5+1 důvod ke sjednání hypotéky

15. 5. 2017

5+1 důvod ke sjednání hypotéky

Rozhodnutí vzít si hypotéku je pro život Váš a Vaší rodiny opravdu důležité, měli byste vědět, kdy je vhodné si hypotéku vzít a stejně tak, kdy byste se jí měli raději ještě na nějakou dobu zříct.
 
 

Důvody ke sjednání hypotéky

Zde Vám uvádíme 5+1 největších důvodů, proč je vhodné si vzít hypoteční úvěr. Jestliže se Vás alespoň jeden týká, tak hurá na to!
 

1. Momentálně v pronájmu platíte tolik, kolik by byla splátka hypotéky

Jestliže aktuálně bydlíte v podnájmu a jste si jistí (např. na základě výpočtu z naší hypoteční kalkulačky) že měsíční splátka hypotéky by vycházela víceméně podobně jako Váš současný měsíční nájem, pak je určitě vhodné hypotéku zvážit. Budete místo nájmu splácet své vlastní bydlení a svůj měsíční rozpočet tím nijak nezatížíte.
 
Nicméně jestli se chcete stěhovat z bytu do domu, myslete na několik věcí, a to, že měsíční poplatky a zálohy mohou být pro dům mnohem vyšší, než jsou v bytě, a stejně tak investice do domu a zahrady jsou jednoznačně častějí a vyšší, určitě tedy tento rozdíl musíte zvážit při propočtech svého měsíčního rodinného rozpočtu.
 

2. V měsíčním rozpočtu máte rezervu

Pokud uvažujete o hypotéce a bydlíte teď v pronájmu (nikoli např. u rodičů zdarma nebo za malý poplatek), určitě už z dlouhodobější zkušenosti víte, kolik si můžete dovolit měsíčně platit jako částku na bydlení.
 
Když si vezmete hypotéku, je dobré mít v měsíčním rozpočtu alespoň nějakou rezervu, ať již na nečekané výdaje, stejně jako na opravy - ve vlastním bydlení všechny opravy už budete platit sami. Zároveň byste si měli každý měsíc odkládat bokem nějakou částku, ze které budete tvořit rezervy a finanční polštář nejen na horší časy, ale také na investice.
 

3. Chcete se usadit a založit rodinu

Kdo by nechtěl vidět své děti běhat po zahradě a mít vlastní pokojíček? Bydlet ve vlastním je určitě pro rodinu příjemnější než v pronájmu. Lidé, kteří se chtějí usadit a případně mít děti, potřebují zázemí a místo, kde děti budou moci dlouhodobě vyrůstat a prožít spokojené dětské roky.
 
Ovšem nezapomeňte při propočtech na to, že “táhnout” hypotéku v případě těhotenství a mateřské dovolené bude po dlouhou dobu pouze jeden z Vás, a protože v České republice není státní mateřská dovolená nijak závratná a zároveň se Vám rodinné výdaje zvýší o ty na děti, bude muset být plat jednoho z Vás dostačující pro veškeré výdaje.
 

4. Máte vlastní finanční prostředky

Finanční rezervu budete potřebovat jak při samotném sjednávání hypotéky, protože dnes se poskytují hypotéky jen do 90% výše odhadní ceny nemovitosti, ale hotovost v záloze je vhodné mít i po jejím zřízení. Nikdy nevíte, co se může stát a v novém bydlení už to budete jen a jen Vy, kdo veškeré opravy, rekonstrukce a vybavení bude platit, takže třeba havárie vody, přípojku ke kanalizaci, nové okapy, plot a další a další investice okolo domu (případně bytu) platíte Vy!
 

5. Jste ve středním věku

 
Nemyslíme to nijak špatně, ale je fakt, že hypotéky se zpravidla poskytují s maximálně 30 letou dobou splatnosti. V situaci, že je Vám tedy okolo 30 let, je vhodné o hypotéce uvažovat, protože o 10 let později už by Vám banky mohly hypotéku dát jen s 20 letou splatností (kvůli důchodu a s tím spojeným snížením pravidelného příjmu), takže pokud nemáte dostatečné vlastní prostředky a chcete mít u hypotéky co nejdelší dobu splatnosti, měli byste to rychle zvážit.
 

6. Nechcete bydlet, ale chcete chytře investovat

Aktuálně je velmi vhodná doba pro hypotéku a měli byste tedy zvážit, zda si ji nevzít, i když zatím nechcete bydlet ve vlastním. Nemovitost je vždy dobrá investice a jak prognózy nasvědčují, ceny nemovitostí jdou stále nahoru. Navíc nemovitost, kterou koupíte, můžete dále pronajímat a nájem Vám bude splácet splátku hypotéky. A v případě, že se v budoucnu rozhodnete, že v dané nemovitosti bydlet nechcete, máte možnost ji zase prodat, a to klidně se ziskem - jde tedy o výhodnou investici a chytře uložené peníze!

Název hypotéky:Equa refinancování
Výše hypotéky:300 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Refinancování Raiffeisen Bank
Výše hypotéky:300 000 - 20 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Úvěr na cokoli
Výše hypotéky:50 000 - 5 000 000 Kč
Splatnost:1 - 20 let
Název hypotéky:ČSOB hypotéka
Výše hypotéky:200 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:3 - 30 let
Název hypotéky:Hypotéka na cokoliv
Výše hypotéky:150 000 Kč
Splatnost:5 - 20 let
Název hypotéky:Hypotéka od Lišky
Výše hypotéky:1 000 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Expobank hypotéka
Výše hypotéky:250 000 - 12 000 000 Kč
Splatnost:4 - 30 let
Název hypotéky:Sberbank refinancování
Výše hypotéky:10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Hypotéka Komerční Banky
Výše hypotéky:200 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:ČSOB refinancování
Výše hypotéky:200 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:3 - 30 let

Hypotéka je závazek a jestli si ji chcete vzít, musíte se na ni připravit! ...více

16.6.2017

Hypoteční poradce je důležitým faktorem při sjednávání hypotéky tak, aby byla úspěšná. Jak si tedy vybrat hypotečního poradce? ...více

3.8.2017

Banky zpravidla schvalují hypotéky jen těm žadatelům o hypotéku, kteří mají dostatečné příjmy a hlavně jsou schopní je doložit. Bez doložení příjmů nemáte v bance s hypotékou šanci, ale je tu ještě jedno řešení. ...více

27.7.2017