČSOB hypotéka
Výše hypotéky:200 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:3 - 30 let
Název hypotéky:Úvěr na cokoli
Výše hypotéky:50 000 - 5 000 000 Kč
Splatnost:1 - 20 let
Název hypotéky:Neúčelová hypotéka Equa Bank
Výše hypotéky:200 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 20 let
Název hypotéky:Era hypotéka
Výše hypotéky:200 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 let - 40
Název hypotéky:Hypotéka České spořitelny
Výše hypotéky:300 000 - 25 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Expobank hypotéka
Výše hypotéky:250 000 - 12 000 000 Kč
Splatnost:4 - 30 let

Pokud uvažujete o hypotéce, nebo jste dokonce již v procesu srovnání hypoték a výběru té konkrétní pro Vás, pak Vás jistě zajímá aktuální výpočet hypotéky. Jak na něj a kde jej najít napoví náš článek. ...více

28.8.2017

Jak se liší to, když si hypotéku zařizujete po svém, už od srovnání hypoték, přes žádost o hypotéku až po sjednání hypotéky, versus když si hypotéku sjednáváte díky spolupráci s hypotečním poradcem. ...více

21.8.2017

Život umí připravit zcela neočekávané situace, a to někdy v tu nejvíce nevhodnou chvíli. A zrovna pokud jde o hypotéku, nečekané situace se moc nehodí, protože jde o naše bydlení, o které bychom mohli přijít. ...více

1.9.2017