5+1 důvod ke sjednání hypotéky

15. 5. 2017

5+1 důvod ke sjednání hypotéky

Rozhodnutí vzít si hypotéku je pro život Váš a Vaší rodiny opravdu důležité, měli byste vědět, kdy je vhodné si hypotéku vzít a stejně tak, kdy byste se jí měli raději ještě na nějakou dobu zříct.
 
 

Důvody ke sjednání hypotéky

Zde Vám uvádíme 5+1 největších důvodů, proč je vhodné si vzít hypoteční úvěr. Jestliže se Vás alespoň jeden týká, tak hurá na to!
 

1. Momentálně v pronájmu platíte tolik, kolik by byla splátka hypotéky

Jestliže aktuálně bydlíte v podnájmu a jste si jistí (např. na základě výpočtu z naší hypoteční kalkulačky) že měsíční splátka hypotéky by vycházela víceméně podobně jako Váš současný měsíční nájem, pak je určitě vhodné hypotéku zvážit. Budete místo nájmu splácet své vlastní bydlení a svůj měsíční rozpočet tím nijak nezatížíte.
 
Nicméně jestli se chcete stěhovat z bytu do domu, myslete na několik věcí, a to, že měsíční poplatky a zálohy mohou být pro dům mnohem vyšší, než jsou v bytě, a stejně tak investice do domu a zahrady jsou jednoznačně častějí a vyšší, určitě tedy tento rozdíl musíte zvážit při propočtech svého měsíčního rodinného rozpočtu.
 

2. V měsíčním rozpočtu máte rezervu

Pokud uvažujete o hypotéce a bydlíte teď v pronájmu (nikoli např. u rodičů zdarma nebo za malý poplatek), určitě už z dlouhodobější zkušenosti víte, kolik si můžete dovolit měsíčně platit jako částku na bydlení.
 
Když si vezmete hypotéku, je dobré mít v měsíčním rozpočtu alespoň nějakou rezervu, ať již na nečekané výdaje, stejně jako na opravy - ve vlastním bydlení všechny opravy už budete platit sami. Zároveň byste si měli každý měsíc odkládat bokem nějakou částku, ze které budete tvořit rezervy a finanční polštář nejen na horší časy, ale také na investice.
 

3. Chcete se usadit a založit rodinu

Kdo by nechtěl vidět své děti běhat po zahradě a mít vlastní pokojíček? Bydlet ve vlastním je určitě pro rodinu příjemnější než v pronájmu. Lidé, kteří se chtějí usadit a případně mít děti, potřebují zázemí a místo, kde děti budou moci dlouhodobě vyrůstat a prožít spokojené dětské roky.
 
Ovšem nezapomeňte při propočtech na to, že “táhnout” hypotéku v případě těhotenství a mateřské dovolené bude po dlouhou dobu pouze jeden z Vás, a protože v České republice není státní mateřská dovolená nijak závratná a zároveň se Vám rodinné výdaje zvýší o ty na děti, bude muset být plat jednoho z Vás dostačující pro veškeré výdaje.
 

4. Máte vlastní finanční prostředky

Finanční rezervu budete potřebovat jak při samotném sjednávání hypotéky, protože dnes se poskytují hypotéky jen do 90% výše odhadní ceny nemovitosti, ale hotovost v záloze je vhodné mít i po jejím zřízení. Nikdy nevíte, co se může stát a v novém bydlení už to budete jen a jen Vy, kdo veškeré opravy, rekonstrukce a vybavení bude platit, takže třeba havárie vody, přípojku ke kanalizaci, nové okapy, plot a další a další investice okolo domu (případně bytu) platíte Vy!
 

5. Jste ve středním věku

 
Nemyslíme to nijak špatně, ale je fakt, že hypotéky se zpravidla poskytují s maximálně 30 letou dobou splatnosti. V situaci, že je Vám tedy okolo 30 let, je vhodné o hypotéce uvažovat, protože o 10 let později už by Vám banky mohly hypotéku dát jen s 20 letou splatností (kvůli důchodu a s tím spojeným snížením pravidelného příjmu), takže pokud nemáte dostatečné vlastní prostředky a chcete mít u hypotéky co nejdelší dobu splatnosti, měli byste to rychle zvážit.
 

6. Nechcete bydlet, ale chcete chytře investovat

Aktuálně je velmi vhodná doba pro hypotéku a měli byste tedy zvážit, zda si ji nevzít, i když zatím nechcete bydlet ve vlastním. Nemovitost je vždy dobrá investice a jak prognózy nasvědčují, ceny nemovitostí jdou stále nahoru. Navíc nemovitost, kterou koupíte, můžete dále pronajímat a nájem Vám bude splácet splátku hypotéky. A v případě, že se v budoucnu rozhodnete, že v dané nemovitosti bydlet nechcete, máte možnost ji zase prodat, a to klidně se ziskem - jde tedy o výhodnou investici a chytře uložené peníze!

Název hypotéky:Wüstenrot hypotéka
Výše hypotéky:300 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:RB Americká hypotéka
Výše hypotéky:300 000 - 5 000 000 Kč
Splatnost:5 - 20 let
Název hypotéky:Fio americká hypotéka
Výše hypotéky:300 000 - 7 000 000 Kč
Splatnost:5 - 20 let
Název hypotéky:Equa refinancování
Výše hypotéky:300 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Americká hypotéka
Výše hypotéky:200 000 - 5 000 000 Kč
Splatnost:3 - 20 let
Název hypotéky:Úvěr na bydlení
Výše hypotéky:50 000 - 20 000 000 Kč
Splatnost:5 - 20 let
Název hypotéky:Fio banka refinancování
Výše hypotéky:300 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Refinancování s Českou spořitelnou
Výše hypotéky:300 000 - 25 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Refinancování s Hypoteční bankou
Výše hypotéky:200 000 - 20 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Hypotéka Raiffeisen Bank
Výše hypotéky:300 000 - 20 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let

O hypotéky je stále zájem, trh však podle analytiků čeká propad ...více

15.11.2021

ČNB razantně zvýšila úrokové sazby, hypotéky a úvěry podraží ...více

4.11.2021

Odhad nemovitostí – Naši odborníci pro Vás připraví cenné informace o nemovitosti, kterou potřebujete prodat. Působím jako soudní odhadce nemovitostí. Chcete znát tržní cenu své nemovitosti? Získejte kvalifikovaný odhad zdarma – odhady nemovitostí, odhady nemovitostí pro dědická řízení, ocenění nemovitostí. Odhad nemovitosti je důležitý pro všechny vlastníky nemovitostí i ty, kteří se jimi teprve chtějí stát. Prodáváte nemovitost, potřebujete znát její reálnou hodnotu a nechcete spoléhat jen na realitního makléře? Nebo jen chcete mít vlastní představu pro případné vyjednávání o ceně nemovitosti? Zdarma pro vás zjistíme cenu nemovitosti za účelem koupě a prodeje ️ Získejte nezávislý a přesný odhad ️ Okamžitě. Špatný odhad ceny nemovitosti vás může připravit až o několik miliónů korun při prodeji či nákupu nemovitosti. Objevte 5 tipů, jak na něj. ...více

20.8.2022