Jak si zkazit schválení hypotéky?

28. 7. 2017

Jak si zkazit schválení hypotéky?

Jak si zajistit zaručené schválení hypotéky? Zcela určitě se vyhnout následujícím bodům - díky těm si zajistíte, že hypotéku od banky dostanete a že splníte podmínky hypotéky!

 

Špatná úvěrová historie

Jakmilemáte záznam v registru dlužníků, na hypotéku od banky zapomeňte úplně. Řešením by pro Vás v takovém případě mohla být pouze hypotéka bez registru, která je vhodná i pro dlužníky.

Nicméně jestli jste vždy všechny úvěry spláceli poctivě a včas, neměli byste se mít čeho bát. Nicméně pozor, v registrech se zaznamenává i každá jedna zpožděná splátka (např. účtu za telefon, kabelovou televizi, spotřebního či kontokorentního úvěru apod.). Naopak pomoci Vám může právě pozitivní úvěrová historie - tedy když jste už nějaký úvěr měli a bez problémů jste jej splatili až do úplného konce - k této situaci přihlédne banka při hodnocení Vaší bonity.

 

Zkušební doba a výpovědní lhůta

Při hodnocení a schvalování Vaší žádosti o hypotéku může banka přihlédnout i k tomu, jestli máte svůj současný pracovní poměr na dobu určitou/neurčitou - doba určitá, může být problém, zvlášť když se doba konce smlouvy blíží a není až za několik let.

V situaci, že jste v zaměstnání zatím ve zkušební době, i to může být vnímáno bankou jako problematické, protože není jisté, že v zaměstnání zůstanete a zaměstnavatel si Vás nechá i po zkušební době a jejím uběhnutí. Proto se žádostí o hypotéku počkejte, až zkušební doba uplyne, stejně tak pokud jste ve výpovědní lhůtě, na hypotéku můžete rovnou zapomenout.

 

Nedostatečný příjem

Banka posuzuje na základě svých hodnocení a propočtů ve schvalovacím procesu, jestli je Váš příjem dostatečný vzhledem k tomu, jaká bude výše a splátka hypotéky a jaká bude míra Vašeho zadlužení versus celková výše hypotéky. Váš příjem zkrátka musí dosahovat takové výše, abyste byli schopni splácet danou výši splátky hypotéky a ještě Vám zbylo něco nad to na další výdaje, tomu se u banky říká bonita.

 

Nedostatek vlastních peněz

Jakmile žádáte o hypotéku, je třeba mít dostatečné vlastní prostředky, tedy finanční polštář - a to například protože jste dlouho šetřili, zdědili jste majetek a nebo Vám finance dají nebo půjčí rodiče. Dnes se poskytují hypotéky jen do maximální výše 90 % odhadní ceny nemovtosti, což znamená, že banka skrze např. 90% hypotéku uhradí jen 90 % z odhadní ceny, zbylých 10 % a rozdíl mezi kupní a odhadní budete muset zaplatit Vy právě z vlastních peněz, popřípadě si můžete půjčit spotřebitelský úvěr.

 

Vysoká míra zadlužení

Pokud již máte jakékoli bankovní úvěry, kontokorenty nebo kreditní karty, banka to bude posuzovat při žádosti o hypotéku poměrně negativně a sníží to Vaše šance na schválení hypotéky. U kontokorentů a kreditních karet to platí i přesto, že jich aktivně nevyužíváte a nečerpáte z nich finance. Pokud už nějaké máte a nutně je nepotřebujete, velmi je doporučujeme před žádostí o hypotéku splatit a smlouvy o nich uzavřít v příslušných institucích, pak Vám hypotéku banka schválí mnohem raději!

 

Málo času

Když si sjednáváte hypotéku, hrají roli i maličkosti a protože úřady včetně banky, kde si hypotéku zřizujete, nereagují okamžitě, ale ze zákona mají 30 denní reakční lhůtu, vše se tím tak protahuje a protahuje a Vy tak můžete nejen přijít o rezervační poplatek zaplacený realitní kanceláři, ale může Vám také někdo vyfouknout danou nemovitost přímo před nosem, když zaplatí dříve než Vy...

Na veškeré sjednávání a zařizování okolo hypotéky byste neměli spěchat. V případě, že jste vysněnou nemovitost nenašli, ale hypotéku zvažujete, tak si nechejte hypotéku v bance předschválit, abyste až nemovitost najdete, jen doladili detaily a hypotéku podepsali, to Vám celý proces koupě nemovitosti značně usnadní a zrychlí.

Název hypotéky:Era hypotéka
Výše hypotéky:200 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 let - 40
Název hypotéky:Hypotéka Komerční Banky
Výše hypotéky:200 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Hypotéka Raiffeisen Bank
Výše hypotéky:300 000 - 20 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:ČSOB refinancování
Výše hypotéky:200 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:3 - 30 let
Název hypotéky:Hypoúvěr Modré pyramidy
Výše hypotéky:200 000 - 50 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Fér hypotéka
Výše hypotéky:20 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Nebankovní hypotéka
Výše hypotéky:100 000 - 5 000 000 Kč
Splatnost:1 - 30 let
Název hypotéky:Wüstenrot hypotéka
Výše hypotéky:300 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Úvěr na bydlení
Výše hypotéky:50 000 - 20 000 000 Kč
Splatnost:5 - 20 let
Název hypotéky:Americká hypotéka
Výše hypotéky:200 000 - 5 000 000 Kč
Splatnost:3 - 20 let

Jaké jsou vlastně podmínky pro hypotéku 2017? Co se změnilo v nedávné době a co se chystá? Podívejte se na náš článek a zjistěte, jaké jsou podmínky pro hypotéku! ...více

1.8.2017

Hypotéky v páru vs. single - Výhody a nevýhody hypotéky v páru vs. samostatně ...více

30.6.2021

Refinancování hypoték mimo fixace - Refinancování hypoték mimo výročí fixace dříve či později zdraží ...více

30.6.2021