Zdražení hypoték

28. 10. 2021

Zdražení hypoték

Zdražování hypoték pokračuje, roste i průměrná výše úvěru

Růst sazeb hypotečních úvěrů se ne a ne zastavit. Také v srpnu pokračovalo zdražování hypoték, když průměrná úroková sazba vzrostla podle ukazatele Fincentrum Hypoindex o dalších devět bazických bodů na 2,32. Sazby tak nepřetržitě rostou už od letošního března a jen tak neklesnou. Hypotéky v posledních týdnech totiž zdražily všechny významné banky na našem trhu.

Podíl na tom má i Česká národní banka, která deklarovala, že je připravena zvyšovat základní sazby na každém svém následujícím zasedání. Do konce roku by tak mohla základní sazba vzrůst ze současných 0,75 procenta až na 1,5 procenta či dokonce 1,75 procenta. To by zásadně ovlivnilo všechny úvěry včetně těch hypotečních.

Zájem o hypotéky mírně zbrzdil, ale to je spíše druhým měsícem letních prázdnin, který je každoročně slabší. Banky v srpnu sjednaly 10 444 hypoték v celkovém objemu 33,731 miliardy korun. Oproti červenci klesl počet i objem zhruba o pět procent a ve srovnání s červnem o čtvrtinu. Přesto jde o nejlepší srpnový výsledek v historii Fincentrum Hypoindexu.

Naopak meziroční srovnání je jednoznačné. Ve srovnání se srpnem 2020 vzrostl objem poskytnutých hypoték o více než 75 procent a v porovnání se srpnem 2019 dokonce o 136 procent. I to dokazuje, jak obrovský zájem letos o hypotéky panuje. Od začátku letošního roku sjednaly banky hypotéky už za téměř 293 miliard korun.

Data z hypotečního trhu potvrzují také neustálý růst cen nemovitostí. Jejich zdražování se totiž nepřímo promítá do výše čerpané hypotéky. Průměrná výše hypotečního úvěrů vzrostla v srpnu zhruba o 14,5 tisíce korun na 3 229 731 korun.

Nedá se očekávat, že by nemovitosti v nejbližší době začaly zlevňovat. Tlaky na růst jejich cen jsou i přes schválení nového stavebního zákona velmi velké. Vliv této nové legislativy se ostatně projeví až s odstupem několika let.

Ceny nových bytů tak bude vzhůru táhnout jejich nedostatek způsobený extrémně pomalým povolovacím procesem a nedostupností nových rozvojových ploch pro rezidenční bydlení. K tomu se v poslední době přidal výrazný růst cen stavebních prací a materiálu. Kdo tak nyní o koupi bytu reálně uvažuje, neměl by příliš váhat. Je jedno, jestli použije vlastní peníze, nebo zvolí hypoteční financování, výhodněji v nejbližší budoucnosti novou nemovitost nepořídí. ZDROJ https://faei.cz/zdrazovani-hypotek-pokracuje-roste-i-prumerna-vyse-uveru/

Zdražení hypoték nás nemine! Úroky se vyšplhají až ke 3 procentům

Zažíváme hypoteční boom a trh s hypotékami vysloveně vře! Dokonce i bankéři mluví o úvěrovém šílenství. Obrovský nárůst se týká nejen hypoték, ale i úvěrů ze stavebních spořitelen. Za první čtvrtletí tohoto roku jde o částku 100 miliard korun, kterou banky rozpůjčovaly. Je to o polovinu více než loni.

Ani ve druhém čtvrtletí zájem neopadá, a to přesto, že se budou zvedat úrokové sazby. Velká část Čechů má přebytek peněz, které chtějí investovat. Dalším hnacím motorem je touha po vlastním bydlení. Hypotéky jsou jedním z největších překvapení po rozvolnění nejpřísnějších opatření.

Jeden z faktů, který toto hypoteční šílenství způsobuje je nízká úroková sazba. Prostředí na úrovni dvou procent je pro lidi atraktivní. Dalším faktem je, že se do budoucna hypotéky určitě zdraží. Banky jsou totiž v dlouhodobě neudržitelné situaci. Sazby pro klienty zůstávají dole, cena zdrojů se zvyšuje, prostor pro marže se zužuje, takže logicky nejsou současné sazby dlouhodobě udržitelné. Podle ekonomů se na konci roku budou úrokové sazby blížit tříprocentní hranici.

Také to ovlivňuje potřeba bydlet ve vlastní nemovitosti. Lidé si často berou hypotéku na pořízení nebo rekonstrukci vlastní nemovitosti. Hodně Čechů si pořizuje pomocí úvěru byt nebo domek, aby do něj uložili peníze do budoucna.

V prvním kvartále letošního roku se velký objem hypoték nepoužíval na nákup nemovitostí, ale na splacení jiných úvěrů, ať už hypotečních, nebo ze stavebního spoření. Pro mnohé klienty byly nízké úroky podnětem, aby své úvěry převedli do jiné banky. Právě v tom byl úvod roku extrémní, refinancování tvořilo až 40 procent objemu nově uzavíraných hypoték. Loni se refinancování pohybovalo mezi 20 až 30 procenty.

Hypotéky do budoucna může ovlivnit také fakt, že nově Česká národní banka může nově stanovovat podmínky pro poskytnutí úvěru na bydlení. Umožňuje jí to novela zákona, kterou definitivně schválili poslanci. Doposud mohla dávat bankám jen doporučení. Podle některých ekonomů se tím zhorší dostupnost hypoték pro určitou skupinu lidí a trh rovněž může zareagovat zvýšením cen nemovitostí.

Roste počet hypoték i výše úvěrů. Dostupnost bydlení ale klesá

 

Třicetiletý Tomáš Kapal žije v bytě na pražském Žižkově a už čtyři roky ho sdílí se svým kamarádem. Pro spolubydlení se rozhodl po studiu, kdy si ještě nemohl dovolit platit nájem celého bytu. „S vlastním bydlením jsem se tak trochu rozloučil. Nákup nemovitosti mi přijde aktuálně docela šílený,“ svěřil se.

„Náklady na bydlení pro toho, kdo chce mít vlastní bydlení, jsou u nás jedny z největších v Evropě. I v přepočtu k platu je v podstatě dvakrát dražší než v Německu nebo Anglii,“ uvedl hlavní analytik iniciativy Za bydlení Jan Klusáček.

V celorepublikovém průměru se už několik měsíců v řadě zvyšuje průměrná výše hypotéky. Jen za poslední rok stoupla o skoro půl milionu a v červenci přesáhla dosavadní maxima. Vliv to může mít také na vyšší věk, ve kterém děti opouští byt rodičů, loni to bylo podle dat Eurostatu v průměru až v 26 letech.

Obzvlášť ve větších městech je proto podle analytiků budoucnost hlavně v nájemním bydlení, ale i hledání podnájemního bytu je pro mnohé složitější. Třeba Sabina Janečková pro sebe a svou dceru sháněla byt v Liberci přes tři měsíce.

„Člověk musí hodně koukat na peníze. Nájmy i ceny jsou teď opravdu mazec,“ přiblížila samoživitelka. Aby si bydlení mohla dovolit včetně splacení kauce, musela mít našetřeno. „To už pak jako člověk není schopný nic. Mám osm tisíc a je to pro nás dvě,“ popsala.

Alespoň částečným řešením nedostupnosti bydlení by mohly být mezigenerační hypotéky, které se využívají hlavně v západních zemích. Splácí se několik desítek let a od začátku se počítá s tím, že hypotéku předají rodiče dětem. Už teď přitom u některých českých bank převyšuje průměrná doba splácení dvacet let.

„Ve chvíli, kdy by banky mohly nabízet mezigenerační hypotéky, dalo by se předpokládat, že by se alespoň částečně podařilo dostupnost bydlení zvýšit,“ uvedl mluvčí České spořitelny Filip Hrubý. Zatím ale centrální banka doporučuje poskytovat takové hypotéky, které žadatel zvládne splatit do té doby, než přestane vydělávat.

Další růst úrokových sazeb hypoték lze podle analytiků předpokládat

Výrazné podražení bydlení dokládají i data Eurostatu. V Evropské unii byly loňské ceny nemovitostí v průměru o čtvrtinu vyšší než o pět let dříve. V Česku za tu dobu stouply o víc než polovinu. Stoupá taky úroková sazba hypoték, která v červenci dělala 2,23 procenta. To je nejrychlejší zdražování za posledních dva a půl roku.

Růst sazeb mírně snížil i objem nových hypoték, v červenci meziměsíčně o víc než devět miliard korun, přesto by měl být letošní rok co do sjednaných smluv rekordní. „Je pravděpodobné, že růst bude pokračovat, protože Česká národní banka bude pokračovat s růstem úrokových sazeb a postupně budou pravděpodobně růst i tržní úrokové sazby, které se budou promítat do sazeb hypoték,“ uvedl ekonom společnosti Patria Jan Bureš.

Bytovou nouzí jsou často ohrožené seniorky

Iniciativa Za bydlení odhaduje, že problémy s bydlením má zhruba půl milionu domácností, dohromady skoro milion lidí. Až 190 tisícům domácností hrozí, že o bydlení přijdou. Dalších 62 tisíc žije v bytové nouzi, tedy v provizorním nebo nevyhovujícím bydlení. A nejvíc domácností, až 350 tisíc, trápí nadměrné náklady na bydlení. Ve všech skupinách teď přibývá hlavně seniorů.

Odborníci považují jako jedno z možných řešení bytové nouze u starších lidí komunitní bydlení. Ve sdíleném bytě v centru Brna žije i Eva Matějíčková, po smrti manžela jí právě tento projekt vyřešil svízelnou životní situaci. „Byla jsem na Vranově na ubytovně. Nájmy byly veliké, zůstal jeden důchod a dluhy,“ přiblížila. Dluhů už se díky nízkému nájmu dokázala zbavit, a vyjde tak i se skromným důchodem.

Nadměrné náklady trápí až 150 tisíc seniorských domácností, většinou osamělých žen. Podle Iniciativy Za bydlení by měla na obcích vzniknout kontaktní centra, která by jim pomohla situaci řešit třeba příspěvkem od státu. ZDROJ https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/3356800-zvysuje-se-pocet-hypotek-i-vyse-uveru-dostupnost-bydleni-ale-klesa

 

Název hypotéky:Fio hypotéka
Výše hypotéky:300 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Úvěr na cokoli
Výše hypotéky:50 000 - 5 000 000 Kč
Splatnost:1 - 20 let
Název hypotéky:Úvěr na bydlení
Výše hypotéky:50 000 - 20 000 000 Kč
Splatnost:5 - 20 let
Název hypotéky:Wüstenrot refinancování
Výše hypotéky:300 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Hypotéka bez hranic
Výše hypotéky:100 000 - 20 000 000 Kč
Splatnost:5 - 25 let
Název hypotéky:Neúčelová hypotéka Equa Bank
Výše hypotéky:200 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 20 let
Název hypotéky:Fio banka refinancování
Výše hypotéky:300 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Fio americká hypotéka
Výše hypotéky:300 000 - 7 000 000 Kč
Splatnost:5 - 20 let
Název hypotéky:Expobank hypotéka
Výše hypotéky:250 000 - 12 000 000 Kč
Splatnost:4 - 30 let
Název hypotéky:Fér hypotéka
Výše hypotéky:20 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let

Proč je hypotéka vcelku výhodnou investicí? Protože své finance tak máte uloženy na bezpečném místě v podstatě bezstarostně a s jistotou, že o ně nepřijdete, jde tedy o investici bez rizika, protože Vám je nikdo nevezme a velmi snadno je můžete zhodnotit! ...více

23.8.2017

Hypotéka do 75 let věku. Ideální věk na hypotéku ...více

28.10.2021

Plánujete si koupit vlastní bydlení? Proč byste měli koupit zrovna novostavbu? ...více

2.6.2017