Odložení splátek hypotéky

Kdo může žádat o odklad splátek hypotéky? A jaká jsou pravidla pro odložení splátek hypotečního úvěru?

V souvislosti s omezeními kvůli šíření nového koronaviru způsobujícího nemoc COVID-19 se řada lidí dostala do potíží kvůli výraznému omezení příjmů. Na tuto situaci byly nuceny reagovat i bankovní instituce a nabídnout řešení, jak celou krizi přečkat tak, aby lidé nepřišli o své nemovitosti a trh s hypotékami se nezhroutil. Výsledkem je mimořádné opatření navržené Českou bankovní asociací, které umožňuje odklad splátek hypotéky na dobu od třech do šesti měsíců.

Kolik zaplatíte po odložení? Podívejte se na kalkulačku odkladu splátek.

Informace o odkladu splátek hypoték

V návaznosti na nouzový stav a nutná opatření vyhlásila vláda odklad splátek hypoték a úvěrů pro klienty, kteří o to požádají. Co z toho plyne důležitého?

  • O odložení splátek hypoték je možné žádat i v případě, že byla hypotéka sjednána před i po datu 26. 3. 2020.
  • Pro každý úvěr je nutné požádat o odložení zvlášť podle podmínek konkrétní banky.
  • Odložení se týká platby za jistinu i úroky. Ovšem úroky se během tohoto období stále načítají u většiny bank.
  • Pro schválení žádosti o odložení splátek hypoték je třeba čestné prohlášení, že vaše příjmy byly sníženy vlivem pandemie.
  • Odklad splátek bude vidět v registrech, což může ztížit získání další hypotéky v budoucnu i přesto, že nepůjde vyloženě o negativní záznam srovnatelný s běžným neplacením.  

Potřebujete pomoc s odkladem splátek hypotéky nebo hledáte výhodnější refinancování? Zanechte nám kontakt

Odklad splátek hypotéky až o 6 měsíců

Při žádosti o odklad splátek hypotéky můžete využít variantu odložení 3 až 6 splátek. Díky tomu získáte prostor v délce třech až šesti měsíců na získání dostatečného příjmu. Většina bank aktuálně nabízí odložení splátek včetně úroků po dobu třech měsíců. Pro dlouhodobější snížení splátek je připravena nabídka ČSOB pro odklad splátek jistiny až na 12 měsíců.

Odložené splátky hypotéky se mohou prodražit kvůli úrokům

Odložit si splátky hypotéky by mělo být krajním řešením v nouzi, kdy opravdu nevyjdete s penězi, a vaše aktuální příjmy neumožňují řádné splácení.

Mezi bankami však existují výjimky, kdy některé odpustí úroky za dobu pro odložení splátek, případně nabízí variantu, kdy tuto částku navíc zaplatíte jen v jedné mimořádné splátce na konci splatnosti celé hypotéky. Díky tomu si svůj závazek příliš neprodloužíte a ulehčíte si v aktuální stresové situaci.

Jak zažádat o odklad splátek?

Chcete podat žádost o odklad splátek hypotéky? Vše probíhá v rámci banky, kde máte hypoteční úvěr sjednaný. Pro představu o tom, co je potřeba doložit, jaké dokumenty máte vyplnit a jak k dané situaci přistupuje konkrétně vaše banka, sledujte přímo jejich stránky. Případně využijte pomoc finančních specialistů, kteří připravují smysluplný plán, jak si ulevit se splácením, ale zároveň na tom příliš neprodělat.

Kolik vás bude odklad splátek hypotéky stát? Podívejte se na kalkulačku odložení splátek.

Podmínky odkladu splátek hypotéky

O odklad hypotéky mohou žádat fyzické osoby, živnostníci i firmy. Maximální délka odkladu je aktuálně stanovena na dobu 6 měsíců. Zároveň ale nemusí jít o jedinou možnost, jak vyřešit problémy se splácením hypotéky. Nabízí se ještě promyšlené refinancování hypotečního úvěru.

Jak se na odklad splátek hypotéky dívají banky?

Vzhledem k nutnosti rychlé reakce na vzniklou situaci, se odklad splátek kvůli koronaviru jeví jako chaotický a nepřehledný už jen kvůli tomu, že neexistuje přesná jednotná metodika. Její vypracování by zbytečně prodloužilo celý proces a to je ve chvíli, kdy se doslova hraje o čas, nežádoucí. Každá banka má proto vlastní postup a lehce rozdílná konkrétní pravidla pro to, co musíte udělat při žádosti o odložení splátky hypotéky a jak to bude fungovat z pohledu úroků a případného prodloužení doby na splácení úvěru.

Odklad splátek hypotéky Komerční banka

Komerční banka řeší odklad splátek individuálně. Při odeslání žádosti v dubnu se odkládá až splátka v květnu a žádosti přijaté již v březnu se mohou při kladném posouzení vztahovat na splátky v dubnu. Je možné požádat o odklad splátky na dobu tří měsíců.

Odložení splátek hypoték Česká spořitelna řeší online

Česká spořitelna, případně Stavební spořitelna České spořitelny nabízí pro své klienty možnost odkladu splátek hypotéky od 1. dubna a nabídka pro podání žádosti zatím platí po dobu jednoho měsíce. Sběr žádostí probíhá online a na stránce pro odložení splátek najdete i další důležité informace týkající se aktuální situace. Nabízenou výhodou je fakt, že za dobu odložení splátek bude banka platit pojištění schopnosti splácet klientům, kteří mají tuto službu sjednanou.

Odklad splátek Hypoteční banka až na 12 měsíců

Hypoteční banka odklad splátek řeší pomocí online formuláře. Nabízí odklad celé splátky hypotéky včetně jistiny a úroků na dobu 3 měsíců. Vlastní odložení splácení jistiny je potom možné odložit až o 12 měsíců, kdy během této doby platíte pouze úroky, což značně sníží výši jednotlivých splátek a jde o vhodnou strategii pro všechny, kdo čekají problém s financemi dlouhodobějšího charakteru. Požádat o odklad je potřeba alespoň 10 dní před datem pravidelné splátky hypotéčního úvěru.

Odklad splátek u ČSOB

Pro odložení splátek hypotéky u ČSOB je možné požádat prostřednictvím internetového bankovnictví nebo přes webový formulář. Odložení celých splátek o 3 měsíce je vhodné pro všechny, kdo mají krátkodobější výpadek příjmu. Je tu i varianta pro odložení splácení jistiny o 12 měsíců pro výraznější snížení výše běžné splátky.

Raiffeisen stavební spořitelna odložení splátek

Opět jsou žádosti řešeny jako individuální případy a příjem probíhá prostřednictvím online formuláře. O výsledku či dalším postupu jsou klienti informováni telefonicky.

Jak ušetřit na hypotéce i v této době?

Pokud vyjdete s penězi a nutně nepotřebujete využívat odklad splátek, je lepší strategií promyšlené refinancování hypotéky. Platí to hlavně v případě, kdy je původně sjednaný hypoteční úvěr zatížen zbytečně vysokým úrokem. Díky nejrůznějším partnerům a společným nabídkám se při využití služeb finančních poradců dostanete na výhodnější podmínky a často výrazně lepší ceny.

Název hypotéky:Hypotéka Raiffeisen Bank
Výše hypotéky:300 000 - 20 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Refinancování Raiffeisen Bank
Výše hypotéky:300 000 - 20 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Sberbank refinancování
Výše hypotéky:10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Expobank hypotéka
Výše hypotéky:250 000 - 12 000 000 Kč
Splatnost:4 - 30 let
Název hypotéky:Hypotéka Komerční Banky
Výše hypotéky:200 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Fio hypotéka
Výše hypotéky:300 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Refinancování s Hypoteční bankou
Výše hypotéky:200 000 - 20 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Unicredit hypotéka
Výše hypotéky:200 000 - 20 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Hypotéka bez hranic
Výše hypotéky:100 000 - 20 000 000 Kč
Splatnost:5 - 25 let
Název hypotéky:Wüstenrot refinancování
Výše hypotéky:300 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
15. 1. 2018

Hypotéka v Praze snadno a rychle.

Plánujete koupit nemovitost v Praze a chystáte se obcházet jednotlivé banky? To si velmi rychle rozmyslete. V dnešní době jou již o mnoho snadnější způsoby získání výhodné hypotéky. Předtím, než se vydáte z pohodlí domova doporučujeme navštívit online hypoteční srovnávač. Získáte tak nezávislé srovnání hypotečních nabídek a hypoteční specialista vám rád zdarma poradí v dané oblasti.
 

Kdy řešit hypotéku?

Vzhlede k vývoji situace na hypotečním trhu a rostoucím cenám nemovitostí v Praze nejlépe ihned. Úrokové sazby stále rostou, a proto se čekání na lepší časy v blízké budoucnosti nemusí zcela vyplatit. Říkáte si, že růst úrokové sazby vás nijak výrazně nezasáhne? Bohužel je tomu naopak, jelikož skok úrokové sazby o pouhých 0,1% například u třímilionové hypotéky může zanechat vaši peněženku lehčí o více než 50 000 Kč.
 
 

Proč si nechat poradit online?

Je to bezplatné a čas, který byste trávili na mnoha osobních schůzkách můžete využít o mnoho lépe třeba s rodinou na horách. Není tedy nutné být v Praze po značnou část sjednávání hypotéky. Předem zjistíte jestli danou hypotéku vůbec dostanete.
 
Nechte si poradit profesionály a vyberte společně to nejlepší pro vás.

Češi nejsou zrovna přeborníci v plánování a řízení svých financí, pojďme se podívat, jaké jsou nejčastější chyby, abyste se jim mohli vyvarovat! ...více

26.6.2017

Rádi byste si vzali na své vysněné bydlení hypoteční úvěr za výhodných podmínek hypotéky? Jistě to nebude problém, ovšem bez vlastních úspor to nepůjde. ...více

7.8.2017

Hypotéka je veliký závazek a proto banka při posuzování Vaší žádosti o hypotéku bude posuzovat míru Vašeho zadlužení. ...více

14.6.2017