Hypotéka od státu

25. 10. 2021

Hypotéka od státu

Hypotéka od státu: Takto funguje půjčka na bydlení pro mladé.

HYPOTÉKA PRO MLADÉ? PŮJČKA OD STÁTU ZAOSTÁVÁ ZA BANKAMI
 
U běžného hypotečního úvěru potřebujete alespoň 10 % vlastních prostředků. Banky vám totiž ve většině případů půjčí nanejvýš 90 % z hodnoty zastavené nemovitosti. Zbytek musíte doplatit ze svého.
 
V praxi tak potřebujete úspory ve výši statisíců korun.
 
A právě to bývá pro mladé lidi problém. I když mají dostatečný plat, neměli příliš času naspořit si dost peněz.
 
Řešením může být hypotéka pro mladé. Ať už se jedná o:
 
státní hypotéku pro mladé
nebo o speciální úvěry, které nabízejí některé banky.
Jsou ale jejich podmínky opravdu výhodné?
 
STÁTNÍ HYPOTÉKA PRO MLADÉ V ROCE 2021
Státní hypotéka pro mladé je speciální úvěr ze Státního fondu podpory investic. Je určený pro lidi do 40 let, kterým má zlepšit dostupnost bydlení.
 
Nabízí proto několik výhod, které u klasických hypotečních úvěrů zpravidla nenajdete. Jsou to například:
 
možnost kdykoliv zaplatit mimořádnou splátku nebo půjčku zcela doplatit, a to bez sankcí a poplatků,
bezplatná správa i vedení úvěru (tuto možnost ale najdete také u bank),
možnost až na dva roky přerušit splácení například při narození nebo osvojení dítěte, ztrátě zaměstnání, dlouhodobé nemoci nebo kvůli úmrtí člena domácnosti,
dotace 30 000 korun při narození či osvojení dítěte (neplatí to u půjčky na rekonstrukci).
Na tento úvěr ale dosáhnou pouze manželé či registrovaní partneři. Alespoň jednomu z páru přitom musí být méně než 40 let.
 
Nesezdané páry získají státní hypotéku pro mladé jen v případě, že vychovávají dítě do 15 let.
 
NEVÝHODY STÁTNÍ HYPOTÉKY PRO MLADÉ
Přestože státní hypotéka pro mladé do 40 let může být na první pohled lákavá, ve skutečnosti má řadu nevýhod. Výrazně totiž omezuje výši půjčky, její využití i dobu splatnosti.
 
 
Půjčka limitovaná následujícími částkami:
 
maximálně 600 000 korun u hypotéky na rekonstrukci,
nanejvýš 2 000 000 korun na nákup bytu
a až 2 400 000 korun na nákup nebo stavbu vlastního domu.
Díky státní hypotéce pro mladé do 40 let můžete získat až 2 000 000 korun na nákup nového bytu.
 
U hypotéky od státu počítejte také se složitou administrativou, na kterou jste zpravidla sami. A s kratší splatností než u bankovních hypoték pro mladé rodiny. Konkrétně je to:
 
maximálně 10 let u rekonstrukce
a nanejvýš 20 let u pořízení bytu či domu.
Půjčku navíc získáte jen na svou první nemovitost. Nesmíte tedy vlastnit žádný jiný dům či byt nebo mít družstevní byt.
 
HYPOTÉKA OD STÁTU PROBLÉM NEŘEŠÍ
Zmíněné podmínky znamenají pro zájemce o vlastní bydlení velkou překážku. Vzhledem k tomu, že státní hypotéka pro mladé do 40 let pokryje maximálně 90 % z ceny nemovitosti, stále potřebujete 10% vlastních úspor.
 
Limity u jednotlivých půjček jsou navíc velmi nízké. Ceny nemovitostí přitom stále stoupají a nabízené půjčky tak často na pořízení vlastního domu nebo bytu nestačí.
 
Stejně jako u klasického hypotečního úvěru ručíte i za hypotéku od státu nemovitostí. Nemůžete tedy tuto půjčku kombinovat s hypotečním úvěrem od banky.
 
LEPŠÍ ŘEŠENÍ? BANKOVNÍ HYPOTÉKA PRO MLADÉ
 
Jak jsme zmínili, státní hypotéka pro mladé rodiny skrývá mnoho nevýhod. Obvykle je proto lepší podívat se na bankovní nabídky.
 
Stačí u nich splnit základní podmínky pro získání hypotéky a získáte až 90 % z hodnoty nemovitosti, kterou za půjčku ručíte. Zároveň nejste limitovaní žádnou konkrétní částkou.
 
 
Úvěr od banky vám na rozdíl od hypotéky od státu dokáže nabídnout dost peněz na stavbu nového domu. Výše půjčky závisí na hodnotě zastavené nemovitosti a na vaší bonitě.
 
Některé banky nabízí také speciální hypotéky pro mladé. Bývají určené například pro lidi do 40 let nebo pouze pro zájemce o pořízení jejich první nemovitosti.
 
Aby těmto žadatelům nabídly výhodnější podmínky, vyčleňují pro ně poskytovatelé část ze svého tolerančního pásma. Tedy z objemu hypoték, jejichž výše smí překročit maximální povolené LTV.
 
Výhodou je, že bankovní hypotéka pro mladé nabízí jednodušší administrativu než státní půjčka. Navíc na ni nejste sami. Stačí už při výběru půjčky požádat o pomoc hypotečního poradce.
 
Společně najdete ten nejvhodnější úvěr, který odpovídá vašim podmínkám a možnostem. Kromě toho vám poradce pomůže i s vyřízením potřebné administrativy. A máte tak o starost méně.
 
Nebo využijte hypoteční kalkulačku. Zadáte do ní základní údaje a získáte přehled těch nejvýhodnějších nabídek, které jsou právě na trhu.
 
STÁTNÍ HYPOTÉKA PRO MLADÉ VS. BANKOVNÍ HYPOTÉKA
Hypotéka od státu
 
mimořádná splátka a předčasné splacení zdarma
možnost přerušit splácení až na 2 roky
bonus 30 000 korun při narození nebo osvojení dítěte
LTV až 90%
limit maximálně 2 400 000 korun na pořízení domu a 2 000 000 korun na nákup bytu
splatnost až 20 let (u rekonstrukce maximálně 10 let)
pouze na pořízení první nemovitosti
složitá administrativa
Hypoteční úvěr z banky
 
limit se odvíjí od ceny nemovitosti a vaší bonity – může být i několik desítek milionů korun
LTV až 90 %
splatnost až 30 let (někteří poskytovatelé nabízí u hypoték pro mladé splatnost i 40 let)
můžete si půjčit také na pořízení chaty, chalupy nebo stavebního pozemku
předčasné splacení celé hypotéky zdarma je možné jen ke konci fixace hypotéky
100% HYPOTÉKA PRO MLADÉ? JE VE HŘE
Speciální půjčky pro mladé ale nabízí jen některé banky na českém trhu. Změnit to má novela zákona o České národní bance. Podle ní by žadatelé o hypotéku do 36 let mohli získat LTV až o 10 procentních bodů vyšší, než mají běžné hypoteční úvěry.
 
Teoreticky by se tak mohli dočkat i 100% hypotéky. Alespoň pokud vydrží aktuální limit LTV na 90 %.
 
Pokud by navíc Česká národní banka znovu zavedla podmínky DTI a DSTI, které omezují maximální výši hypotéky podle příjmů a úvěrů žadatele, dočkají se mladí lidé zvýhodnění i u nich.
 
Nicméně novela zákona o České národní bance, která by zmíněné limity uvolnila, zatím stále čeká na schválení. V nejbližších měsících se tedy mladí 100% hypotéky zřejmě nedočkají.
 
Zároveň je pravděpodobné, že 100% hypotéky pro mladé budou mít vyšší úroky než běžné 90% úvěry. Může se tedy stát, že se vám taková speciální půjčka nevyplatí. A že bude lepší požádat o úvěr s nižším LTV.
 
Raději se proto předem obraťte na hypotečního poradce. Poradí vám, jaký úvěr pro vás bude nejvýhodnější. A pomůže vám najít nejlepší cestu, jak získat dostatek peněz. Zdroj: https://www.banky.cz/clanky/hypoteka-pro-mlade/?ref=copy

Blíží se vám třicítka a už nechcete bydlet u rodičů nebo s kamarády v pronajatém bytě? Plánujete založit vlastní rodinu? Rozčilují vás rostoucí ceny pronájmů? V těchto situacích řada mladých lidí uvažuje o pořízení vlastního bytu nebo domu na hypotéku. Bohužel ceny bytů letí do závratných výšin a nezbývá tak vzít si hypotéku. Je vyhodné sjednávat hypotéky v mladém věku? A jak funguje státní hypotéka pro mladé?

Pořídit si před třicítkou vlastní byt nebo rodinný dům na hypotéku má své výhody. Čím více času na splacení hypotéky máte, tím nižší bude vaše měsíční splátka. Například u třímilionové hypotéky se splatností 30 let vyjde při současných úrokových sazbách měsíční splátka na necelých 11 300 korun. Pokud máte na splacení stejné hypotéky o deset let méně, zaplatíte každý měsíc přibližně o 4 100 korun více. Kromě přijatelné měsíční splátky, která tolik nezatíží váš rozpočet, oceníte také to, že investujete do vlastního bydlení a díky růstu cen nemovitostí zhodnocujete svůj majetek.

Na bydlení začněte spořit co nejdříve

Na začátku pracovní kariéry mají lidé obvykle nižší výdělky a také méně vlastních úspor. „Právě nedostatek vlastních financí je často důvodem, proč mladí lidé odkládají pořízení první nemovitosti. Stoprocentní hypotéky jsou dnes již minulostí. Zájemci o hypotéku si musí připravit peníze nejen na dorovnání rozdílu mezi odhadní cenou nemovitosti a poskytnutou hypotékou, ale také na úhradu provize realitní kanceláře za zprostředkování nákupu nemovitosti,“ říká finanční specialistka Veronika Hegrová z Hyponamiru.cz.

Čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti byla v roce 2020 zrušena a kupující nyní například u nemovitosti za pět milionů korun ušetří rovných 200 tisíc korun. V ideálním případě by měli mít lidé naspořeno minimálně 10 až 15 % z kupní ceny nemovitosti.Výhody sjednání hypotéky ve třiceti letech:

  • Bydlíte ve vlastním
  • Hypotéku můžete splácet velmi dlouhou dobu
  • Nemusí vás trápit rostoucí ceny nájemného
  • Naučíte se hospodařit s penězi
  • Pomůže stavební spoření

Pokud nemůžete počítat s finanční podporou rodičů, nezbývá než začít co nejdříve po nástupu do prvního zaměstnání spořit. Volné peníze se při dnešních nízkých úrokových sazbách na spořicích účtech vyplatí odkládat na účet stavebního spoření. Kromě úroku máte při splnění podmínek stavebního spoření nárok i na státní příspěvek. Pro získání maximální státní podpory ve výši 2 000 korun ročně stačí měsíční vklad ve výši 1 700 korun. Za šest let pohodlně naspoříte přibližně 135 tisíc korun. V případě potřeby můžete využít i úvěr ze stavebního spoření, který může kompenzovat absenci vlastních prostředků.

Státní hypotéka pro mladé

Pro mladší žadatele o hypotéku je velmi důležitý výběr „správné“ banky. Není žádným tajemstvím, že každá banka přistupuje k této skupině zájemcům o hypotéku trochu jinak. Od roku 2018 poskytuje stát půjčky na bydlení pro mladé. V loňském roce mohli mladí lidé do 36 let využít úvěrový program ze Státního fondu rozvoje bydlení. Tato takzvaná státní hypotéka pro mladé byla určena na koupi bytu, koupi nebo výstavbu rodinného domu nebo na modernizaci bydlení. O úvěr mohli žádat jak manželé, tak osoby žijící v registrovaném partnerství nebo jednotlivec do 36 let pečující o dítě do 15 let.Úvěr ve výši maximálně dva miliony korun bylo možné získat v případě pořízení rodinného domu. V případě nákupu bytu bylo možné dosáhnout až na částku 1,2 milionu korun. Finanční prostředky z programu mohli využít i mladí lidé, kteří plánovali modernizaci obydlí. Výše úvěru se pohybovala od 30 tisíc do 300 tisíc korun. Pro rok 2019 bylo v programu vyčleněno 950 milionů korun.

Aktuální program Státního fondu podpory investic

V letošním roce spustil Státní fond podpory investic nový úvěrový program s názvem Vlastní bydlení. Manželé nebo registrovaní partneři do 40 let věku (pozn. nebo také jednotlivci do 40 let věku pečující o dítě do 15 let věku) mohou získat úvěr na výstavbu nového rodinného domu, koupi bytu či rodinného domu, koupi družstevního podílu v bytovém družstvu s právem nájmu družstevního bytu nebo modernizaci obydlí.

Na koupi bytu nebo družstevního podílu lze získat nejvýše dva miliony korun (nejvýše však 90 % sjednané ceny) a na pořízení rodinného domu výstavbou až 2,4 milionu korun (opět nejvýše 90 % nákladů na výstavbu nebo sjednané ceny). V případě modernizace obydlí je možné získat částku v rozmezí od 50 tisíc do 600 tisíc korun. Aktuální výše úrokové sazby je 1 %.

ČNB může zvýhodnit hypotéky pro mladé

Sněmovna letos v březnu schválila novelu, která dává centrální bance pravomoc zvýhodnit mladé žadatele o hypotéku do 36 let. „Těmto zájemcům o hypotéku může stanovit vyšší hranici úvěrových ukazatelů – v případě ukazatele LTV o 10procentních bodů. Pokud by tedy byl obecný limit LTV na trhu například 80 procent, mladí žadatelé do 36 let věku by mohli získat až 90procentní hypotéku. Upravovat může i limity ukazatelů DTI a DSTI  - nyní tyto limity ČNB nestanovuje. U prvně jmenovaného ukazatele mohou mít vyšší hranici o jednoroční násobek čistých příjmů a u druhého o pět procentních bodů,“ dodává Veronika Hegrová.

ZDROJ: https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-domaci-ekonomka/686664/hypoteka-od-statu-takto-funguje-pujcka-na-bydleni-pro-mlade-vyplati-se.html

Hypotéka pro mladé do 36 let. Jak skloubit státní půjčku s jiným úvěrem na bydlení?

Hypotéka pro mladé by měla usnadnit cestu k vlastnímu bydlení lidem do 36 let. Opravdová hypotéka pro mladé ale na trhu zatím není. Řešením je státní půjčka.

Hypotéka pro mladé by měla umožnit lidem do 36 let půjčit si až 100 % z ceny nemovitosti, kterou by si chtěli pořídit. Zároveň by jim k poskytnutí této sumy stačily nižší příjmy než ostatním žadatelům. Opravdová hypotéka pro mladé ale na trhu zatím není. Jedinou specializovanou možností úvěru na bydlení pro mladé je v tuto chvíli státní půjčka.

Kolik je možné si půjčit od státu?

Prostředky, které je stát ochoten uvolnit rozhodně nejsou nevyčerpatelné. Pokud si chcete koupit dům, stát Vám poskytne maximálně 2 miliony korun, na byt pak 1 200 000. Pokud byste se rozhodli pro rekonstrukci bydlení, které už máte, stát Vám poskytne až 300 000. Limitovanost půjčky pro mladé je jejím hlavním negativem. Ve větších městech jako je Praha nebo Brno, kde ceny nemovitostí neustále rostou, byt ani dům v tomto limitu prakticky nemůžete pořídit. Doba splacení je navíc limitována maximálně na 20 let u koupi nemovitosti, na rekonstrukci pak 10 let.

Zvýhodněnou hypotéku pro mladé, která by měla odpovídat dnešním finančním reáliím lépe než státní půjčka, Česká národní banka teprve připravuje. Veřejnosti tedy zatím k dispozici není. Jakákoliv specializovaná nabídka hypotéky pro mladé je tak pouze marketingovým prohlášením.

Kdo má na státní půjčku nárok?

Věkový limit do 36 let není jedinou podmínkou pro získání státní půjčky. Poskytnuta bude sezdaným nebo registrovaným párům. Získat ji bude moci i osoba nebo pár, který pečuje o dítě mladší 15 let. U manželů a registrovaných partnerů pak stačí, aby stanovený věkový limit splňoval aspoň jeden z manželů nebo partnerů.

Zároveň žadatelé nesmí být vlastníky žádné nemovitosti určené k bydlení ani nesmí být nájemci družstevního bytu. Peníze lze použít pouze na pořízení bytu nebo domu, v němž skutečně chcete bydlet, nikoliv na investiční nemovitost.

Lze státní půjčku pro mladé kombinovat s jiným úvěrem na bydlení?

Podmínkou pro získání státní půjčky pro mladé je zástavní právo na pořizovanou nemovitost. Aby žadatelé mohli dostat další úvěr, museli by mít další nemovitost do zástavy. Kombinace státní půjčky a jiného úvěru na bydlení tedy není možná.

ZDROJ: https://www.moneta.cz/blog/hypoteka-pro-mlade-do-36-let-jak-skloubit-statni-pujcku-s-jinym-uverem-na-bydleni

 

 

Název hypotéky:Wüstenrot hypotéka
Výše hypotéky:300 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Fio hypotéka
Výše hypotéky:300 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Refinancování s Hypoteční bankou
Výše hypotéky:200 000 - 20 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:ČSOB hypotéka
Výše hypotéky:200 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:3 - 30 let
Název hypotéky:Hypotéka Hypoteční banky
Výše hypotéky:200 000 - 20 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Equa refinancování
Výše hypotéky:300 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Fio banka refinancování
Výše hypotéky:300 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Era refinancování
Výše hypotéky:200 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 40 let
Název hypotéky:Hypoúvěr Modré pyramidy
Výše hypotéky:200 000 - 50 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Americká hypotéka
Výše hypotéky:200 000 - 5 000 000 Kč
Splatnost:3 - 20 let

Hypotéka na rekonstrukci aneb Jak na financování pěkného bydlení? ...více

25.10.2021

Co je americká hypotéka a pro koho je vhodná? ...více

15.4.2017

Proč je hypotéka vcelku výhodnou investicí? Protože své finance tak máte uloženy na bezpečném místě v podstatě bezstarostně a s jistotou, že o ně nepřijdete, jde tedy o investici bez rizika, protože Vám je nikdo nevezme a velmi snadno je můžete zhodnotit! ...více

23.8.2017