Týkají se Vás tyto situace? Pak si hypotéku neberte!

5. 6. 2017

Týkají se Vás tyto situace? Pak si hypotéku neberte!

Chápeme, že sen o vlastním bydlení, který je dnes díky snadnému získání hypotečního úvěru lehce dosažitelný, nicméně pokud se nacházíte v některé z následujících situací, pak byste na hypotéku raději měli zapomenout a odložit ji do chvíle, než tyto situace vyřešíte. Až poté bude vhodné o hypotéce uvažovat a řešit ji srovnáváním hypotečních úvěrů nebo schůzkou s hypotečním poradcem.

Napjatý měsíční rozpočet

Jestliže je Váš stávající měsíční příjem Vaší domácnosti (tj. součet všech příjmů, které Vaše rodina má) ťip ťop a napjatý a Vy vycházíte se svými penězmi jen tak tak, není rozhodně na místě uvažovat o koupi bydlení a jeho financování hypotékou, která by měla stejně vysokou splátku (nezapomeňte připočítat i poplatky za elektřinu, vodu a další služby, které v hypotéce zahrnuty nejsou, zatímco ve Vašem nájmu za byt už zahrnuty jsou), protože pak byste se mohli dostat do problémů - a v případě nesplácení o svou nemovitost přijít a dostat se i do dluhů.
 
Ovšem v dané situaci by pro Vás mohlo být řešením poohlédnout se po něčem skromnějším a levnějším - např. byt v jiné čtvrti, dům s menší zahradou apod., díky čemuž se sníží kupní cena nemovitosti a měsíční splátku hypotéky už budete schopni zvládnout.
 
Díky tomu nejen budete v pohodě a bez stresu zvládat splácet pravidelné měsíční splátky hypotéky, ale budete také schopni odkládat si každoměsíční rezervu bokem, protože tvorba rezerv by měla být samozřejmostí pro každého.
 

Při zvýšení úrokové sazby by nastal problém

Jak zmiňujeme i v odstavci výše, při zvažování hypotéky by Váš měsíční rozpočet neměl být napjatý a měli byste si být jisti, že to s rozpočetem zvládenete i v případě, že se Vám zvedne úroková sazba u hypotéky - což se dost možná stane, např. při skončení fixační doby Vaší hypotéky, protože současné úrokové sazby hypoték jsou na historiském minimu a budou v dalších letech stoupat. 
 
V případě, že se Vám např. o několik desetin procenta zvedne úroková sazba, může to Vaši měsíční splátku hypotéky zvýšit o několik stovek až tisíc, což už je velká suma na to, abyste zvážili, zda to ze svého rozpočtu zvládenete.
 

Ještě jste spolu nebydleli

 
Pokud žijete v partnerském vztahu, milujete se a vlastní bydlení se Vám zdá jako vysněný ideál, nicméně zatím zkušenost společného bydlení nemáte, mohlo by se Vám to při společné hypotéce pěkně vymstít.
 
Při společném bydlení dvou partnerů mohou totiž vyplavat na povrch vlastnosti a problémy, které momentálně neřešíte nebo o nich u druhého člověka nevíte, protože se jim díky oddělenému bydlení vyhýbáte. Třeba že Váš partner nechává ponožky po bytě, že si lezete po delším čase stráveném v jedné místnosti na nervy nebo že vzájemně bojujete, kdo příště umyje nádobí. A to malinko zlehčujeme.
 
Můžete např. zjistit, že každý pro sebe potřebujete svůj koutek nebo dokonce celou místnost, kam se budete moci zavřít a budete moci strávit čas osamotě. To byste měli vědět už před koupí bydlení, protože to ovlivní dispozici a plochu bytu nebo domu, který budete hledat. 
 
Velmi tedy doporučujeme si předem společné bydlení vyzkoušet, byť jen na několik měsíců - ať již v pronájmu bytu nebo alespoň při spolubydlení v bytě s dalšími spolubydlícími.
 
Zároveň byste si také měli vyjasnit vzájemné finanční fungování - kdo bude platit co, zda budete mít společnou či oddělenou kasu či zda si zřídíte dispozice ke společnému bankovnímu účtu.
 

Hypotéka je závazek!

Mít hypoteční úvěr je velký závazek a oběma partnerům, případně jednomu z Vás (který by si hypotéku vzal na své jméno), by se mohlo vymstít, že předem nezvážil všechna pro a proti. Proto doporučujeme zvážit, zda je koupě bydlení s hypotékou ve Vaší situaci na místě. Ideálním řešením je zde schůzka s hypotečním poradcem, který má zkušenosti s mnoha klienty v různých životních situacích a poradí Vám.
 

Název hypotéky:Hypotéka od Lišky
Výše hypotéky:1 000 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Hypotéka Komerční Banky
Výše hypotéky:200 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Americká hypotéka
Výše hypotéky:100 000 - 5 000 000 Kč
Splatnost:1 - 4 let
Název hypotéky:Refinancování Raiffeisen Bank
Výše hypotéky:300 000 - 20 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Gepard Hypotéky
Výše hypotéky:300 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Hypotéka Raiffeisen Bank
Výše hypotéky:300 000 - 20 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:ČSOB refinancování
Výše hypotéky:200 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:3 - 30 let
Název hypotéky:Americká hypotéka
Výše hypotéky:200 000 - 5 000 000 Kč
Splatnost:3 - 20 let
Název hypotéky:Americká hypotéka
Výše hypotéky:300 000 - 22 000 000 Kč
Splatnost:5 - 20 let
Název hypotéky:Equa refinancování
Výše hypotéky:300 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let

Skryté poplatky za hypotéku - Hypotéky, stejně jako jiné produkty na finančním trhu, mohou obsahovat skryté záludnosti ...více

24.6.2021

Jak vám zdraží hypotéka? Spočítejte si splátky hypotéky po zvýšení úroků ...více

24.11.2021

Výkup nemovitostí Prodáváte nemovitost? Řešíte nové bydlení, dluhy či rozvod a potřebujete hned prodat nemovitost? Nemovitost vykoupíme ji od vás. Rychle a bez starostí. Už do 2. dne dostanete peníze za svou nemovitost, klidně i 5 mil. Kč Teď si asi si říkáte, kolik papírování a znaleckých posudků bude potřeba. Žádné. Jen zdarma vyplňte formulář. Okamžitě víte, kolik vám vyplatíme. Je na vás, zda nabídku přijmete. ...více

5.8.2022